Gali tekti prisiminti laiptus – sostinės daugiabučiuose 116 liftų avarinės būklės

Vilniaus daugiabučiuose namuose valstybės akredituoti inspektoriai šiais metais ketina uždrausti naudotis 31 liftu, jeigu namo gyventojai nenutars remontuoti arba pakeisti susidėvėjusių įrenginių.

Šiuo metu sostinės daugiabučiuose yra 116 kritinės būklės liftų, kuriuos bet kada gali būti uždrausta naudoti.<br>„Sostinės“ nuotr.
Šiuo metu sostinės daugiabučiuose yra 116 kritinės būklės liftų, kuriuos bet kada gali būti uždrausta naudoti.<br>„Sostinės“ nuotr.
Šiuo metu sostinės daugiabučiuose yra 116 kritinės būklės liftų, kuriuos bet kada gali būti uždrausta naudoti.<br>„Sostinės“ nuotr.
Šiuo metu sostinės daugiabučiuose yra 116 kritinės būklės liftų, kuriuos bet kada gali būti uždrausta naudoti.<br>„Sostinės“ nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Feb 21, 2020, 4:19 PM

Visi planuojami stabdyti liftai įrengti senos statybos daugiabučiuose namuose. Dauguma jų – Karoliniškių, Viršuliškių ir Žirmūnų rajonuose.

„Ar liftai tinkami eksploatuoti ir saugūs naudoti, nustato Valstybinės darbo inspekcijos įgaliotos potencialiai pavojingų įrenginių techninės būklės tikrinimo įstaigos.

Pernai įgaliotų įstaigų ekspertai sustabdė 25 liftus, o šiemet planuoja išjungti dar 31.

Toks sprendimas priimtas po to, kai atlikus kasmetį liftų techninės būklės vertinimą paaiškėjo, kad jų naudojimas neužtikrina keleivių saugos, kelia pavojų žmonių sveikatai, gyvybei, turtui arba gali įvykti avarija“, – teigė Vilniuje 1213 liftų prižiūrinčios bendrovės direktorius Mantas Romaška.

Sudėtingas įrenginys

Pagrindinės priežastys, dėl ko sostinės daugiabučiuose planuojama stabdyti senus liftus, – šių įrenginių elektros valdymo sistemos susidėvėjimas, apdegę lifto valdymo relių ir jėgos kontaktai, laisvumas pagrindinio suktuvo sliekinėje pavaroje, sutrūkusi lifto kabinos valdymo kabelio izoliacija, susidėvėję pagrindinio suktuvo vedantysis skriemulys, lifto greičio ribotuvas, kabinos durų pavaros reduktorius, surūdiję kabinos rėmo dugnas, kabinos ir šachtos durų sąvaros.

„Dažnai vyrauja nuomonė, ypač tarp vyresnio amžiaus žmonių, kad jei liftas atidirbo 40–50 metų, tai ir dar tiek pat metų puikiai veiks.

Toks požiūris yra todėl, kad gyventojai, naudodamiesi liftu, mato tik jo išorę – kabinos vidų ir šachtos duris.

Tačiau liftas yra sudėtingas ir potencialiai pavojingas inžinerinis įrenginys, todėl pamatyti ir įvertinti gedimus gali tik atitinkamos kvalifikacijos specialistai“, – sakė „Baltijos liftų“ direktorius.

Gyventojus ragina nedelsti

Daugiabučius namus prižiūrinčios įmonės „Mano Būstas“ Vilniaus regiono vadovas Ramūnas Burokas skaičiuoja, kad šiuo metu sostinės daugiabučiuose yra 116 kritinės būklės liftų, kuriuos bet kada gali būti uždrausta naudoti.

Todėl R.Burokas ragina gyventojus nedelsti ir, jei nenorima laipioti pėsčiomis, iš anksto pagalvoti apie liftų keitimą arba kapitalinį remontą.

„Nors mes, gavę inspektorių išvadas, iš anksto informuojame namo savininkus, kad liftas bus išjungtas, gyventojai vis tiek laukia iki paskutiniųjų ir nesiryžta imtis veiksmų.

Sustabdžius liftą kyla nepasitenkinimas, diskusijos, po kurių vis tiek dauguma priima sprendimą tvarkyti išjungtą liftą.

Todėl patariu nedelsti ir iš anksto pasirūpinti remonto darbais, nes sustabdžius liftą gyventojams tenka kelis mėnesius, o kartais ir pusę metų laipioti laiptais ir laukti, kol įvyks konkursas, bus sudaryta sutartis, atliktas remontas ir sustabdytas liftas vėl pradės veikti“, – sakė R.Burokas.

Pernai remontavo 48 liftus

Senos statybos blokiniuose daugiabučiuose įrengtų liftų amžiaus vidurkis šiuo metu siekia 43 metus, o seniausiam liftui, kuris vis dar naudojamas, net 53 metai.

Tvarkyti sugedusių įrenginių, vaduoti įstrigusių žmonių liftininkai per metus vyksta daugiau nei 6 tūkst. kartų.

Šiuo metu sostinės daugiabučiuose apie 420 liftų reikia remonto arba juos laikas keisti.

M.Romaškos teigimu, senų liftų problemos kartojasi metų metus. Ir nors pastaruoju metu remonto sparta didesnė, tai iš esmės problemos nesprendžia.

„Pernai pakeitėme arba kapitališkai renovavome 48 liftus.

Tačiau tokių liftų, kurie skaičiuoja paskutines savo naudojimo dienas, yra bent 10 kartų daugiau.

Jeigu gyventojai nesiims veiksmų, visus juos anksčiau ar vėliau teks stabdyti“, – sakė M.Romaška. 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.