VASAROK SU

žiniomis ir žvaigždėmis

Vasarą prenumeruok Lrytas
PREMIUM vos už 12,99 Eur metams
ir gauk bilietą į pasirinktą koncertą
Taujėnų dvare dovanų

Planuojantiems atostogas – liūdnos žinios: šiemet už 500 eurų nieko negausite

2025 m. birželio 10 d. 20:33
Valdas Pryšmantas
Vasaros atostogos užsienyje daugumai lietuvių – jau toks pat įprotis, kaip reguliarus apsilankymas pas odontologą. Dėl to žmonės tapo kur kas išrankesni rinkdamiesi keliones, o kartais jų organizatoriai sulaukia tokių įgeidžių, kad tenka gerokai pasukti galvą.
Daugiau nuotraukų (5)
Palyginti su pirmuoju šio amžiaus dešimtmečiu, keliaujančio lietuvio portretas gerokai pakito – tautiečiai įprato klajoti savarankiškai, tačiau kelionių agentūros nuo to nenukenčia, tik auga, mat atsirado įvairovės ir kokybės poreikis, už kurį klientai kartais pasiryžę mokėti įspūdingas sumas.
Už 500 – nieko
Kad šių metų atostogų sezono kelionės, palyginti su praėjusiais metais, brango, patvirtino „Vakarų ekspreso“ kalbinti turizmo verslo atstovai.
Prekės ženklą „Makalius“ valdančios bendrovės „Traveldeals LT“ vadovas Rimvydas Širvinskas sako, kad kainos per metus padidėjo, tačiau lietuviai daugiau išleidžia ne todėl, kad brango kelionės, o todėl, kad perka daugiau arba aukštesnės kokybės paslaugų.
„Šių metų pradžioje poilsinių kelionių kainos buvo nežymiai aukštesnės nei prieš metus – 3 proc., tačiau vasarai įsibėgėjant ir baigiantis išankstiniams pardavimams ir specialiems pasiūlymams mes matome apie 7–8 proc. pabrangimą.
Nepaisant pabrangimo, keliautojų krepšelis šiemet yra 11 proc. didesnis. Tai reiškia, kad ne kelionės brango, o keliautojai tiesiog nori aukštesnės kokybės apgyvendinimo, galbūt pradėjo rinktis ilgesnės trukmės atostogas“, – sakė R.Širvinskas.
Kelionių agentūros „Kauno Grūda“ Klaipėdos filialo vadovė Natalija Pilibavičienė teigia, kad šiemet už 500 eurų jau sunku įsigyti atostogų paketą, nors dar prieš dvejus metus tai buvo įprasta.
„Natūralu, kad išleidžiamos sumos ūgtelėjo, nes kelionės pabrango, o žmogui keliauti norisi. Jeigu dar prieš porą metų už kokius 500–800 eurų dar buvo galima rasti, tai dabar už tokią kainą būtų sunkoka kažką įsigyti, atspirties taškas – nuo 750 eurų. Tiek kainuoja padoresnis, ne ekonominės klasės poilsis, kai pasiūlomas tik maistas ir stogas virš galvos.
O kadangi daugiausiai važiuoja šeimos, tai norisi ir pramogų – baseinų, vandens atrakcijų“, – „Vakarų ekspresui“ kalbėjo filialo vadovė.
Didžiausio Baltijos šalyse kelionių organizatoriaus „Novaturo“ komunikacijos vadovė Miglė Bielinytė sako, kad kainos gali būti palankesnės atostogas planuojant iš anksto, ji taip pat patvirtino, kad pinigų lietuviai negaili norėdami kokybiškesnių paslaugų.
„Jie gauna palankių kainų pasiūlymus ir pasinaudoja kitomis išankstinio planavimo naudomis. Verta pastebėti, kad keliautojai linkę ieškoti ne tik prieinamų kainų, bet ir kuo didesnės vertės. Prioritetais neretai tampa kokybiškos paslaugos, galimybė rinktis bei lankstumas keičiantis kelionės planams“, – teigia ji komentare „Vakarų ekspresui“.
R.Širvinskas pastebi, kad kelionė lietuviui jau nėra nei svajonė, nei prabanga, tai – tiesiog įprasta būtinybė.
„Anksčiau kelionė buvo svajonė: jai reikėjo taupyti, kažko dėl jos atsisakyti. Dabar dauguma lietuvių kelionę supranta kaip įprastinį dalyką, kuris turi įvykti mažiausiai kartą per metus.
Drįsčiau lyginti su kitais įpročiais: kaip kartą per metus pas odontologą, taip kartą – į kelionę. Žinoma, kiekvienam pagal savo galimybes, nebūtinai į užsienį“, – kalbėjo Makalius.
Vasarą norisi ir vėsos
Anot kelionių organizatorių, populiariausiomis poilsinėmis vasaros sezono kryptimis tarp lietuvių išlieka Turkija, Graikijos salos, pamažu auga susidomėjimas Ispanijos kurortais, Juodkalnija, Tunisu, vasaros atostogoms neretai pasirenkamos Madeiros ir Kipro salos, Malaga pietinėje Ispanijoje.
Vis dėlto pastebimi ryškesni pokyčiai.
R.Širvinskas sako, kad lietuviai vasarą traukia ne tik į šiltus, bet ir šaltus kraštus.
„Žmonės kasmet vis labiau, o šiemet ypač tai matyti, vasarą nebūtinai į šiltus kraštus keliauja. Pavyzdžiui, kažkur į šiaurę: po Šiaurės Vokietiją, Baltijos šalis, keliasi į Švediją, keliauja po Norvegijos fiordus, keliauja į Islandiją, į kurią, regis, šiemet jau dvigubai daugiau skrydžių nei pernai.
Ne visi juk nori šilumos, ypač kai vasaromis taip karšta. Aš – vienas iš tokių, pernai keliavau į Aliaską, į Islandiją. Supratau, kad lietuvių požiūris į atostogas keičiasi, jos nėra siejamos tik su Turkija, Graikija, paslaugų paketu „viskas įskaičiuota“.
Gali būti ir žygis į kalnus, aktyvus poilsis, nauji vaizdai ir nebūtinai tik skrudinimasis saulėje“, – sakė kelionių organizatorius.
„Novaturo“ pažintinių kelionių pardavimai per metus padidėjo dešimtadaliu, bendrovė pastebi, kad keliautojai per atostogas vis labiau nori ne tik ilsėtis, bet ir susipažinti su šalies, į kurią keliauja, gamta, istorija, kultūra.
„Populiarėja vaizdinga gamta garsėjančios kryptys, todėl kelionių asortimente rasite ir Pietų Švediją, Šiaurės Makedoniją su poilsiu prie Ohrido ežero, Suomiją, Pietų Norvegiją ir kitas patrauklias kryptis. Norintiems ilgesnių nuotykių siūlome pažintines keliones po tokias tolimąsias kryptis kaip Kanada bei Pietų Korėja“, – nurodė „Novaturas“.
N.Pilibavičienės vertinimu, poilsinės ir pažintinės kelionės parduodamos panašiomis proporcijomis, viskuo aprūpintą patogų poilsį populiariausiuose kurortuose dažniausiai renkasi jaunos šeimos, vyresni žmonės labiau linkę į svečios šalies pažinimą.
Lietuvių norai stebina
R.Širvinskas sako, kad per pastaruosius 15 metų, kai jis dirba turizmo versle, keičiasi ne tik lietuvių akiratis, bet ir galimybės. Dėl to kartais sulaukiama labai neįprastų užklausų.
„Pavyzdžiui, žmonės nori kelionės aplink pasaulį. Yra norinčiųjų keliauti į Antarktidą. Nori gyvenimo kelionės. Prieš koronaviruso pandemiją turėjome kruizą aplink pasaulį per keturis mėnesius – ir turėjome klientų, nors maniau, kad toks skelbimas skirtas tik tam, kad žmonės Lietuvoje paskaitytų ir pasvajotų.
Dar yra žvejyba užsienyje, ekstremalūs užsiėmimai, stovyklos, tokios kelionės – tai ne noras nuvykti į užsienį ir kažką ten pamatyti. Jau nemažai lietuvių planuoja išvykas, susijusias su jų pomėgiais“, – vardijo jis.
Anot jo, lietuviai išmoko keliauti savarankiškai, tačiau nuo to vietos kelionių organizatoriams blogiau nėra – atvirkščiai, fiksuojamas augimas, atsiranda itin retus poreikius tenkinančių paslaugų teikėjų.
Pavyzdžiui, prabangios atostogos, už kurias klientas iš Lietuvos gali sumokėti ir iki 50 tūkst. eurų už savaitę.
„Atsirado išskirtinių, prabangių kelionių organizatoriai, kurie planuoja savaitės trukmės atostogas už 30–50 tūkst. eurų. Pavyzdžiui, tai gali būti ir poilsis Turkijoje, tačiau privačioje viloje, svečiai skraidinami sraigtasparniu ir panašiai. Tokių klientų yra, tad atsiranda ir tai siūlantys verslai“, – sakė R.Širvinskas.
Be to, jo manymu, kelionių agentūrų paslaugos vertinamos dėl galimybės perkelti išvykos ir atostogų organizavimo rūpesčius kitiems, taupant laiką, kartais – ir pinigus.
Klaipėdiečiams palengvėjo
Nors iš Lietuvos oro uostų šiuo metu siūlomos dešimtys skrydžių krypčių, klaipėdiečiams šia galimybe pasinaudoti sunkiau, nes tenka vykti į Kauną ar Vilnių, dėl to gaištamas laikas, patiriama nepatogumų taikantis prie skrydžių laikų.
R.Širvinskas sako, kad klausimų dėl to sulaukiama nuolat.
„Aš tai žinau jau seniai ir kiekvieną savaitę sulaukiame klausimų – kodėl neorganizuojate kelionių iš Klaipėdos? Visų pirma dėl to, kad mes savo lėktuvų neturime ir negalime siūlyti skrydžių, tad taikomės prie to, kas siūloma Lietuvoje.
Žinau, kad klaipėdiečiams kelionė pailgėja, kartais jie priversti iš vakaro atvykti į kitą miestą, kartais mes jiems stengiamės padėti, suorganizuoti nakvynę, pavyzdžiui, Vilniuje.
Džiaugiuosi, kad pradėjo pagaliau iš Palangos į Turkiją tiesiogiai skraidyti“, – kalbėjo „Makaliaus“ įkūrėjas.
Nuo šio pavasario Ukrainos kelionių organizatorius „Join Up“ siūlo tiesioginius skrydžius iš Palangos į Turkiją, o nuo rudens – ir į Egiptą. Šių kelionių paklausa buvo tokia didelė, kad teko organizuoti papildomus reisus.
N.Pilibavičienė sako, kad tarp šias keliones įsigijusių žmonių buvo nemažai klaipėdiečių, kuriems tai labai patogi kelionė.
„Žinau tik tiek, kad daug klaipėdiečių pasirinko šiemet pradėtus tiesioginius skrydžius iš Palangos į Turkiją – tai tikrai patogu“, – sakė N.Pilibavičienė.
„Novaturas“ primena, kad klaipėdiečiai keliauja ne tik iš Kauno ar Vilniaus, bet ir Rygos Latvijoje.
„Puikiai suprantame, kad ilgesnė kelionė iki oro uostų – ypač tiems, kurie gyvena toliau nuo sostinės – gali kelti nepatogumų. Todėl siūlome išvykimus ne tik iš Vilniaus, bet ir iš Rygos oro uosto, kuris yra itin populiarus tarp Klaipėdos, Šiaulių ir Mažeikių keliautojų“, – teigiama bendrovės komentare.
R.Širvinskas sako, kad anksčiau organizuodavo pažintines keliones iš Klaipėdos autobusu, bet toks sprendimas nepasiteisino, tačiau jis neatmeta galimybės, kad ateityje tokios išvykos uostamiestyje vėl bus pasiūlytos.
„Mes taip pat organizuojame pažintines keliones autobusu, tai irgi sulaukiame klausimų – kodėl iš Klaipėdos nedarote? Bet mes iš tikrųjų esame bandę organizuoti tokias keliones su išvykimu iš Klaipėdos, ten samdėme autobusus, deja, reikiamas skaičius žmonių nesusirinko.
Antrą kartą bandyti aš dar nevisiškai pasiruošęs, kol kas tą idėją gvildename“, – sakė kelionių agentūros vadovas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.