Apie šį NT kainų nustatymo metodą žinote tikrai ne viską – atsakė į svarbiausius klausimus

2019 m. rugsėjo 18 d. 15:37
Neseniai prasidėjo viešas visos šalies nekilnojamojo turto masinio vertinimo dokumentų svarstymas, kurio metu gyventojai ir savivaldybės gali teikti savo pastabas ir pasiūlymus. Siekdamas supažindinti visuomenę su valstybės reikmėms kasmet atliekamu masiniu vertinimu ir jo nauda, Registrų centras pateikia keletą dažniausiai sulaukiamų klausimų ir atsakymų šia tema.
Daugiau nuotraukų (4)
Kiekvienais metais atliekamo masinio vertinimo metu yra nustatomos žemės sklypų ir statinių vidutinės rinkos vertės, kurios vėliau gali būti naudojamos mokestinėms vertėms apskaičiuoti ar valstybės valdomo turto pardavimo arba nuomos kainoms nustatyti. Be to, šios vertės aktualios ir gyventojams, kai yra apskaičiuojami mokėtini mokesčiai turto dovanojimo ar paveldėjimo atvejais. Šių verčių pagrindu taip pat yra nustatomi regionai, kuriuose teikiama finansinė paskata jaunoms šeimoms, įsigyjančioms pirmąjį būstą. Notarams tvirtinant turto perleidimo sandorius, jų paslaugų įkainiai taip pat apskaičiuojami remiantis vidutinėmis rinkos vertėmis.
Žemės ir statinių masinio vertinimo dokumentų viešas svarstymas vyks rugsėjo 16–27 dienomis visuose didžiuosiuose Registrų centro klientų aptarnavimo padaliniuose. Galutinės perskaičiuotos vidutinės rinkos vertės turi būti patvirtintos ir įsigalioti ne vėliau kaip 2020 m. sausio 1 dieną.
Žemiau pateikiami aktualiausi klausimai ir atsakymai apie masinį vertinimą.
Kaip atliekamas masinis vertinimas?
Nekilnojamojo turto masinis vertinimas yra toks vertinimo būdas, kai per nustatytą laiką, pasinaudojant Registrų centro duomenų bazėse sukauptais duomenimis, įvertinama panašių NT objektų grupė ir nustatoma vidutinė rinkos vertė, pagrįsta realiai įvykusių NT sandorių duomenimis. Atlikus masinį vertinimą parengiama bendra konkrečioje teritorijoje esančių NT objektų vertinimo ataskaita. Atskirai kiekvieno NT objekto ataskaita nėra rengiama.
Nustatant vidutines rinkos vertes įtakos turi statinio ir žemės buvimo vieta, naudojimo paskirtis, fizinės savybės ir kiti veiksniai. Tačiau neatsižvelgiama į NT vertės padidėjimą ar sumažėjimą dėl laikino aplinkos pagerinimo ar pabloginimo, NT valdymo formos, naudojimo, valdymo ir disponavimo juo apribojimų, suplanavimo, stiliaus, dizaino, vidaus apdailos ir kitų individualių savybių.
Kur galima sužinoti aktualią NT objekto vidutinę rinkos/mokestinę vertę?
Aktualią masinio vertinimo būdu įvertinto NT objekto vidutinę rinkos vertę galima nemokamai sužinoti Registrų centro puslapyje arba interaktyviame REGIA žemėlapyje.
Vidutinės rinkos vertės ne rečiau kaip kas penkerius metus prilyginamos mokestinėms vertėms. Aktualias mokestines vertes taip pat nemokamai galima rasti Registrų centro puslapyje arba REGIA žemėlapyje.
Paieškai atlikti reikalingas NT objekto unikalus numeris.
Kodėl per metus pakilo statinio ar žemės sklypo vidutinė rinkos vertė?
NT objektų vidutinės rinkos vertės pokyčius lemia bendri visos šalies NT rinkos svyravimai. Pastaraisiais metais stebimas padidėjęs NT rinkos aktyvumas ir vidutinių sandorių kainų augimas įvairiuose NT rinkos segmentuose.
NT sandorių duomenų bazėje fiksuojant perleistų NT objektų kainų kilimą, jis turi įtakos ir vidutinės rinkos vertės padidėjimui.
Ar įmanoma keisti nustatytą vidutinę rinkos vertę?
Teisės aktai nenumato galimybės tikslinti ar keisti nustatytos vidutinės rinkos vertės. Vis dėlto, viešo svarstymo metu turto savininkai ar kiti suinteresuoti asmenys gali susipažinti su masinio vertinimo dokumentais, projektinėmis konkrečių NT objektų vertėmis ir pareikšti savo pastabas bei pasiūlymus.
Atsižvelgiant į pateiktus atsiliepimus ir pastabas projektiniai vertinimo modeliai yra peržiūrimi ir įvertinus gautus rezultatus gali būti koreguojami.
turto vertinimasvertinimas^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.