Pašnekovė naujienų portalui lrytas.lt pasakojo, kad visada deklaruodavo savo turtą su vyru, todėl Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) matydavo visus duomenis.
Kristinos vyro automobilis taip pat buvo įrašytas kaip šeimos turtas ir deklaruotas VMI. Vilnietė nusprendė nuvykti į „Regitrą“ ir perrašyti vyro automobilį savo vardu, tačiau ten nuvykusi gavo atsakymą: „Mokėkite 80 eurų“.
Kristina piktinasi šiuo atsakymu ir nesupranta, kodėl reikia mokėti tokią sumą už transporto priemonės registraciją.
„Kodėl „Regitra“ negali susikalbėti su VMI ir gauti iš karto visų duomenų? Vien už popieriuko perrašymą reikia mokėti tokius pinigus...“, – atsiduso vilnietė.
Kristina naujienų portalui lrytas.lt pridūrė, kad kai kurie žmonės paveldi gana senus automobilius, kurių vertė siekia vos 100 eurų.
Taiko registracijos mokestį
„Regitros“ atstovė spaudai Emilija Bardauskienė akcentavo, kad nuo praėjusių metų liepos 1 d. lengviesiems automobiliams pradėtas taikyti registracijos mokestis, kai jų išmetamas CO2 kiekis viršija 130 g/km ribą. Jo dydžius, apimtis ir išimtis numatė įstatymų leidėjai.
„Regitra“ paskirta už šio mokesčio administravimą. Pažymime, kad visas surinktas mokestis yra pervedamas į valstybės biudžetą“, – naujienų portalui lrytas.lt paaiškino ekspertė.
Kaip numato įstatymas, registracijos mokestį reikia sumokėti visais atvejais, kai keičiasi automobilio valdytojas. Tarp šių atvejų patenka ir tie, kurie paveldi transporto priemonę, kadangi už ją atsakingas tampa kitas asmuo.
Pasak pašnekovės, registracijos mokestį moka automobilio valdytojas, o ne jo savininkas. Pastarajam transporto priemonė priklauso nuosavybės teise, o valdytojas yra tas žmogus, kuris faktiškai vairuoja automobilį ir yra atsakingas už jį.
E.Bardauskienė naujienų portalui lrytas.lt tvirtino, kad, kaip rodo praktika, dažniausiai automobilio savininkas ir valdytojas yra tas pats asmuo, tačiau yra ir tokių atvejų, kai jie skiriasi, pavyzdžiui, lizingo atveju.
„Miręs Kristinos vyras automobilį buvo įregistravęs savo vardu, t. y., jis buvo ne tik jo savininkas, bet ir valdytojas. Kadangi sutuoktinė paveldėjo šią transporto priemonę ir nori ją įregistruoti savo vardu, ji tampa nauja jo valdytoja.
Šios sumos didžioji dalis buvo sumokėta būtent už registracijos mokestį, kurio dydis priklauso nuo automobilio išmetamo CO2 kiekio, o ne už „Regitros“ teikiamą automobilio įregistravimo paslaugą“, – pabrėžė E.Bardauskienė.
Ką svarbu žinoti?
Mirus transporto priemonės savininkui informacija apie tai „Regitrą“ pasiekia iš Gyventojų registro. Nuo duomenų gavimo dienos yra skaičiuojamas 14 dienų terminas.
Jei automobilio paveldėtojas per šį terminą nesikreipė dėl registracijos, yra sustabdomas leidimas dalyvauti su juo viešajame eisme, kol nėra aiškus už jį atsakingas asmuo.
Kaip žinia, turto paveldėjimo dokumentų tvarkymas užtrunka ilgesnį laikotarpį, todėl dar 2019 m. pavasarį buvo nuspręsta supaprastinti tvarką ir taip užtikrinti, jog būsimi paveldėtojai iš karto po automobilio savininko mirties galėtų tapti laikinais, t. y., iki vienerių metų, transporto priemonės valdytojais, kol bus atliktos visos paveldėjimo procedūros.
Registruojant automobilį laikinai, t. y., vienerių metų laikotarpiui, paveldėjimo dokumentų „Regitrai“ pateikti nereikia.
Laikina registracija skirta tam, jog asmuo turėtų pakankamai laiko susitvarkyti paveldėjimą. Įregistravus automobilį laikinai bus išduotas naujas registracijos liudijimas su terminuota registracijos data – vieneriems metams nuo duomenų apie transporto priemonės savininko mirtį gavimo dienos.
Laikina registracija užtikrina, jog paveldėtojas galėtų naudotis transporto priemone ir taptų žinomas už ją atsakingas asmuo. Pateikę paveldėjimo dokumentus per vienerius metus paveldėtojai turi kreiptis dėl savininko deklaravimo kodo (SDK) gavimo ir nuolatinės registracijos.
Jei automobilis iš pradžių yra registruojamas laikinai, o vėliau gauna nuolatinę registraciją, registracijos mokestis yra mokamas tik vieną kartą, kadangi automobilio valdytojas nesikeičia. Tokiu atveju dėl nuolatinės registracijos būtina kreiptis dar nesuėjus laikinosios registracijos terminui, kuris yra nurodomas registracijos liudijimo H skiltyje.
Atliekant laikiną automobilio registraciją reikia sumokėti 11,30 eurų už naujo registracijos liudijimo išdavimą, jame bus įrašytas laikinosios registracijos terminas.
Tuo metu atliekant nuolatinę automobilio registraciją reikia sumokėti 4,20 euro už SDK išdavimą ir 11,30 eurų už naują neterminuotą registracijos liudijimą.