Viešųjų pirkimų tarnyba pateikė išvadas dėl Nacionalinio stadiono sutarties projekto pokyčių: įžvelgia svarbią riziką

Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) praneša, kad Nacionalinio stadiono koncesinės sutarties projekto pakeitimuose trūksta kainos apskaičiavimo pagrįstumo, todėl Vilniaus savivaldybė ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) rizikuoja permokėti.

Siesikų g, griaunamas Nacionalinis stadionas, sprogdinimo darbai, krentantys akmenys.<br>V.Skaraičio nuotr.
Siesikų g, griaunamas Nacionalinis stadionas, sprogdinimo darbai, krentantys akmenys.<br>V.Skaraičio nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Žygimantas Šilobritas

Apr 11, 2024, 10:25 AM, atnaujinta Apr 11, 2024, 12:15 PM

Taip pat, anot institucijos išvados, nėra aišku, kodėl kainų padidėjimo rizika nėra dalijamasi tarp visų šalių, o atsakomybė visiškai perkeliama savivaldybei ir ministerijai.

„Projekto bendrovė turėjo įrodyti, o Suteikiančios Institucijos (savivaldybė ir ŠMSM – ELTA) turėjo įsitikinti, kad būtent dėl nurodytų priežasčių padidėjo jos Investicijų, skirtų Sutartyje numatytiems objektams sukurti, suma, o toks padidėjimas iš esmės iškreipė Sutarties šalių balansą“, – rašoma VPT išvadoje.

„Indeksavimas yra, VPT nuomone, tinkamas ir teisingas (...) Dėl nenumatytų aplinkybių turėtų būti indeksuojama tik statybų dalis“, – žurnalistams teigė VPT vadovas Darius Vedrickas.

Anot institucijos, papildomos vietos stadione ir patalpos galėjo būti įsigytos, bet tai buvo padaryta netinkamai remiantis Koncesijų įstatymų.

„Dėl naujų 3 tūkst. vietų stadione ir naujos arenos. Iš tikrųjų dėl šios opcijos, VPT mano, kad tokius papildomus darbus suteikiančios institucijos gali įsigyti, tačiau teisinis pagrindas, kuris yra nurodytas susitarime, tai jis neteisingas ir turėtų būti keičiamas“, – žurnalistams teigė VPT vadovas Darius Vedrickas.

Anot D. Vedricko, projektas galės judėti į priekį, jeigu VPT rekomendacijų bus laikomasi.

Vasario pabaigoje Vilniaus miesto savivaldybės taryba pritarė pokyčiams, numatytiems sostinės daugiafunkciame projekte.

Komplekse turėtų atsirasti universali kultūros ir sporto renginiams tinkama arena, didėti Nacionalinio stadiono vietų skaičius, po indeksavimo sutarties vertė augs iki 157,2 mln. eurų.

Nacionalinio stadiono projektą Vilniuje iš kapitalo fondų valdytojos „BaltCap“ ketina perimti nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Hanner“.

Pasak sostinės mero Valdo Benkunsko, vien faktinė statybų kaina nuo 2020 m. pradžios iki 2022 m. vidurio padidėjo 40 proc.

Vilniaus mero Valdo Benkunsko teigimu, po indeksavimo Nacionalinis stadionas su visu daugiafunkciu kompleksu turėtų kainuoti maždaug 1,2 mln. eurų daugiau nei planuota anksčiau, t. y. 157,2 mln. eurų.

Skaičiuojama, statybos darbai pabrango 27,1 mln. eurų, dar prisidėtų naujų darbų (3 tūkst. papildomų vietų stadione ir universali arena), t. y. 13 mln. eurų.

Tačiau teigiama, kad 38,1 mln. eurų būtų galima sutaupyti skolinantis tik 2 m., o ne 22 m., kaip planuota anksčiau.

„Hanner“ savininkas Arvydas Avulis nurodo, kad stadiono statybas galėtų užbaigti iki 2026 metų pabaigos.

Visą daugiafunkcį kompleksą sudaro Nacionalinis stadionas su sporto muziejumi viduje, sporto centras su krepšinio, rankinio, gimnastikos, bokso salėmis, trys futbolo treniruočių aikštės, tarptautinės kategorijos lengvosios atletikos stadionas su futbolo aikšte, lengvosios atletikos apšilimo zona su mėtymo sektoriais, kultūros centras su biblioteka ir 300 vietų vaikų darželis.

Prieš statybų atnaujinimą savivaldybei dar reikės sulaukti teigiamų Europos Komisijos išvadų.

Sureagavo Vilniaus meras

Į VPT išvadas sureagavo ir Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas. 

„VPT pilna apimtimi neįvertino koncesijos sutarties pobūdžio ir susitarimu dėl indeksacijos atliktų pakeitimų visumos, neatsižvelgė į tai, kad Savivaldybė išsiderėjo didelių nuolaidų iš koncesininko.

Preliminariais skaičiavimais, laikantis VPT metodologijos ir didinant koncesininko prisiimamą statybų pabrangimo dalį nuo 11,64 iki 14,23 proc., Savivaldybė sutaupytų apie 2,1 mln. eurų investicijų iš indeksavimo dalies, bet netektų daugiau nei 5 mln. eurų nuolaidų (derybų dėl koncesijos sutarties pakeitimų metu koncesininkas savanoriškai atsisakė 2 proc. refinansavimo mokesčio, kas sudaro 2,4 mln. eurų, ir sumažino skolinimosi palūkanas daugiau nei 1 proc., dėl ko negaus 2,6 mln. eurų)“, – „Facebook“ rašė meras.

EP Rinkimai

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.