Balandžio 24-ąją, kai Lietuvos šunų mylėtojai jau penktą kartą šventė Šuns dieną, ji su savo gauja – Berno zenenhundų kompanija keliavo į mišką. Pasibaigus karantinui ir atsidarius šalių sienoms, su augintiniais žada aplankyti Berno zenenhundų gimtinę – Šveicariją. Vasarą arba rudeniop planuoja važiuoti prie jūros.
Rūtą žavi ne tik Berno zenenhundų išvaizda, bet ir temperamentas. Šie šunys tvirti, pasitikintys savimi, aktyvūs, noriai bendraujantys, dėl savo mylimo žmogaus galintys keliauti kad ir į pasaulio kraštą.
– Berno zenenhundai dažnai pavadinami universaliais šunimis, ūkio darbininkais. Jie traukė pienininkų vežimukus Alpių takais, dirbo ūkio darbus. Kodėl pasirinkai būtent šią šunų veislę?
– Berno zenenhundai nuo seniausių laikų sargavo, ganė, vežimėlius tempė, o dabar labiau vertinami kaip šeimos šunys. Kai man buvo 14 metų, viso to dar nežinojau, tačiau tada sutikau pirmąjį Berno zenenhundą.
Besilankydama su šeima pas draugus Vokietijoje, kurie tuo metu augino Berno zenenhundą ir auksaspalvį retriverį, po pažinties su draugišku meškinu supratau: svajonių šuo!
Taip ir nutiko – pradėjusi savarankišką gyvenimą įsigijau pirmąją savo Berno zenenhundę Pakalnutę, o šiuo metu mano veislyne gyvena 6 šunys.
– Kaip suspėti, kaip padalinti savo meilę ir dėmesį tokiai didelei kompanijai?
– Visi šunys gyvena labai aktyvų gyvenimą. Žygiai,
kelionės, renginiai, parodos – viską darom ir viską spėjam kartu. Mane labiausiai žavi šių šunų temperamentas.
Jie tvirti, pasitikintys savimi, aktyvūs, noriai bendrauja. Negaliu sakyti, kad mūsų šunys neišlaikė senųjų šios veislės savybių – teritoriją puikiai saugo visi, žiemą rogėmis tempia kaimynų vaikus, o Lilė ir aš net išbandėme ganymo pamokas, į kurias planuojame sugrįžti iškart po karantino.
– Balandžio 24-ąją Lietuvos šunų mylėtojai šventė Šuns dieną. Šventės idėja buvo „Šuo ir aš: kelionių draugai“. Ar mėgstat keliauti su šunimis?
– Keliones dieviname ir mes, ir mūsų šunys! Tik priartėji prie automobilio – cypia ir trypia, kaip nori važiuoti. Jau apkeliauta beveik visa Lietuva. Tradiciškai bent du kartus per metus važiuojame visa gauja prie jūros. Daugiau keliauti pradėjome, kai „susirgome“ šunų parodų liga.
Kur benuvažiuotume, visur šunys sulaukia daug dėmesio, ir jie tuo mėgaujasi! Kol kas tolimiausia mūsų kelionė – Splitas (Kroatija), nes labai norėjome sudalyvauti įžymiosiose Splito naktinėse šunų parodose. Vežėmės Leo ir Lilę, puikiai praleidome laiką. Parsivežėme į Lietuvą 2018 metų Splito nugalėtojo titulą.
– Kurdami šventės įvaizdį Šuns dienos organizatoriai kasmet ieško renginio „veido“. Šiemet buvo pasirinkti jūsų augintiniai Leo ir Lilė. Turbūt ne veltui juos pasirinko?
– Džiaugiuosi savo šunų pasiekimais ir ypač todėl, kad tai mano išveisti šunys. Leo ir Lilė yra mūsų pirmosios vados mažyliai, jie seka savo tėvo, 2017 m. Europos nugalėtojo, pėdomis. Leo tapo tarptautiniu šunų grožio čempionu, turėdamas 12 CACIB titulų, laimėtų 8 skirtingose šalyse.
Šiemet spėjome apsilankyti tik Slovakijoje, kur parodoje „Nitros nugalėtojas 2020“ jis tapo geriausiu veislės atstovu, Nitros nugalėtoju. Lilė taip pat vejasi Leo, laukiame, kada bus oficialiai patvirtintas jos tarptautinio grožio čempionės titulas, kurį „užsidarė“ šį pavasarį, kai tapo 2020 m. Lietuvos nugalėtoja, geriausia Berno zenenhundų veislės atstove.
– Dėl koronaviruso šį pavasarį Lietuvoje neįvyko pasaulinės zenenhundų eitynės...
– Dėl pandemijos eitynės šiemet neįvyko, bet tikimės kitąmet vėl žygiuoti kartu. Eitynių idėja yra atkreipti dėmesį į didėjantį Berno zenenhundų skaičių gyvūnų prieglaudose. Kai buvo pradėti organizuoti šie pasivaikščiojimai, buvau Šveicarų zenenhundų mylėtojų klubo tarybos narė, atsakiau už eitynių organizavimą Lietuvoje.
Visada pakalbinu ir mūsų šuniukų šeimininkus prisijungti, nes eitynės ne tik suvienija šios šunų veislės mylėtojus, bet skatina atsakingai vertinti veislę, atkreipti žmonių dėmesį į visavertį šuns ir žmogaus bendravimą, atsakomybę prieš gyvą būtybę.
– Netrukus bus paskelbti 2020 metų Top Berno zenenhundai, o jūsiškis Lionheart Warrior from Arės oktava (trumpiau, Leo) – vienas pretendentų nugalėti. Ar tai reiškia, kad dalyvavote daugybėje parodų, ar paprasčiausiai Leo išbėga į ringą ir iškart aišku: čempionas!
– Jau minėjau, jog pasigavome „parodų virusą“ (Juokiasi – Red.). Daug dirbame ir ruošiamės, kad šunys ne tik gerai atrodytų, bet ir puikiai jaustųsi ringe. Esu dėkinga savo trenerei Dianai, kad „išspyrė“ mane į šunų parodų ringą – atradau naują, širdžiai mielą hobį. Laimėjimas šunų parodoje prasideda dar iki ringo, o fizinis pasirengimas yra vienas svarbiausių dalykų.
Taigi, įgimtas šuns grožis dar ne viskas – šuo turi būti tvirtas ir psichologiškai, ir fiziškai. Leo ir kiti mūsų šunys daug juda, bėgioja, vasarą daug plaukioja. Kailis – mitybos atspindys, vadinasi, turiu parinkti tinkamą dietą, stebėti šunų savijautą. Laimėti prizai ir titulai – smagu, tačiau svarbiausia, kad mano šunys būtų sveiki ir laimingi su manimi.