Pasak TIA vadovės, metų pabaiga transporto sektoriui atnešė daug sudėtingų iššūkių, kas dar kartą parodė susitelkimo, bendradarbiavimo ir inovatyvaus požiūrio svarbą, siekiant išlikti konkurencingiems. Transporto inovacijų asociacijai 2021-ieji metai išties buvo produktyvūs, nuveikta daug ir pasiekta reikšmingų rezultatų. TIA, kaip ir daugelis rezultatų siekiančių organizacijų, gyvena intensyviu ritmu. Visgi labai svarbu sustoti ir pažvelgti į nueitą kelią kartu su asociacijos nariais bei pasidžiaugti nuveiktais darbais.
Kartu pokyčius įgyvendinti lengviau
Transporto inovacijų asociacija džiaugiasi ženkliai paaugusiu narių skaičiumi. „Per šiuos metus daugybę kartų įsitikinome, jog kartu su stipriais partneriais pokyčius įgyvendinti lengviau. Džiaugiamės ir vertiname mums suteiktą asociacijos narių pasitikėjimo kreditą ir darome viską, kad bendri tikslai būtų realizuoti“, – teigia Rugilė Andziukevičiūtė-Buzė.
Per 2021-uosius metus prie asociacijos prisijungė daugiau nei 30 naujų narių, iš jų trečdalis – transporto ir ekspedijavimo paslaugas teikiančios įmonės, tokios kaip cargoGO, Cargolines Baltic ir Tarptautinės logistikos centras. Panašiai tiek sudaro ir IT įmonės bei startuoliai, tokie kaip GoRamp, Fleethand ir 4logist.com, reikšmingai prisidedantys prie transporto ir logistikos skaitmenizavimo ir kitų inovacijų. Dalis naujai prisijungusių įmonių – tai organizacijos, teikiančios paslaugas transporto ir ekspedijavimo įmonėms, taip pat įmonės, kurios specializuojasi prekyba sunkiasvoriu transportu ir jų aptarnavimu: Scania Lietuva, Ecobaltic ir Iveco Lietuva.
Jurgis Adomavičius, TIA valdybos pirmininkas, džiaugiasi, kad asociacijoje stiprėja startuolių segmentas ir balsas. „Vienydama inovatyvias įmones ir transporto bei logistikos sektoriams sprendimus kuriančius startuolius TIA atstovauja inovatorių balsą derybose su ministerijomis, rizikos kapitalo fondais, teikia siūlymus, kaip auginti startuolių branduolį logistikos ir transporto skaitmeninimo srityje, rengia startuolių „pitch“ sesijas ir kitaip prisideda prie inovacijų ekosistemos gerinimo“ – pažymi Jurgis Adomavičius.
TIA vadovė priduria, kad šių metų antroje pusėje susikūrė ir naujas pogrupis asociacijoje, apimantis įmones, dirbančias alternatyviu kuru varomų transporto priemonių srityje. „Matome, kad asociacijoje vietą atranda elektra kraunamų stotelių operatoriai ir sprendimų tiekėjai“ – pažymi Rugilė Andziukevičiūtė-Buzė.
Transporto inovacijų asociacija per šiuos metus užmezgė ryšius ir pakvietė asocijuotais nariais tapti 3 aukštąsias mokyklas: Vilniaus Gedimino technikos universitetą, Panevėžio kolegiją, Alytaus kolegiją. Bendradarbiavimas su švietimo įstaigomis atveria galimybes suartinti mokslo ir verslo bendruomenes, vykdyti būtinus strateginius tyrimus, stiprinti bendradarbiavimą tarp skirtingų šalies regionų.
Terpė diskusijoms ir įkvėpimas kurti inovatyvius sprendimus
Transporto inovacijų asociacija 2021-aisiais metais suorganizavo ir įgyvendino 5 atvirus renginius, kurių metu buvo kuriama erdvė įvertinti esamą situaciją transporto ir logistikos srityje, atpažinti esančias problemas, diskutuoti ir kartu ieškoti sprendimų iššūkiams spręsti.
Metų pradžioje įvyko virtualus renginys „Trečias mėnuo po Brexit transporto pasaulyje“, kurio metu buvo diskutuojama apie Brexit poveikį transportui ir logistikai. Ekspertai dalinosi savo įžvalgomis ir patarimais įmonėms, plėtojančioms verslą su Jungtine Karalyste. Balandžio 30 d. vykusiame renginyje „Inovacijos ir sprendimai logistikoje 2050“ kviestiniai ekspertai ir pažangių sprendimų kūrėjai kalbėjo apie ateities logistiką bei inovacijų ir skaitmeninių sprendimų šioje srityje taikymą.
TIA inicijavo diskusijas ir startuolių tema – apie Lietuvos startuolių ekosistemą ir jos galimybes buvo diskutuojama renginyje „Logistikos ir transporto skaitmeninimas: startuolių galimybės“. TIA inicijuotame susitikime su LR Energetikos ir Susisiekimo ministerijų atstovais buvo aptariamos vandenilio technologijų plėtrą įgalinančios ekosistemos sukūrimo galimybės Lietuvoje.
Šiais metais Klaipėdoje įvyko susitikimas, kuriame diskutuota apie ateities logistiką. Renginiu „Transporto ir logistikos transformacija: naujovės, kurios turės esminės įtakos ateityje“ buvo pradėtas gyvų regioninių renginių ciklas Lietuvos miestuose apie vyksiančius pokyčius transporto ir logistikos srityse, būtinus žingsnius, siekiant išlikti lyderiais.
Na, o metai užbaigti buvo su trenksmu. Spalio 21-22 d. Transporto inovacijų asociacija kartu su LR Susisiekimo ministerija trečius metus iš eilės organizavo didžiausią Baltijos šalių regione tarptautinį transporto ir logistikos bendruomenei skirtą renginį „Transporto inovacijų forumas: Transportas ir Logistika 2050“. Renginyje daugiau nei 70 transporto ir logistikos sektoriaus ekspertų iš 17 skirtingų šalių dalinosi įžvalgomis apie ateities logistiką ir transportą, žaliąjį kursą, proveržio inovacijas bei skaitmeninę transformaciją. Forume gyvai dalyvavo daugiau nei 300 svečių, o transliaciją internetu DELFI ir TIA platformose stebėjo 127000 žmonių.
„Džiaugiamės, kad kartu mums pavyko sukurti erdvę diskusijoms, suburti pranešėjus, kurie dalinosi idėjomis, provokavo ieškoti neįprastų sprendimų, įkvėpė ir paskatino kartu su diskusijų dalyviais išgryninti problemas ir numatyti ateities žingsnius“, – dalinasi Transporto inovacijų asociacijos vadovė.
Pradėtos iniciatyvos padės įveikti iššūkius ateinančiais
Transporto inovacijų asociacija džiaugiasi, kad šiais metais suvienijus jėgas sprendimų priėmėjams buvo pateikti siūlymai susiję su transporto sektoriaus skaitmenizavimu – dėl skaitmenizavimo proceso spartinimo ir mažareikšmių pažeidimų tvarkos peržiūrėjimo Lietuvos Muitinėje. Taip pat vyko nuolatinis pozicijų pristatymas Seimo Ekonomikos komitete, aktyviai dalyvauta tarpinstitucinėse grupėse ir EFTI reglamento įgyvendinimo procesuose. Dėl asociacijos inicijuoto „Digital Think tank“ daug idėjų rado vietą RRF plane.
„Ypatingai džiugina, kad įsiklausiusi į sektoriaus poreikius Susisiekimo ministerija 2022 m. suplanavo priemones, skirtas skatinti inovacijas logistikos sektoriuje – testuoti, pilotuoti ir pritaikyti,“ – pažymi TIA vadovė.
Šių metų pabaigoje TIA tapo tarptautinės ir CCAM Asociacijos (angl. Connected, Cooperative and Automated Mobility) nare. „Būdami šios organizacijos dalimi, mes sieksime dirbti kaip partneriai įgyvendinant Europos inovacijų ir tyrimų programas, kviesime mūsų narius tapti partneriais jungiantis į „Horizon Europe“ programas“, – apie ateities planus užsimena Asociacijos vadovė.
Kitais metais Transporto inovacijų asociacija taip pat sieks toliau plėsti bendruomenę ir toliau reikšmingai prisidėti prie Lietuvos transporto ir logistikos inovacijų plėtros.
„Aiškiai suvokdami situacijos sudėtingumą ir vykstančius pokyčius, toliau sieksime telkti bendruomenę, būti pagrindiniu informaciniu kanalu nariams apie pasaulines tendencijas transporto ir logistikos srityje, toliau aktyviai kelsime biurokratinės naštos mažinimo ir procesų spartinimo klausimus, atstovausime narių interesus dirbant su valdžios institucijomis Lietuvoje ir tarptautiniu mastu. Pagrindinis mūsų tikslas – sutelkus jėgas padėti įveikti iššūkius, su kuriais susiduria transporto ir logistikos sektorius,“ – pažymi R. Andziukevičiūtė-Buzė.