Paklaustas apie muitus aliuminio importui, JAV vadovas atsakė: „25 proc. abiem atvejais.“
Be to, D.Trumpas patvirtino, kad planuoja netrukus paskelbti apie papildomus „atsakomuosius“ muitus.
„Tai labai paprasta – jei jie apmokestina mus, mes apmokestiname juos“, – žurnalistams sakė D.Trumpas ir kartu pridūrė, kad muitai įsigalios „beveik iš karto“.
10 proc. JAV muitai kiniškoms prekėms įsigaliojo antradienį, o planuoti 25 proc. muitai Meksikai ir Kanadai buvo atidėti pradiniam 30 dienų laikotarpiui, nes abi šios šalys pažadėjo sustiprinti sienų apsaugos priemones.
D.Trumpas laimėjo lapkritį vykusius prezidento rinkimus žadėdamas pritaikyti didelius muitus užsienietiškoms prekėms, kad būtų galima sumažinti JAV prekybos deficitus. Jis jau per pirmąją savo kadenciją 2017–2021 m. įvedė daugybę muitų.
Pirmadienį paskelbtame Europos Komisijos pareiškime teigiama, kad ES „nepateisina“ JAV tarifų įvedimo ES plieno ir aliuminio eksportui.
„Mes nereaguosime į aptakius pareiškimus be detalių ar raštiškų paaiškinimų“, – teigiama pranešime spaudai. – Reaguosime siekdami apsaugoti Europos įmonių, darbuotojų ir vartotojų interesus nuo nepagrįstų priemonių.“
Kol kas Komisijai oficialiai nepranešta apie jokius papildomus tarifus ES eksportui.
Komisijos pareiškime pabrėžiama, jog „tarifų nustatymas būtų neteisėtas ir ekonomiškai netikslingas“.
„Tarifai iš esmės yra mokesčiai. Įvesdama tarifus JAV apmokestintų savo pačios piliečius, padidintų verslo išlaidas ir pakurstytų infliaciją. Be to, tarifai padidintų ekonominį netikrumą ir sutrikdytų pasaulinių rinkų efektyvumą bei integraciją.“
Vokiečiai susirūpinę
Vokietijos vyriausybė yra susirūpinusi dėl galimo tarifų, kuriuos JAV planuoja įvesti plieno ir aliuminio importui, poveikio į eksportą orientuotai Vokietijos ekonomikai, pirmadienį, vasario 10 d., kalbėdamas su žurnalistais pasakė ekonomikos ministerijos atstovas.
Ministerijos atstovo teigimu, ES ir Berlynas toliau deda pastangas, kad užkirstų kelią 25 proc. tarifams, kurie, kaip sekmadienį užsiminė JAV prezidentas D.Trumpas, įsigaliotų jau greitai.
„Panašų scenarijų jau matėme pirmosios prezidento Trumpo kadencijos metu“, – pasakė atstovas, pridurdamas, kad jau yra pasirengta tam atvejui, jeigu tarifai tikrai būtų priimti.
Per pirmąją D.Trumpo kadenciją, trukusią nuo 2017 m. iki 2020 m., jo administracija taip pat buvo įvedusi tarifus plieno ir aliuminio importui iš ES. Šalių blokas į tai atsakė savais tarifais JAV produkcijai, įskaitant džinsus, burboną, motociklus ir žemės riešutų sviestą.
Atstovas spaudai atkreipė dėmesį, kad anuomet ES galiausiai pavyko susitarti su D.Trumpu ir tarifai buvo panaikinti.
Paklaustas, ar ir šį kartą būtų nustatyti tarifai tokiems iš JAV įvežamiems produktams, kaip motociklai ar viskis, atstovas pasakė, kad, remiantis praeito karto patirtimi, jokio automatinio mechanizmo nėra.
Vyriausybės atstovas Steffenas Hebestreitas sakė, kad „šiuo metu būtų neišmintinga pasakyti, kas yra suplanuota“, atkreipdamas dėmesį, kad prekybos klausimus sprendžia ES.