Įsidėmėkite: trys dalykai, be kurių negalima pasirašyti nuomos sutarties

Prasidedantis rudens sezonas kaitina gyvenamosios paskirties nekilnojamojo turto nuomos rinką – gyventojai vis aktyviau ieškosi nuomojamų būstų. Įvertinus nuomos kainą ir apžvelgus gyvenamojo ploto kokybę, nuomininkams neverta pamiršti ir teisinių nuomos sutarties aspektų, kurie padės išvengti nemalonumų ateityje.

Prasidedantis rudens sezonas kaitina gyvenamosios paskirties nekilnojamojo turto nuomos rinką – gyventojai vis aktyviau ieškosi nuomojamų būstų.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Prasidedantis rudens sezonas kaitina gyvenamosios paskirties nekilnojamojo turto nuomos rinką – gyventojai vis aktyviau ieškosi nuomojamų būstų.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Prasidedantis rudens sezonas kaitina gyvenamosios paskirties nekilnojamojo turto nuomos rinką – gyventojai vis aktyviau ieškosi nuomojamų būstų.<br>P.Mantauto nuotr.
Prasidedantis rudens sezonas kaitina gyvenamosios paskirties nekilnojamojo turto nuomos rinką – gyventojai vis aktyviau ieškosi nuomojamų būstų.<br>P.Mantauto nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Aug 30, 2019, 12:34 PM

Nuomojantis būstą tiek ilgajam, tiek trumpajam laikotarpiui sutartis tarp nuomotojo ir nuomininko yra itin reikalinga. Tokio tipo sutartis numato galimybę už sutartą mokestį suteikti gyvenamąjį plotą nuomininkui, o nuomininkas įsipareigoja mokėti nuomos mokestį, nebloginti nuomojamo būsto būklės, padengti einamąsias būsto išlaikymo išlaidas bei jį naudoti pagal paskirtį.

Kaip pabrėžia advokatų profesinės bendrijos „Iustum“ partneris Nedas Šilaika, sutartis padeda aiškiai apibrėžti nuomotojų ir nuomininkų teises bei pareigas. Todėl dažnai pasitaikant tokių grubių abiejų pusių sukeltų nuomos sutarčių pažeidimų, kaip sutarties nutraukimas prieš terminą ar būsto niokojimas, svarbu atsakingai ją perskaityti ir teisingai suprasti.

„Nors sudarant neterminuotą būsto nuomos sutartį nėra būtina jos sudaryti raštu, vis dėlto tai palengvina tokios sutarties fakto įrodinėjimą, įgalina savo teisių gynimą. Todėl bet kuri sutarties šalis, kilus sutarties vykdymo problemoms ar neaiškumams, gali paprasčiau įvertinti savo teises, pareigas ir pasirinkti tinkamiausią elgesio būdą“, – teigia advokatas N. Šilaika.

Susiduria su klaidinančiomis sutartimis

Nuomos sutartis nagrinėti individualiai ar su teisininkų pagalba būtina ne tik norint žinoti savo pareigas, bet ir tam, jog netaptumėte klaidinančios sutarties auka. N. Šilaika, minėdamas dažniausiai pasitaikančias klaidinančias nuomos sutarčių sąlygas, pabrėžia, jog sąžininga būsto nuomos sutartis turi būti suformuluota lakoniškai ir aiškiai. Jei nuomininkas pastebi neaiškumų, tarpusavio prieštaravimų, jis turėtų kreiptis į teisininkus, o vėliau dėl sąlygų derėtis su nuomininku.

„Visi ženklūs nuomininko atžvilgiu nustatyti įsipareigojimai turi kelti abejonių. Pavyzdžiui, neprotingai didelis užstatas, kuris reikalauja trijų ir daugiau nuomos mokesčių dydžio, nustatytos įvairios baudos už patalpų ar baldų apgadinimą ar patalpų neišvalymą. Sutartyje taip pat neturi būti neprotingo dydžio netesybų (baudų, delspinigių). Šiuo metu protinga delspinigių norma – 0,02 proc. už pavėluotą dieną. Yra tekę susidurti su atveju, kai patalpų perdavimo (grąžinimo) tvarka buvo reglamentuota itin sudėtingai, numatyta teisė nepriimti patalpų, jei jos nesutvarkytos ir taikyti baudas už pavėluotą jų grąžinimą“, – apie nuomos sutarčių pinkles įspėja N. Šilaika.

Teisininkas teigia, jog pasitaiko atvejų, kai į nuomos sutartis yra įtraukiamos nuomininkui nenaudingos sąlygos. Vienas iš pavyzdžių – atsakomybė be kaltės, kai įvyksta nelaimingas atsitikimas ne dėl nuomininko, o dėl kaimynų kaltės, tačiau atlyginti nuostolius turi nuomininkas. Kitas populiarus pavyzdys – nuomotojo vienašališkas sąlygų keitimas, kai nesutartu metu yra padidinamas nuomos mokestis.

3 svarbiausi sutarties pasirašymo aspektai

Kaip aiškina N. Šilaika, pasirašant nuomos sutartį būtina atsižvelgti į tris pagrindinius aspektus: esminį sutarties turinį, sutarties nutraukimo sąlygas bei mokesčius tenkančius abiem šalims. Įvertinus šias pagrindines sutarties dalis ir jų logiškumą, tampa aišku, kokios atsakomybės ir rizika nustatoma nuomininkui įvairiomis sąlygomis.

„Be esminių Civiliniame kodekse numatytų sutarties sąlygų, kurias sudaro aiškiai apibrėžtas nuomos objektas, nuomos mokesčio dydis, nuomos terminas ir kita detali nuomojamų patalpų informacija, būtina įvertinti būsto nuomos sutarties nutraukimo sąlygas. Jos apibrėžia tai, prieš kiek laiko reikia įspėti nuomotoją apie sutarties nutraukimą bei kokia kompensacija mokama nutraukiant sutartį. Taip pat būtina atkreipti dėmesį ir itin aiškiai aptarti už kokius mokėjimus (remonto, išlaikymo, kitos priežiūros) yra atsakingas nuomininkas, o už kokius – nuomotojas“, – aiškina advokatų profesinės bendrijos partneris N. Šilaika.

Nuomininkams dažnai pamirštant vizualiai įvertinti patalpų kokybę, teisininkas pataria fiksuoti patalpų, buitinės įrangos bei baldų stovį. Ne tik sutartis, bet ir nuotraukos gali tapti vieninteliais įrankiais galinčiais įrodyti nuomotojo teisybę bei tai, jog įvairūs patalpų defektai atsirado ne dėl nuomininkų kaltės.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.