„Nepaisant didelių neapibrėžtumų, Lietuva auga sparčiausiai tarp Baltijos šalių ir net ES. Prognozuojame 2,5 proc. augimą šiemet“, – „Luminor“ surengtos ekonomikos apžvalgos metu sakė Ž.Mauricas.
„Jis galėtų būti didesnis – siekti 3 proc. Bet priklausomai nuo išorės sąlygų, jis gali būti ir mažesnis. Tai sumažėjimas nuo buvusios prognozės, nes tarptautinėje aplinkoje matome daug neapibrėžtumo“, – kalbėjo jis.
Prognozuojama, kad 2026 metais Lietuvos ekonomika turėtų išlaikyti panašų augimo tempą – 2,5 proc.
Anksčiau „Luminor“ prognozavo, kad šalies BVP augs 3 proc., o infliacija 2025 m. sieks 2,2 proc. Tačiau, anot banko ekonomisto, didesnė infliacija prognozuojama dėl sparčiai augančių atlyginimų, mažėjančių palūkanų normų, ES fondų lėšos bei keliami mokesčiai.
„Infliacijos sugrįžimas gali aptemdyti Lietuvos ekonominę padangę, nes jis sumažins gyventojų perkamosios galios augimą bei sumenkins Lietuvos tarptautinį konkurencingumą. Pavyzdžiui, Vilniuje restoranų kainos jau siekia apie 80 procentų Stokholmo kainų lygio, o prieš dešimtmetį šis lygis siekė vos 38 procentus“, – pažymėjo ekonomistas.
Anot Ž.Maurico, vidutinis darbo užmokestis Lietuvoje šiais metais sieks 9 proc. Tuo metu nedarbo lygis šalyje sieks 7 proc.
„Matome, kad atlyginimo augimas yra ženkliai spartesnis nei Latvijoje ir Estijoje. Dėl to atrodome neblogai Europos kontekste“, – sakė Ž.Mauricas.
Lietuvos ekonomika – beveik tokio paties dydžio kaip Latvijos ir Estijos kartu
Ekonomistas taip pat išskyrė, kad kitų Baltijos šalių ekonomikos grįžta į augimą – Latvijos BVP šiemet turėtų augti 1 proc., o Estijos – 1,4 proc.
Anot Ž.Maurico, daug spartesnis Lietuvos augimas nulėmė, kad Lietuvos BVP šiuo metu – 77,8 mlrd. eurų, o Latvijos ir Estijos kartu – 79,7 mlrd. eurų. Jo teigimu, šiuo metu Lietuvos ekonomika vos 2 proc. mažesnė, nei Latvijos ir Estijos kartu, o dar 2019-aisiais skirtumas siekė apie 30 proc.
„Lietuvos ekonomika, augusi pastarąjį penkmetį, šiuo metu yra beveik tokio paties dydžio, kaip sudėjus Latviją ir Estiją“, – aiškino ekonomistas.
„Prieš penketą metų mūsų ekonomika buvo 49,2 mlrd. eurų“, – sakė Ž.Mauricas.
Be to, pasak jo, Vilniaus regionas, aplenkęs Talino regioną, 2023 m. tapo turtingiausiu regionu Baltijos šalyse, o vidutinis darbo užmokestis Kaune jau yra didesnis nei Rygoje.
„Luminor“ duomenimis, Lietuva ES kontekste išsiskiria plataus spektro augimu.
Lietuvoje, priešingai nei daugelyje kitų ES šalių, augimą pernai pademonstravo visi pagrindiniai ekonomikos sektoriai: žemės ūkis, pramonė, statyba, prekyba, transportas bei aukštos pridėtinės vertės paslaugos.