Ženklai, rodantys, kad jūsų šuo kenčia skausmą: to nepastebėjote

Kai jiems skauda, gyvūnai elgiasi kitaip nei žmonės. Verta nepamiršti, kad jų skausmo slenkstis gali būti ganėtinai aukštas ir jie iš paskutiniųjų stengsis neparodyti, kad kenčia. Ir to, kad jie nepabaksnos naguotu piršteliu į kylantį abscesą. Tikėtina, kad kai kurių požymių iki šiol net nepastebėjote, o pateikti pavyzdžiai padės lengviau suprasti savo augintinį.

Dažnai šeimininkai nesupranta, kodėl susirgęs augintinis elgiasi neįprastai, pavyzdžiui, tampa uždaras, nenori bendrauti, grasina įkąsti ar tiesiog bando nueiti ir pasislėpti.<br>„123rf.com“ nuotr.
Dažnai šeimininkai nesupranta, kodėl susirgęs augintinis elgiasi neįprastai, pavyzdžiui, tampa uždaras, nenori bendrauti, grasina įkąsti ar tiesiog bando nueiti ir pasislėpti.<br>„123rf.com“ nuotr.
Dažnai šeimininkai nesupranta, kodėl susirgęs augintinis elgiasi neįprastai, pavyzdžiui, tampa uždaras, nenori bendrauti, grasina įkąsti ar tiesiog bando nueiti ir pasislėpti.<br>„123rf.com“ nuotr.
Dažnai šeimininkai nesupranta, kodėl susirgęs augintinis elgiasi neįprastai, pavyzdžiui, tampa uždaras, nenori bendrauti, grasina įkąsti ar tiesiog bando nueiti ir pasislėpti.<br>„123rf.com“ nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Ugnė Nedzinskaitė

Feb 21, 2016, 12:43 PM, atnaujinta Jun 7, 2017, 5:56 AM

Dažnai šeimininkai nesupranta, kodėl susirgęs augintinis elgiasi neįprastai, pavyzdžiui, tampa uždaras, nenori bendrauti, grasina įkąsti ar tiesiog bando nueiti ir pasislėpti. Taip pat dažnai šeimininkai linkę pakitusio elgesio priežastis suversti kokiai nors kitai priežasčiai, pvz., „blogai nuotaikai“ ar orų permainoms, kai gyvūnui tuo metu tiesiog skauda. Kai kuriuos skausmo požymius sunku su kuo nors supainioti, pvz., šlubavimą. Bet nereikia tikėtis, kad šuo prieis ir pasakys: „Šeimininke, man skaudą nugarą. Inkstų srityje. Man skubiai reikia pas gydytoją.“ To nebus. Šuo tiesiog sėdės įsitempęs, susikūprinęs ir kentės.

Skausmo požymiai

Šuo loja, inkščia, kaukia, urzgia... Garsai gali sutapti su veiksmais, pavyzdžiui, šuo gali urgzti ant skaudančios kojos; arba tiesiog gulėti, sėdėti, stovėti, žiūrėti į erdvę ir inkšti. Taip pat skausmo išraiška gali būti inkštimas ir spiegimas bandant paimti ant rankų. Daugelis šunų paprastai palydi savo veiksmus vokalizacijomis – pvz., loja iš džiaugsmo ar inkščia ko nors kaulydami. Tai normalu, bet jei jūsų augintinis pradėjo skleisti daugiau garsų nei įprastai arba garsus lydi netipiškas elgesys – laikas sunerimti. Turiu pacientą, kuris loja be paliovos, kai jam pradeda diegti pilvą. Tai ir šiaip gana balsingas šuo, bet kai skauda, jis neužsičiaupia.

Perdėta kailio priežiūra. Šunys stengiasi išsivalyti žaizdas, todėl visi įpjovimai, įbrėžimai, nulaužti nagai, abscesai ir kt. būna aktyviai laižomi. Jei šuo dažnai arba nepaliaudamas laižo kurią nors kūno vietą, ten reikia ieškoti problemų. Yra dar keletas panašių situacijų:

Skaudamos ar niežtinčios akys – šuo trina letenomis akis arba trina snukį į įvairius daiktus.

Kai kurie šunys kandžioja skaudamą vietą. Kuo skausmas stipresnis, tuo intensyviau jie tai daro.

Jei skauda dantis ar yra bėdų su burnos ertme, rijimu – šuo kiša letenas į nasrus, bando graužti kietus daiktus, kasosi, trina snukį į kietus paviršius.

Jei yra problemų dėl lyties organų – ypač patinams – aktyvaus laižymo sulaukia ir ši sritis.

Miego sutrikimai. Šuo pradeda daug miegoti arba, atvirkščiai, dažnai prabunda, neįstengia miegoti ilgai. Kuris variantas bus – priklauso nuo skausmo pobūdžio.

Sutrinka ėdimo ir gėrimo procesai. Jei šuniui skauda burną, gerklę ar pilvą , jis gali atsisakyti ėdalo, o kartais ir vandens. Maisto atsisakymas dar gali byloti apie pykinimą, didelius skausmus kitose kūno vietose. Esant kai kuriems uždegiminiams procesams, išgeriama kur kas daugiau vandens.

Dusulys, sunkus ir (arba) paviršinis kvėpavimas – akivaizdus stipraus skausmo požymis. Kartais vienintelis.

Priverstinė poza ir neramumas. Jei šuo nuolat keičia padėtį, gulasi, iškart keliasi, vaikšto, ieško vietos, vėl gulasi, vėl stojasi – vadinasi, jį kažkas kamuoja. Kartais, skausmui pasireiškiant tam tikrose vietose, šunys griebiasi priverstinės pozos, pvz., susikūprinusi nugara rodo pilvo srities skausmus. Kiti neramaus elgesio požymiai gali būti vaikščiojimas ratu, chaotiški judesiai. Šuo gali sunkiai ar nenoriai keltis ar gultis, atsisakyti užšokti ant sofos ir pan.

Agresija be priežasties. Dažnas šuo gali išreikšti nepasitenkinimą, jei liečiamasi prie skaudamos vietos. Kartais gali būti net kandžiotis ar urgzti, kai stipriai liečiama skaudama letena, pilvas ar kita vieta. Prieš pradedant ieškoti psichologinių šuns agresijos priežasčių, verta įsitikinti, ar jis tikrai nebando mums pasakyti, kad šios vietos liesti negalima. Taip pat agresija gali pasireikšti dėl nuolatinio sudirgimo nuolat jaučiant skausmą. Tiek žmonėms, tiek gyvūnams skausmas kartais tampa neadekvataus elgesio priežastimi.

Bendravimas – kiekvienas šuo skirtingai reaguoja į blogą savijautą. Vienas stengsis kuo toliau pasislėpti, kad tik jo niekas neliestų, kitas, atvirkščiai, – visą laiką laikysis greta ir kiš skaudamą vietą po rankomis, kad paglostytų (tai tinka ne visoms vietoms ir ne visiems skausmo tipams). Dėmesingas, savo numylėtinį pažįstantis šeimininkas iš karto pastebės, kad šuns elgesys pasikeitė.

Šlubavimas, atmetamos į šoną ar pakištos po savimi letenos. Šlubavimas – akivaizdžiausias skausmo požymis. Reikėtų suprasti, kad jei gyvūnas šlubuoja ar tiesia koją, tai ne visada reiškia galūnių problemas. Kartais šlubavimas rodo skausmą pilvo srities organuose, skausmus stuburo srityje. Tai tinka ir ėjimui kaip medinėmis kojomis, taip pat bet kokiems eisenos pokyčiams.

Neįprastas elgesys šlapinantis ar tuštinantis. Bandymai šlapinimosi ar tuštinimosi metu pereiti į kitą vietą, rasti kitą padėtį, nebūdinga poza, dažnas šlapinimasis ar tuštinimasis, vokalizacija – lojimas, cypimas ar kitokie garsai, lydintys šlapinimosi ar tuštinimosi procesą, – ženklai, kad yra problemų.

Kiti skausmo požymiai

Dažnas ar labai įdėmus negaluojančios kūno vietos apžiūrinėjimas. Kartais jį gali lydėti nuostaba ar agresija.

Galvos palenkimas į vieną pusę. Tai gali rodyti neurologines problemas, taip pat ausies skausmą, kurios nors galvos srities skausmą, vidinės ausies uždegimą.

Traukuliai, drebėjimas. Ypač būdinga brachicefalinėms veislėms. Pavyzdžiui, prancūzų buldogams pasireiškiantis drebulys dažnai byloja apie slankstelio patologiją – pleišto formos slankstelį.

Daugiau skaitykite vetvila.lt

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.