Sostinė baigia šildymo sezoną – radiatoriai nuo trečiadienio nebešils Jau aišku, kaip elgsis kiti miestai

Vilniaus miesto savivaldybėje šiandien baigiamas 2023–2024 metų šildymo sezonas. Šilumos tiekimas Vilniaus gyvenamuosiuose daugiabučiuose namuose ir administraciniuose pastatuose išjungiamas balandžio 9 d. Rytoj šildymas bus nutrauktas bendrojo, ikimokyklinio ugdymo ir sveikatos priežiūros įstaigose. Gyventojai, kurių daugiabučiuose namuose yra modernizuotas šilumos punktas, turi galimybę tęsti šildymą.

Šiais metais palanki lauko temperatūra leido šildymo sezoną užbaigti keliomis dienomis anksčiau negu pernai.<br>G.Bitvinsko nuotr.
Šiais metais palanki lauko temperatūra leido šildymo sezoną užbaigti keliomis dienomis anksčiau negu pernai.<br>G.Bitvinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

2024-04-09 12:27, atnaujinta 2024-04-09 17:19

Šį šildymo sezoną vilniečiams šilumos kaina vidutiniškai siekė 7,47 ct/kWh be pridėtinės vertės mokesčio (PVM). Tai – 7 proc. mažiau nei praėjusį sezoną. Palyginimui, 2022–2023 m. sezoną, šilumos kilovatvalandė vidutiniškai kainavo 8,01 ct be PVM.

Tokią šilumos kainą AB Vilniaus šilumos tinklams (VŠT) pavyko išlaikyti dėl stabilių energetinių išteklių kainų, kurias lėmė prie pakitusios geopolitinės situacijos prisitaikiusi rinka.

Šį šildymo sezoną daugiau nei pusė vilniečiams pateiktos šilumos buvo pagaminta iš aplinkai draugiškų energijos šaltinių, kurie, preliminariais duomenimis, sudarė 69 proc. visos šilumos, 31 proc. sudarė šiluma, pagaminta iš gamtinių dujų. VŠT šį šildymo sezoną vilniečiams patiekė apie 2,2 TWh šilumos energijos, iš kurių apie 1,2 TWh įsigijo iš nepriklausomų šilumos gamintojų (NŠG).

Sąskaitų už šildymą dydį lemia ne tik šilumos kaina, bet ir lauko oro temperatūra, daranti įtaką šilumos suvartojimui. Vidutinė lauko oro temperatūra siekė 1,4 laipsnio, t. y. 0,2 laipsnio šilčiau nei praėjusį sezoną (1,2 laipsnio), sausis buvo šalčiausias sezono mėnuo.

„Preliminariais skaičiavimais, šį šildymo sezoną vilniečių išlaidos šildymui buvo 4 proc. mažesnės nei pernai. Lapkričio – kovo mėnesių laikotarpiu 50 kv. m. buto šildymas nerenovuotame, energetiškai neefektyviame daugiabutyje vilniečiams per mėnesį vidutiniškai kainavo apie 88 eurus. Renovuotų daugiabučių namų gyventojų vidutinės išlaidos šildymui buvo daugiau kaip 50 proc. mažesnės ir vidutiniškai siekė apie 41 eurą“, – sako AB Vilniaus šilumos tinklų Klientų komandos vadovė Rūta Jasiulionienė.

Gali prasitęsti šildymo sezoną

Šiais metais palanki lauko temperatūra leido šildymo sezoną užbaigti keliomis dienomis anksčiau negu pernai, kuomet šildymas nutrauktas balandžio 12 d.

Tačiau gyventojai, norintys šildytis ilgiau, gali tęsti šildymo sezoną daugumos bendraturčių sutarimu – jei daugiau nei pusė (50 proc. + 1) daugiabučio namo bendraturčių sutinka su sprendimu pavėlinti šildymo nutraukimą, bendrijos, namo pirmininkas arba daugiabučio administratorius apie priimtą sprendimą teturi informuoti AB Vilniaus šilumos tinklus.

Svarbu, kad temperatūra butuose neviršytų nustatytų higienos normų. Priimto sprendimo pagrindu šildymą daugiabutyje reguliuoja namo šildymo ir karšto vandens sistemos prižiūrėtojas.

Pasibaigus šildymo sezonui šilumos tiekėjas visame šilumos tiekimo tinkle atliks vamzdynų diagnostiką ir būtinus remonto darbus, o susidėvėjusias tinklo atkarpas rekonstruos. Iš viso šiemet planuojama atnaujinti daugiau kaip 8 km vamzdynų.

Šiauliai, Klaipėda ir Panevėžys šildymo sezono užbaigti neskuba

Vilniui paskelbus apie šildymo sezono pabaigą, Šiauliai, Klaipėda ir Panevėžys šią savaitę dar planuoja šildyti gyventojų namus ir valstybines įstaigas.

Kaip Eltą informavo Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktorius Andrius Žukas, šildymo sezono neskubama nutraukti dėl sinoptikų prognozuojamų šaltesnių orų kitą savaitę.

„Šildymo sezono pabaigą savivaldybė nustato savo pavaldume esančioms įstaigoms. Kiti šilumos vartotojai, įskaitant ir daugiabučių gyvenamųjų namų gyventojus, balsų daugumos sprendimu gali patys apsispręsti dėl savo pastatų šildymo pabaigos – ji nebūtinai turi sutapti su savivaldybės nustatyta šildymo sezono pabaiga“, – savivaldybės atsakyme teigia A. Žukas.

Panevėžio savivaldybės atstovo Arvydo Šato teigimu, miestas šią savaitę baigti šildymo sezono taip pat neplanuoja.

„Stebėsime Hidrometeorologijos tarnybos prognozes ir remiantis jomis priimsime atitinkamus sprendimus“, – sako jis.

„Kadangi orų prognozėse atšilimą rodo tik šiai savaitei, o kitą vėl vėsu ir lietinga, šildymas savivaldybei priklausančiose įstaigose šią savaitę atjungtas nebus“, – komentuoja Šiaulių savivaldybės atstovė Eglė Bružienė.

Kauno savivaldybės atstovės Karolinos Sakalauskienės teigimu, antras pagal dydį Lietuvos miestas sprendimo dėl šildymo sezono nutraukimo dar nepriėmė.

„Dėmesį kreipiame į ilgalaikes orų prognozes. Vienadieniai orų atšilimai įtakos sprendimui neturi“, – pabrėžia ji, pridurdama, kad šildymo sezoną anksčiau baigti norintys gyventojai gali kreiptis į savo daugiabučio administratorių.

Šildymas daugiabučio gyventojams būtų nutrauktas, tam pritarus daugumai namo gyventojų.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.