„Audi“ žengė svarbų žingsnį: sukūrė dar neregėtus degalus

Vokietijos koncernas „Volkswagen“ susigadino savo reputaciją klastodamas duomenis apie automobilių išmetamąsias dujas ir atlikinėdamas bandymus su gyvūnais. 

 „Audi“ pradeda „e-benzino“ bandymus.<br> Gamintojo nuotr.
 „Audi“ pradeda „e-benzino“ bandymus.<br> Gamintojo nuotr.
 „Audi“ pradeda „e-benzino“ bandymus.<br> Gamintojo nuotr.
 „Audi“ pradeda „e-benzino“ bandymus.<br> Gamintojo nuotr.
 „Audi“ pradeda „e-benzino“ bandymus.<br> Gamintojo nuotr.
 „Audi“ pradeda „e-benzino“ bandymus.<br> Gamintojo nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Mar 16, 2018, 3:22 PM

Visgi, „Audi“ jau seniai demonstruoja, kad nori vidaus degimo variklius padaryti kur kas švaresniais. Dabar kompanija pasiekė svarbią tarpinę stotelę - pradeda „e-benzino“ bandymus.

„E-benzinas“ - tai sintetiniai degalai, kuriuos galėtų deginti įprasti benzininiai automobiliai. Privalumai akivaizdūs: uždaras anglies ciklas, sutaupomos lėšos infrastruktūrai, žmonės gali važinėti savo senesniais automobiliais negalvodami, kad labai teršia aplinką. 

„Audi“ jau gamina „e-dyzeliną“, tačiau „e-benzinas“ pareikalavo daugiau laiko. Dabar su partneriais „Audi“ pagamino 60 litrų šių sintetinių degalų - pakankamai, kad galėtų pradėti bandymus su tikrais varikliais.

„E-benzinas“ iš esmės yra skystas trimetilpentanas (C8H18). Jis dega labai švariai, išskirdamas nedidelį aplinkai žalingų dujų kiekį. 

Tačiau geriausia tai, kad anglies ciklas yra uždaras - CO2, kurį išskirs „e-benziną“ deginantys automobiliai jau buvo sugertas augalų, virtusių biomase. 

Vaizdžiai tariant, aplinkoje CO2 koncentracija išlieka tokia pati. Tačiau aišku, kad „e-benzino“ gamybos procesas taip pat turi būti kiek įmanoma švaresnis.

Šiuo metu „Audi“ sintetinis benzinas gaminamas iš biomasės dviejų žingsnių procese. Visų pirma, iš biomasės išskiriamas izobutilenas (C4H8). Tuomet, naudojantis papildomu vandeniliu, sukuriamas trimetilpentanas (C8H18). 

Šiuose degaluose nėra benzeno ar sieros, todėl jie dega labai švariai. Tačiau ateityje „Audi“ norėtų nenaudoti biomasės, o tiesiog paimti CO2 iš atmosferos ir vandenilį, išgautą naudojant atsinaujinančius energijos šaltinius.

Šiuo metu „Audi“ planuoja naujos „e-dyzelino“ gamyklos statybas Šveicarijoje. Sintetinis dyzelinas ten bus gaminamas iš vandens ir CO2, o naudojama energija atkeliaus iš hidroelektrinės. 

Planuojama, kad nedidelėje gamykloje per metus bus pagaminama 400 tūkstančių litrų „e-dyzelino“. Nedaug, tačiau, jei projektas pasiteisins, jis neišvengiamai bus plečiamas.

Sintetiniai degalai elektromobilių aušroje atrodo kaip kažkoks gūsis iš praeities. Tačiau iš tikrųjų tai būtų labai aplinkai naudingas sprendimas. Nors elektromobiliai neišskiria žalingų dujų, žmonės turėtų pažvelgti į platesnį paveikslą. 

Staigūs infrastruktūros pokyčiai aplinkai būtų kaip tik kur kas žalingesni, nes reikėtų pagaminti daugiau įkrovimo stotelių, jas reikėtų išvežioti, įrengti. Padidėjusios elektros energijos sąnaudos daug kur reikštų ir padidėjusią taršą. 

Galiausiai, pats ekologiškiausias automobilis visada yra tas, kurį jūs jau vairuojate. Atsikratyti veikiančio, nelabai seno automobilio galima labai greitai, tačiau naują taip pat reikės pagaminti, jis tikriausiai atkeliaus labai teršiančiais laivais ir sunkvežimiais, o senąjį reikės perdirbti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.