Paaiškėjo sėkmingiausios jaunimo pilietinės iniciatyvos

Pilietinės visuomenės institutas kartu su partneriais išrinko ir paskelbė 25 sėkmingiausias jaunimo pilietines iniciatyvas. Įvardinti opiausias bendruomenių problemas ir imtis jas spręsti bendrojo ir profesinio lavinimo mokyklų mokinius bei kolegijų studentus įkvėpė didžiausias Lietuvoje pilietiškumo ugdymo projektas „Kuriame Respubliką“. Jame iš viso dalyvauja 120 švietimo įstaigų iš 30-ies savivaldybių.

Ekspertai mokinių sumanymus vertino pagal jų aktualumą ir patrauklumą visuomenei, komandų entuziazmą ir gebėjimą plėtoti savo idėjas.<br>Organizatorių nuotr.
Ekspertai mokinių sumanymus vertino pagal jų aktualumą ir patrauklumą visuomenei, komandų entuziazmą ir gebėjimą plėtoti savo idėjas.<br>Organizatorių nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

Oct 17, 2013, 11:05 AM, atnaujinta Feb 21, 2018, 2:27 AM

„Pilietinis ugdymas mokyklose itin teorinis, tad kvietėme jaunimą praktiškai išbandyti ir pajusti, ką reiškia būti piliečiu. Mokiniai aiškinosi savo bendruomenių problemas, rengė ir vykdė vietos veiklos projektus joms įveikti“, – sako Ieva Petronytė, Pilietinės visuomenės instituto direktorė.

Anot projekto „Kuriame Respubliką“ valdybos pirmininko ir eksperto Tado Langaičio, mokiniai ėmėsi itin įvairių iniciatyvų, todėl išrinkti sėkmingiausias buvo nelengva. Ekspertai mokinių sumanymus vertino pagal jų aktualumą ir patrauklumą visuomenei, komandų entuziazmą ir gebėjimą plėtoti savo idėjas.

„Jau pirmųjų susitikimų metu dalis jaunuolių nustebino savo atsakingu ir brandžiu požiūriu į savo bendruomenės ir visos valstybės reikalus“, – sako T.Langaitis.

Net trys sėkmingiausiomis pripažintos iniciatyvos įgyvendintos Utenos rajone, po dvi – Kaišiadorių, Kauno, Panevėžio rajonuose ir Palangos mieste, po vieną – dar keturiolikoje kitų miestų ir rajonų.

Dalis mokinių pasiryžo spręsti ne tik mokyklos ar miesto bendruomenei, bet ir visai valstybei aktualius klausimus. Pavyzdžiui, Kaišiadorių Vaclovo Giržado progimnazijos mokiniai pasiūlė, kaip išsaugoti emigravusių lietuvių ryšius su tėvyne, Anykščių Antano Baranausko vidurinės mokyklos jaunimas pasišovė mažinti korupcijos plitimą.

Mokiniai atkreipė dėmesį į įvairias socialines problemas: stiprino kartų bendradarbiavimą, ugdė tarpusavio supratimą ir pagarbą, mokėsi padėti kitiems. Panevėžio rajono Paliūniškio pagrindinė mokykla ir Velžio gimnazija, Utenos Vyturių progimnazija atsigręžė į aplinkosaugos problemas ir skatino rūšiuoti atliekas, atsakingai vartoti.

Tarp sėkmingiausiais pripažintų projektų gausu iniciatyvų, kurios padeda geriau pažinti ir puoselėti gimtojo krašto istoriją, kultūrą. Alytaus Putinų gimnazijos jaunuoliai rinko savo mikrorajono politinių kalinių ir tremtinių atsiminimus, Pakruojo rajono Balsių pagrindinės mokyklos jaunimas nusprendė praturtinti Balsių kaimo etnocentro ekspoziciją, Šiaulių Didždvario gimnazijos mokiniai – naujam gyvenimui prikelti Didždvario parką ir visiems priminti jo istoriją ir kt.

„Respublikos kūrimas prasideda nuo mažų darbų. Šiuolaikinis jaunimas yra aktyvus ir kūrybingas, turi idėjų, tačiau ne visada žino, kaip jomis pasinaudoti. Parodėme, kaip galima kurti ir keisti supančią aplinką, mokiniai pajuto tikrąjį pilietiškumo „skonį“, – sako projekto „Kuriame Respubliką“ ekspertas, interneto dienraščio „Bernardinai.lt“ vyriausiasis redaktorius dr. Andrius Navickas.

Jau šį šeštadienį projekto „Kuriame Respubliką“ nacionalinėje konferencijoje paaiškės trys jaunimo iniciatyvos, kurios taps nacionalinėmis ir bus įgyvendintos visoje Lietuvoje.

Projektą „Kuriame Respubliką: visuomenės pilietinio veikimo kompetencijų ugdymas“, kuris tęsis iki 2014-ųjų rugsėjo pabaigos, įgyvendina VšĮ Pilietinės visuomenės institutas kartu su partneriais: Ateitininkų federacija, Lietuvos švietimo centrų darbuotojų asociacija, VšĮ Pilietiškumo, demokratijos ir teisės programų centru, VšĮ „Mes Darom“ ir daugeliu kitų.

Ši subjektyvi autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos: už skaitytojo turinį lrytas.lt neatsako.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.