Didžiausiai Europoje lituanistinei mokyklai - 10 metų

„Mums jau de-šimt me-tų!“, – praėjusį šeštadienį, kovo 15 dieną, į salę įnešant lygiai dešimt tortų džiugiai skandavo įvairaus amžiaus vėjavaikiai, Dublino lituanistinės „4 Vėjų“ mokyklos moksleiviai.

Daugiau nuotraukų (1)

Žana Jermakovaitė

Mar 19, 2014, 10:18 AM, atnaujinta Feb 15, 2018, 7:31 AM

Nusistebėsite, negi tai daug? Juk dauguma mokymo įstaigų skaičiuoja jubiliejus dešimtimis.

Tačiau Airijos lietuvių bendruomenė – viena jauniausių lietuvių bendruomenių pasaulyje, o Dublino lituanistinė mokykla buvo įkurta net anksčiau už pačią bendruomenę ir tapo jos varikliuku, suvienijusiu lietuvius bendrai veiklai ir tebevienijančiu iki šiol.

„Supratome ir žinojome, kad norime suteikti galimybę jaunajai kartai puoselėti gimtąją kalbą bei kultūrą. Jautėme, jog norime padėti savo vaikams išsaugoti lietuviškumą bendraudami vieni su kitais, susirinkdami kartu dėl vienijančio tikslo“ – įžanginėje kalboje lietuvybės svarbą akcentavo jau aštuonerius metus mokyklos direktorės pareigas einanti Rasa Kėrienė.

Šiltų žodžių negailėjo ir svečiai. Susirinkusius moksleivius, jų tėvelius ir mokytojus sveikino Lietuvos Respublikos Užsienio reikalų ministerijos Užsienio lietuvių departamento direktorė Gintė Damušytė, Švietimo ir mokslo ministerijos Užsienio lietuvių skyriaus atstovės Daiva Žemgulienė ir Marytė Speičienė, Lietuvos ambasadorius Airijoje Vidmantas Purlys.

Savo kolegų ir draugų pasveikinti į šventę atvyko gausi Londono edukacinio centro „Lighthouse“ delegacija, vadovaujama direktorės Nijolės Jankauskienės, kitų Airijoje veikiančių lituanistinių mokyklų atstovai iš Monaghano, Trimo, Carrickmaccrosso lituanistinių mokyklų. Paštu sveikinimo laiškus „4 Vėjų“ mokyklos bendruomenei atsiuntė Lietuvos Respublikos Seimo pirmininko pavaduotoja Irena Degutienė ir Vilniaus lietuvių namų direktorius Gintautas Rudzinskas.

Šventės metu buvo keliaujama laiko laiveliu verčiant atsiminimų knygos puslapius – susirinkusiems buvo pristatyti svarbiausi mokyklos istorijos įvykiai, savo nepailstamu darbu ir idėjomis pasižymėję mokytojai ir mokiniai, garsinantys mokyklos vardą. Šventės dalyvius savo eilėraščiais, dainomis bei šokiais džiugino „4 Vėjų“ auklėtiniai ir svečiai iš Londono – „Lighthouse“ edukacinio centro moksleiviai.

Dublino lituanistinei mokyklai kol kas tai tik žingsnis į antrąjį dešimtmetį, bet jis tvirtas ir drąsus, nes šiandien „4 Vėjai“ – didžiausia pagal mokinių skaičių lituanistinė mokykla Europoje ir trečia pagal dydį pasaulyje. Kiekvieną šeštadienį „4 Vėjų“ mokyklos slenkstį dviejuose skyriuose peržengia virš 270 moksleivių ir 40 pedagogų, nors prieš dešimtmetį, mokyklą, įsikūrusią mažose tuometinės Lietuvos Respublikos atstovybės patalpose, pradėjo lankyti būtent tiek vaikų, kiek dabar mokykloje dirba pedagogų, o mokyklą atidarė vos keturi entuziastai, įtikėję sava mokyklos vizija – Linas Jakučionis, Arūnas Teišerskis, Jurga Vidugirienė ir Lina Zapivalova.

„Tikėjau šia mokykla net tada, kai iš mūsų atvirai šaipėsi, jog tokia, tąsyk savanorišku darbu paremta idėja, tiesiog neturi ateities“, – atsako buvusi mokyklos direktorė ir Airijos lietuvių bendruomenės pirmininkė Jurga Vidugirienė, paklausta, ar prieš dešimtmetį tikėjo, kad mokykla bus tokia, kokia ji yra dabar.

Tuo tarpu Arūnas Teišerskis, vienintelis iš įkūrėjų, tebedirbantis mokykloje iki šių dienų teigė, jog atidarant mokyklą niekas nebūtų patikėjęs, kad po dešimties metų mokyklos atstovai betarpiškai dirbs su Lietuvos švietimo ir mokslo ministerijos specialistais tam, kad lituanistinės mokyklos mokiniai vieną dieną galėtų gauti oficialiai Lietuvos švietimo institucijų pripažįstamus pažymėjimus. Pasak A. Teišerskio – dabartinio Airijos lietuvių bendruomenės pirmininko – tuomet tai būtų skambėję lyg iš fantastikos srities.

Mįslingai daugeliui iki šiol skamba ir pats mokyklos pavadinimas, kurį pasiūlė pirmasis mokyklos direktorius ir pirmasis Airijos lietuvių bendruomenės pirmininkas Linas Jakučionis. Interpretacijų pasitaiko įvairių, tačiau iš tiesų „keturių vėjų“ žodžių junginys apjungia net kelias prasmes: skaičių amžiaus grupių, į kurias buvo suskirstyti pirmieji mokyklos moksleiviai, vėjų klajones, mokinių ir mokytojų vėjavaikiškumą bei modernias literatūrines idėjas – XX a. pradžios lietuviško avangardinio meno judėjimą.

Todėl pats Linas ragina moksleivius ne tik nepamiršti senelių kalbos ir kultūros, paliekant sau praviras duris grįžimui į Tėvynę Lietuvą, bet ir sugebėti perskaityti jo mėgstamo poeto-keturvėjininko Kazio Binkio eilėraščius originalo kalba. Nuotraukos Renatos Dapšytės

Ši subjektyvi autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos: už skaitytojo turinį lrytas.lt neatsako.

Spauskite mygtuką „VISI KOMENTARAI“ ir reikškite savo nuomonę.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.