Atšvaitų dieną – svarbus priminimas pėstiesiems ir ne tik jiems

Rudenį saulė pateka vėlai, leidžiasi anksti, o šviesus paros metas vis trumpėja. Neatsitiktinai spalio 17 dieną minima atšvaitų diena – šie paprasti atributai gali išgelbėti ne vieną gyvybę. Deja, kol kas jie vis dar pernelyg dažnai pamirštami.

Atšvaitai gali išgelbėti gyvybę, tačiau tik tuo atveju, kai neguli pamiršti stalčiuje. <br>V.Ščiavinsko nuotr.
Atšvaitai gali išgelbėti gyvybę, tačiau tik tuo atveju, kai neguli pamiršti stalčiuje. <br>V.Ščiavinsko nuotr.
Atšvaitus svarbu nešioti taip, kad juos kuo geriau apšviestų iš toli atvažiuojančių automobilių žibintai. <br>J.Stacevičiaus nuotr.
Atšvaitus svarbu nešioti taip, kad juos kuo geriau apšviestų iš toli atvažiuojančių automobilių žibintai. <br>J.Stacevičiaus nuotr.
Specialistai pažymi, kad geriausios priemonės tamsiuoju paros metu – ryškiaspalvė liemenė arba žibintuvėlis. <br>D.Umbraso nuotr.
Specialistai pažymi, kad geriausios priemonės tamsiuoju paros metu – ryškiaspalvė liemenė arba žibintuvėlis. <br>D.Umbraso nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Oct 17, 2019, 9:53 AM

Lietuvos automobilių kelių direkcijos (LAKD) specialistai primena, kad tamsiuoju paros metu naudoti atšvaitus – gyvybiškai svarbu. 

Iš atšvaitų nebus jokios naudos, jei šie gulės pamiršti stalčiuje. 

Dažnam užtektų paieškoti tarp daiktų ir pavyktų rasti juostinį ar pakabinamą atšvaitą, ryškiaspalvę liemenę, o galbūt ir žibintuvėlį.

Kaip reikia nešioti atšvaitą?

Juostinį atšvaitą reikėtų dėti ant drabužio rankovės šiek tiek aukščiau riešo. Taip pat galima nešioti ir ant kojos blauzdos. 

Dar geriau, jei atšvaitai nešiojami ant abiejų rankų. Tuomet būsite tikri, kad atvažiuojant automobiliui šviesą atspindinčios detalės neužstosite kūnu. 

Pakabinami atšvaitai perverti grandinėle ar virvele turėtų būti prisegti prie drabužių taip, kad einant švytuotų kelių aukštyje. 

Specialistai primena, kad efektyviausios saugumo priemonės tamsiu paros metu pėstiesiems yra ryškiaspalvės liemenės su šviesą atspindinčiais elementais ir prožektoriai.

Žibintuvėlio funkciją turi dauguma išmaniųjų telefonų, todėl jei neturite nieko po ranka, galite tuo pasinaudoti. 

Tačiau maigyti paties įrenginio einant negalima – tai tik padidins pavojų.

Dalina visoje šalyje

Spalio 17-oji – atšvaitų diena. Šią dieną visi žmonės raginami susirasti turimus atšvaitus, juos taisyklingai prisitvirtinti prie rankinių, kuprinių, prisisegti prie drabužių ar užsidėti ant rankos ar kojos. 

Tie eismo dalyviai, kurie vis dėlto neturi atšvaitų ar kitų šviesą atspindinčių priemonių, kviečiami ateiti į kelių direkciją (J. Basanavičiaus g. 36), kur atšvaitai bus platinami neatlygintinai. 

Tiesa, atšvaitų kiekis ribotas. 

Atšvaitų dienos metu šviesą atspindinčios priemonės bus platinamos ne tik kelių direkcijoje, bet ir įvairiose Lietuvos savivaldybėse ir seniūnijose, kurios bus pažymėtos akcijos plakatu.

Reikėtų pasirūpinti, kad atšvaitus nešiotų visi pėstieji eismo dalyviai – vaikai, suaugusieji ir  vyresnio amžiaus žmonės.

Pradėjo svarbią akciją

Atšvaitų dieną prasideda ir didžiulė akcija „Būkime matomi ir saugūs kelyje“, kurią inicijuoja Susisiekimo ministerija

Mėnesį truksiančios akcijos metu kaimuose ir atokiose vietovėse gyvenantiems senjorams bus išdalinta 15 tūkst. atšvaitų. Juos senjorams į namus atneš paštininkai. 

Simboliška, kad akcija „Būkime matomi ir saugūs kelyje“ spalio 17 dieną 10 val. pradedama  Molėtuose prie Lietuvos pašto skyriaus. 

Socialinės akcijos tikslas – paskatinti šalies žmones rūpintis savo saugumu kelyje, būti lengvai matomiems tamsiu paros metu – segėti atšvaitą.

Akcijos atidarymo metu palapinėje prie pašto skyriaus lankytojai galės pamatyti, kaip matomas pėsčiasis tamsoje, kai jis yra su atšvaitu ir be jo. 

Taip pat bus demonstruojamas automobilio apsivertimo imitavimo įrenginys, kurį išbandžiusieji galės pajusti saugos diržų svarbą, kai automobilis verčiasi, o su girtumo akiniais bus galima išbandyti, kokia būna vairuotojo reakcija, kai jis apsvaigęs ar rašo žinutes.

Susisiekimo ministerijos inicijuotą akciją organizuoja LAKD ir „Lietuvos paštas“.

Spalis atnešė pavojus

Lietuvos kelių policijos tarnyba pabrėžia, kad spalį pėstiesiems prasideda didžiausi pavojai. 

Spalio 10 dieną eismo įvykiuose buvo sužeista 18 žmonių, o tarp nukentėjusiųjų net aštuoni – pėstieji.

Dalis šių nelaimių įvyko dėt to, kad pėstieji tamsiu paros metu nedėvėjo šviesą atspindinčių liemenių ir nenešiojo atšvaitų. 

Kiti eismo įvykiai nutiko, kai vairuotojai nepraleido pėsčiųjų einančių per perėjas. 

Pareigūnai primena, kad tamsiuoju paros metu, lyjant ar sningant, vairuotojui pastebėti pėsčiąjį ar dviratį vairuojantį asmenį yra labai sunku. 

Todėl svarbu, kad šie eismo dalyviai papildomą dėmesį skirtų savo matomumui kelyje, segėtų kitiems eismo dalyviams matomus atšvaitus, dėvėtų ryškiaspalvius rūbus su šviesą atspindinčiais elementais, pasirūpintų šviečiančiais žibintais ar žibintuvėliais.

Atsakomybė tenka visiems 

Savo ruožtu vairuotojai turėtų ypatingų atsargumo priemonių imtis vietose, kuriose į kelią gali įžengti pėstieji. 

Artėdami prie perėjos vairuotojai privalo sumažinti greitį arba sustoti tam, kad praleistų į ją įžengusį, žengiantį arba stovintį ir laukiantį galimybės įžengti pėsčiąjį.

Vairuotojai privalo imtis ypatingų atsargumo priemonių tamsiuoju paros metu, kai pėsčiųjų perėja nėra gerai apžvelgiama. 

Jie turi įsitikinti, kad pėsčiųjų perėjoje nėra pėsčiųjų, kuriuos reikia praleisti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.