Pačiame Kauno centre iškilusį betoninį monstrą pradėti griauti ketinama vėlyvą rudenį arba 2020-ųjų pradžioje, o jo vietoje iškils viešbutis su maždaug 500 vietų konferencijų sale ir 200 vietų požemine aikštele.
Kol griovėjai ardys pastatą, tuo pat metu bus rengiamas naujojo komplekso techninis projektas ir kiti dokumentai. Šios procedūros gali užtrukti maždaug metus, dar maždaug pusantrų metų vyktų statybos.
Jei neatsiras nenumatytų kliūčių, viešbutis ir konferencijų salė duris atvertų 2022-ųjų rudenį.
Naujasis statinys bus maždaug 10 metrų žemesnis negu esamas.
Žvelgiant nuo Parodos gatvės ar kitos aukštesnės vietos jis neužgožtų vaizdo, išryškėtų Šv.Arkangelo Mykolo bažnyčios kupolas.
Pavojai slypi kitoje vietoje
Nors nugriauti pačiame miesto centre stūksantį daugiaaukštį bus nelengva užduotis, tai protingiausias ir pigiausias sprendimas.
Naujojo komplekso projektą rengęs architektas Gintautas Natkevičius pasakojo, kad žiemos mėnesiai palankesni griovimo darbams dėl mažesnio į aplinką pakliūvančių dulkių kiekio, labiau slopinamo triukšmo.
„Griaunant statinį nebus jokios vibracijos, todėl jokiems pastatams nebus pakenkta, o galerija išvis nutolusi dideliu atstumu. Didžiausia problema – dulkės, kurių visiškai išvengti neįmanoma“, – tikino G.Natkevičius.
Pasak jo, pastatas bus griaunamas tuo pačiu būdu, koks buvo naudojamas griaunant nebaigtą statyti „Respublikos“ viešbutį. Į jo viršų užkelti ekskavatoriai po truputį trupino sienas, o monolitiniai luitai buvo gabenami žemyn.
G.Natkevičiaus nuomone, gerokai atsakingesnis momentas yra statinio polių įrengimas – juos kalant išties juntama stipri vibracija.
Pernai įrengiant verslo centro „Sqveras“ polius Karaliaus Mindaugo prospekte kilo pavojus netoliese stovinčio pastato sienoms.
„Gerokai saugesnis sprendimas – polius gręžti. Tai bus daroma statant „Britanikos“ vietoje iškilsiantį viešbutį“, – žadėjo G.Natkevičius.
Vertybes išveš į saugyklą
M.Žilinsko dailės galeriją valdančio Nacionalinio M.K.Čiurlionio dailės muziejaus direktorė Ina Pukelytė teigė nesvarsčiusi, kaip „Britanikos“ griovimas gali paveikti meno kūrinius, bet tai daryti nebuvo jokio poreikio.
„Galerija uždaroma dėl rekonstrukcijos, kuri prasidės kitų metų pavasarį“, – pranešė I.Pukelytė.
Pasak jos, taikomosios keramikos dirbiniai jau rugsėjį bus pradėti pakuoti ir išvežti į kitas saugojimo vietas. Vėliau bus išgabenti ir kiti meno kūriniai.
Didžiąją jų dalį tikimasi laikinai saugoti kituose M.K.Čiurlionio dailės muziejaus padaliniuose. Jeigu pritrūks vietos, ketinama prašyti kitų muziejų pagalbos.
„Tai bus išties didelis ir atsakingas darbas“, – mano I.Pukelytė.
Suspės iki svarbios datos
Galerijos rekonstrukcijos metu daugiausia dėmesio bus skiriama pastato energiniam efektyvumui didinti – numatyta atnaujinti stogą, pakeisti langus ir apšiltinti sienas.
Darbai kainuos apie 10 mln. eurų, o juos užbaigti tikimasi iki 2022-ųjų, kai Kaunas taps Europos kultūros sostine.
Pasikeis ir galerijos prieigos, mat esami laiptai labai nepatogūs lankytojams. Po galerijos ir viso Kauno simboliu tapusia „Žmogaus“ skulptūra bus įrengtas patogesnis įėjimas.
Dar vėliau kitoje galerijos pusėje Kęstučio gatvės link bus statoma šiuolaikiška 4–5 aukštų saugykla su edukacinėmis erdvėmis.