Po atlyginimo mama suprato: „Vaiko pinigus padovanojau valstybei“

Daug kyla diskusijų ir kitų kalbų, susijusių su vaiko pinigais, tad negalėjau tų pokyčių ir aš nepastebėti. Kol kiti tėvai tarpusavyje dalijasi vaiko pinigus, norisi, kad jie labiau įsigilintų.

„Geriau aš jau būčiau gavusi seną atlyginimą, o vaiko pinigų man nereikia“, – sako moteris.<br> „123rf“ asociatyvioji nuotr.
„Geriau aš jau būčiau gavusi seną atlyginimą, o vaiko pinigų man nereikia“, – sako moteris.<br> „123rf“ asociatyvioji nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Jurgita

Jan 22, 2018, 2:18 PM, atnaujinta Jan 26, 2018, 4:01 PM

Dovana valstybei

Šiemet mūsų mokesčių sistemoje įvyko daug pokyčių. Vienas iš jų – vaikų pinigų skyrimas, kitas – PNPD panaikinimas, o dar kitas – mokesčių padidinimas esant didesniam atlyginimui.

Dėl pirmo pokyčio kiek nudžiugau, hm, galvoju, vaikai gaus pinigėlių. Bet įtariau, kad ne taip čia viskas paprasta, nes panaikinus PNPD, mano atlyginimas sumažėjo. Bet visiškai apstulbau, kai padidinus mokesčius gaunant didesnį atlyginimą, mano atlyginimas sumažėjo 50 eurų, o už vaikus gavau 90 eurų. Tai kiek išviso? 

Už savo vaikučius gavau tik 40 eurų. Vyro atlyginimas taip pat sumažėjo 50 eurų, vadinasi, per abu net „į minusą nuėjom“. 50 plius 50 bus 100 ir minus 90 už vaikus... Valstybei padovanojom 10 eurų. Juk reikia dalintis, nes naujų mokesčių sistema padeda mažiau uždirbantiems, t.y. nuima nuo daugiau uždirbančių, bet padeda mažiau uždirbantiems. 

Jei tik tiek ir būtų, tai gal pakaktų. Bet kam tada garsiai eskaluoti, kad vaiko pinigai bus skirti visiems, nepriklausomai nuo gaunamų pajamų? Aš gaunu „ant popieriaus“ 900 eurų, vyras – 1100 eurų. Į rankas po 700 ir 900 eurų. Pasakysit, kad esu daug uždirbanti? Sakyčiau, vidutiniškai. Tebūnie, dalinkimės. 

Bet kokie tada tie vaiko pinigai? Jais net nepadengėm savo prarasto atlyginimo. Geriau aš jau būčiau gavusi seną atlyginimą, o vaiko pinigų man nereikia, nes, nepamirškim, visi vaiko pinigų prašantys privalo sutikti, kad leis socialiniams darbuotojams patikrinti, ar tie pinigai tikrai pasiekia vaikus. Kam tų papildomų rūpesčių?

Na, gerai, mes su vyru praradome 10 eurų, oi, ne, atgavome vaiko pinigais (labai juokinga), o ką kalbėti apie kitus, kurie uždirba daug daugiau ir taip pat padovanojo valstybei? Ir nesakykit, kad aš savanaudė ir skaičiuoju pinigus, skirtus vaikams. 

Aš tikrai vaikams atiduodu viską – vedu į būrelius, ugdau juos ir esu labai laiminga, kad turiu juos, bet kam tada sakyti, kad tai valstybės pinigai? Tai daugiau uždirbančių mokesčių mokėtojų pinigai, atiduoti mažiau uždirbantiems. Eilinį kartą valstybė gražiai mus apmulkino.

Pasijuto apmulkinta

Kalbėjau su piliečiu iš Latvijos, jis sakė, kad vaikams valstybė skiria 8 eurus. Na, pagalvojau, pas mus 30 eurų kiekvienam, tai gerai. Bet kai pamačiau atlyginimo lapelį, viską supratau. Aš ne tik negavau vaiko pinigų, bet dar ir valstybei padovanojau. Pasijutau mūsų valstybės mulkinta... 

Nesmerkit manęs, aš piktinuos ne dėl to, kad mano atlyginimas sumažėjo, o dėl to, kad padovanojau valstybei pinigų, o Seimo nariai tik prisidengę visa šita sistema pelnosi, giriasi, kokie jie šaunūs. Nes ir šią paramą administruojantiems darbuotojams papildomai skyrė pinigų. Na, sakykim, netiesiogiai padidino jiems atlyginimą. 

Tie vaiko pinigai daug uždirbantiems – šuniui apgraužtas kaulas ant virvelės, arba truputį švelniau, kaip iš vaiko paimtas jo žaislas, naujai supakuotas ir vėl jam pačiam padovanotas. Patikslinkit mane, kad aš esu neteisi. 

O praeis keleri metai, ir biudžete vėl nebus pinigų vaikams ir būsim dar kartą apmulkinti – nei PNPD, nei vaikų pinigų. Valio.

***

Finansų ministerijos Kominukacijos skyriaus atstovai komentavo, kad po įsigaliojusių mokesčių pokyčių praėjo dar labai nedaug laiko, todėl suprantama, kad reikia laiko įsigilinti į naujų mokesčių skaičiavimą. Pokyčiai, ypač finansiniai, kelia klausimų.

„Norime atkreipti dėmesį, kad nuo 2018 m. sausio 1 d. finansinė situacija asmenims, gaunantiems didesnį atlyginimą, nebuvo pabloginta. Atvirkščiai, visiems asmenims be vaikų, kurių atlyginimas yra didesnis nei 310 eurų ir mažesnis nei 1160 eurų atlyginimas dėl padidinto pagrindinio neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) padidėjo.

Asmenų, kurie augina vaikus, situacija tokia: atlyginimas dėl panaikinto papildomo neapmokestinamojo pajamo dydžio (PNPD) sumažėjo, tačiau tas sumažėjimas dėl minėtų pokyčių negalėjo būti didesnis už nuo 2018 m. sausio 1 d. pradėtą mokėti išmoką vaikui. Tai reiškia, kad didesnes pajamas gaunančių asmenų atlyginimo „į rankas“ sumažėjimą visiškai kompensuoja išmoka vaikams, o mažesnes pajamas gaunančių šeimų atveju – nauja išmoka vaikams gerokai viršija naudą, kurią tokios šeimos iki šiol gavo per papildomo NPD taikymą.

Remiantis skaitytojos aprašyta situacija, apskaičiuota, kad šiuo atveju šeimos pajamos dėl 2018 m. pasikeitimų turėjo išaugti 16,5 eurų. Todėl galima daryti prielaidą, kad šeimos pajamos (gaunamas atlyginimas) sumažėjo ne dėl nagrinėjamų pakeitimų, o dėl kitų priežasčių.

Lietuvoje, anot Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, įteisinus universalią vaiko išmoką visiems vaikams, skurdo rizikos lygis šeimose, kuriose vienas iš tėvų augina vieną ar daugiau vaikų, sumažės 2,3 proc., o šeimose, kuriose abu tėvai augina tris ar daugiau vaikų – sumažės visu 8,9 proc.

Universali 30 Eur išmoka vaikui mokama visiems vaikams iki 18 metų, o jeigu ir toliau mokysis pagal bendrojo ugdymo programą – iki ją baigs, bet ne ilgiau kaip iki 21 metų.

Papildomai išmoka vaikui (nuo gimimo dienos iki 2 metų – 28,5 Eur, nuo 2 iki 18 metų ir vyresniems, jei mokosi pagal bendrojo ugdymo programą, bet ne ilgiau iki jiems sukaks 21 metai – 15,2 Eur) bus skiriama šeimoms, auginančioms ir/ar globojančioms 1 ar 2 vaikus, jeigu šeimos pajamos vienam asmeniui per mėnesį yra mažesnės negu 183 Eur. Taip pat – šeimoms, auginančioms ir/ar globojančioms 3 ar daugiau vaikų“, – pateikiama Finansų ministerijos komentare.

Finansų ministerija taip pat pateikė skaičiavimus, kurie pagrindžia, kad šiuo atveju šeimos pajamos dėl 2018 m. pasikeitimų turėjo išaugti 16,5 eurų. 

Šeima augina 3 vaikus (daroma prielaida, kad vaikai yra vyresni nei 2 metų amžiaus). PNPD už vaikus vyras ir moteris dalijasi pusiau. Moters atlyginimas ant popieriaus - 900 eurų, vyro atlyginimas ant popieriaus - 1100 eurų, 

Šeimos pajamos „į rankas“ pagal 2017 m. teisinį reguliavimą - 1663,1 EUR 

Moters atlyginimas „į rankas“ 900-(900-50*-300**)x0,15-900x0,09= 736,5 EUR 

Vyro atlyginimas „į rankas“  1100-(1100-300**)x0,15-1100x0,09=881 EUR 

Išmoka už vaikus, kuri mokama nepriklausomai nuo pajamų auginant 3 ar daugiau vaikų- 15,2*3= 45,6 EUR 

Šeimos pajamos „į rankas“ pagal 2018 m. teisinį reguliavimą 1679,6 EUR 

Moters atlyginimas „į rankas“ 900-(900-130*)x0,15-900x0,09= 703,5 EUR 

Vyro atlyginimas „į rankas“  1100-(1100-30*)x0,15-1100x0,09=840,5 EUR 

Išmoka ir papildoma išmoka už vaikus 30*3+15,2*3= 135,6 EUR 

Taigi, modeliuojamu atveju šeimos pajamos dėl 2018 m. pasikeitimų didėja 16,5 EUR. 
PNPD panaikinimą kompensuoja išmoka vaikui, tačiau pajamos į rankas didėja dėl pagrindinio NPD padidinimo (moteriai - 12 eurų, o vyrui - 4,5 euro). 

 

Ši subjektyvi autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos: už skaitytojo turinį lrytas.lt neatsako.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.