Vien balandį – 334 NT sandoriai
Vien „Capital“ tinkle balandžio mėnesį buvo įvykdyti 334 NT sandoriai: parduoti 251, išnuomoti 45 objektai, dar 38 sandoriai įvykdyti bendradarbiaujant su kitų kompanijų brokeriais.
Daugiausia parduota butų – 134, iš jų – 24 naujos statybos. 74 namai, kotedžai rado naujus šeimininkus, iš jų 21 – naujos statybos. Sklypus įsigijo 38 nauji savininkai, o kitas patalpas – 2. Balandžio mėnesį taip pat buvo rezervuota net 115 NT objektų: 43 butai, 43 namai, 26 sklypai ir 3 patalpos.
Bendrovė planuoja, kad gegužės mėnesį rezultatai bus panašūs, nes vien iki gegužės 15 dienos jau įvykdyti 153 NT sandoriai.
„Atsižvelgiant į dabartinę situaciją, kai dėl pasaulinės koronaviruso pandemijos suprastėjo kai kurių NT vystytojų ar kitų brokerių agentūrų rodikliai, mūsų kompanijos rezultatus vertinu teigiamai. Manau, kad didžiulės mūsų investicijos į brokerių profesionalumą ir motyvaciją turėjo tam įtakos ir krauna mums dividendus būtent sunkmečiu.
Kuo sunkiau paprastam žmogui ar vystytojui parduoti turtą, tuo dažniau jie pasirenka profesionalių brokerių paslaugas“, – pastebėjo didžiausio Lietuvoje nekilnojamojo turto agentūrų tinklo, valdančio 30 NT biurų, kuriuose dirba 350 brokerių, kompanijos įkūrėjas ir vadovas Dmitrijus Semionovas.
Kaip kompanijai pavyko karantino metu įvykdyti 334 NT sandorius? Kalbiname praėjusio mėnesio TOP3 brokerius, pasiekusius geriausių rezultatų.
Klientams tapo ir psichologu
Nekilnojamojo turto agentūros ekspertas ir analitikas, Lietuvos nekilnojamojo turto agentūrų asociacijos valdybos narys Mantas Mikočiūnas vos prasidėjus karantinui nesutriko ir patarė savo komandos brokeriams aktyviai bendrauti su klientais.
„Klientai irgi buvo sunerimę, sutrikę, niekas nežinojo, kas čia vyksta ir kaip viskas pasisuks toliau. Reikėjo perskambinti visiems, išklausyti, kas kokiomis problemomis gyvena. Teko pabūti ir psichologu, išsiaiškinti nerimo priežastis ir po truputį jas išanalizuoti bei išnarplioti. Tai buvo pirmasis žingsnis į sėkmę“, – dalijosi M.Mikočiūnas.
NT ekspertas nepritarė daugumos brokerių nuomonei, kad karantino metu bergždžias reikalas pardavinėti turtą, nes niekas nieko nepirks. Jo strategija pasiteisino.
„Noras parduoti ar pirkti NT niekur nedingo. Tiesiog kai kurie žmonės tą sprendimą atidėjo kažkuriam laikotarpiui. Dabar, per pastarąsias tris savaites, jau labai jaučiasi NT rinkos pagyvėjimas“, – pastebėjo M.Mikočiūnas.
Aktyviai dirbo tik apie 20 proc. brokerių
NT ekspertas neslepia, kad dalis klientų sustabdė būsto pardavimą, dalis nusprendė jį nuomoti, tačiau tokių buvo mažuma. Kai kurie pakoregavo kainą, tačiau ne drastiškai, iki 10 procentų. Toks kompromisas, anot brokerio, buvo logiškesnis nei laukti karantino pabaigos, kai į rinką plūstelės daugiau objektų ir konkurencija kainų kovoje bus aršesnė.
„Tie pardavėjai, kurie sutiko būti lankstesni dėl kainos, laimėjo daugiau nei tie, kurie sustabdė pardavimus ar jų brokeriai nieko nebedarė, nepardavinėjo aktyviai. Tai tokiems brokeriams galiu tik padėkoti, nes, tikėtina, kad jų klientai atėjo pas mane. Aktyviai dirbo gal tik apie 20 procentų brokerių, tarp jų ir aš. Kadangi buvo daug apžiūrų, žinoma, laikantis visų rekomendacijų, todėl ir daug sandorių įvyko“, – aiškina M. Mikočiūnas.
Ekspertas neslepia, kad karantino metu atsirado pirkėjų, kurie bando laimę ir siūlo drastiškas nuolaidas.
„Tai šių dienų kasdienybė. 2009 metais buvo tas pats. Matyt, tai išliks rinkoje kurį laiką. Kai kurie žmonės suklaidinti, bijo, kad tuoj kainos bus perpus mažesnės. Kai kurie gudruoliai tiesiog bando laimę pasinaudoti žmonių baime ar panika, gal 1 iš 10 sutiks ir parduos būstą su didele nuolaida. Aš savo klientams tokių sandorių nesiūliau, patariau būti lankstiems, bet protingiems, ne desperatiškiems“, – dalinasi ekspertas.
Nida ar Palanga – lyg Balio sala
Per pastaruosius du mėnesius pasikeitė NT rinka: sumažėjo norinčių parduoti, bet padaugėjo norinčių pirkti.
Išpopuliarėjo sodybos, kurių kaina apie 30–50 tūkstančių eurų. Žmonės į tą investiciją žiūri kaip į laikiną sprendimą, kad po kelerių metų nebūtų gaila, jog brangiai pirko ir nebenaudoja. M.Mikočiūnas mano, kad sodybų kainos turėtų likti panašios: neturėtų kristi, bet neturėtų ir kilti.
„Nuolaidų nereikėtų tikėtis pajūryje, kur taip pat stipriai išaugo susidomėjimas nekilnojamuoju turtu. Nida ar Palanga gali tapti išsvajota lyg kokia Balio sala, apie kurią sklando mitai, kaip programuotojai su kompiuteriu pajūry dirba“, – šypsosi NT brokeris.
Karantinas įrodė, kad daug sričių darbuotojų gali dirbti ir nuotoliniu būdu, daugelis tai planuoja tęsti ir ateityje, dirbdami bent 3–4 dienas per savaitę pajūryje. NT pajūryje išpopuliarėjo ir dėl sustojusios turizmo rinkos, kai žmonės negali niekur išvykti atostogauti.
Vilniuje karantinas taip pat įvedė naują tendenciją: sumažėjo miesto centro patrauklumas, daugiau pirkėjų teikia prioritetą namams ar kotedžams su savo kiemu šalia gamtos. Tikėtina, kad tai sustabdys bent laikinai kainų žirklių didėjimą tarp miesto centro ir miegamųjų rajonų.
Sandoriai reikalauja kūrybiškumo
„Capital Experts“ biuro vadovė, NT brokerė Aušra Kriščiūnienė pasakojo, kad NT sandoriai dažniausiai įvyksta ne iškart, bet išsitęsia laike. Todėl dalis balandžio mėnesį įvykdytų sandorių buvo pradėti iki karantino, tačiau juos reikėjo užbaigti įgyvendinti ir pasirašyti sutartis pas notarus jau karantino metu.
„Tai, kad sandoriai įvyko, lėmė abiejų šalių motyvacija ir noras užbaigti pradėtus procesus. Aišku, teko raminti klientus – ir pirkėjus, ir pardavėjus. Dažnai pokalbiai telefonu buvo daugiau emocinio pobūdžio nei kažkokių problemų sprendimas. Žymiai daugiau buvo nerimo, pasitikslinimų, abejonių, papildomų apsidraudimų, kurie įprastomis sąlygomis net nekildavo. Visiems norėjosi, kad sandoriai vyktų kuo sklandžiau ir labiau pasitikėjo brokeriu ir jo profesionalumu“, – dalinasi A. Kriščiūnienė.
NT brokerė pripažino, kad pirkėjai kur kas agresyviau derėjosi, padaugėjo neetiško elgesio iš pirkėjų pusės ir nesąžiningų manipuliacijų. Sandoriai karantino metu buvo ilgesni, reikalavo daugiau kantrybės, lankstumo, kūrybiškumo ir nestandartinių sprendimų.
„Praktika parodė, kad žodis „ne“ ypač iš valstybinių institucijų dar tikrai nereiškia, kad situacija negali būti išspręsta, o atkaklumas ir savo veiklos išmanymas padeda išspręsti pačias kebliausias situacijas. Manyčiau, kad ateina laikas, kai visuomenė galų gale įvertins profesionalaus NT brokerio – tarpininko darbo būtinumą ir teikiamą naudą“, – sako A.Kriščiūnienė.
Pasiteisino video apžiūros
„Capital Real Estate“ biuro NT brokerė Justina Zabarauskienė, daugiausia pasirašiusi būsto nuomos sutarčių, teigė, kad pasiteisino video apžiūros: „Siekdami taupyti laiką butų apžiūroms, mes jau nuo naujų metų pradžios darėme videoapžiūras, o įvedus karantiną, jos ypač pasiteisino. Tai ketiname naudoti ir ateityje.“
Pirmiausia klientams siūloma pažiūrėti videoapžiūrą (trumpą filmuką), o jei iškyla klausimų, jie kviečiami apžiūrėti gyvai arba daromas tiesioginis videoskambutis.
NT brokerė dalijasi, kad absoliuti dauguma klientų, tiek savininkai, tiek nuomotojai, vengia dar ir dabar fizinio dalyvavimo butus / namus perduodant nuomininkams. Todėl dažnu atveju suderiname laiką ir perdavimas vyksta nuotoliniu būdu naudojant tradicinius arba vaizdo skambučius. Jei nusprendžia dalyvauti, naudojamos visos rekomenduojamos apsaugos priemonės.
„Taupydami klientų laiką ir anksčiau praktikavome apžiūras be savininkų, o jų pritarimą dėl nuomininko tinkamumo derindavome nuotoliniu būdu“, – pasakoja J. Zabarauskienė.
Prasidėjus karantinui ilgalaikiai klientai turėjo didelį pranašumą, nes jų turtas buvo jau iš anksčiau sufotografuotas, turimi videofilmukai, paruoštas pasiūlymas naujiems klientams. Nauji klientai turėjo laukti, kol jų butas atsilaisvins po buvusių gyventojų ir bus paruoštas pasiūlymas naujiems gyventojams.
„Tai, kad sandoriai įvyko lėmė būsto poreikis. Žmonėms reikia kur gyventi, ypač dabar! Klientai pradėjo vertinti patogumą, numatytas erdves darbo zonai. Geri ir tvarkingi butai išnuomojami net ir šiuo metu per 1–7 dienas. Sandorius padėjo įgyvendinti klientų pasitikėjimas, patirtis ir ilgalaikis bendradarbiavimas su klientais, kolegomis ir notarais“, – teigia NT brokerė J.Zabarauskienė.
Ieško ramesnės vietos darbui
Pasak brokerės, būsto nuomos klausimas visada buvo, yra ir bus aktualus.
Dažniausios priežastys būsto nuomai dabar yra šios:
1) pasibaigė nuomos sutartis, todėl ieško kažko geriau ir pigiau nei dabar gyvena;
2) parduodamas dabar jų turimas NT;
3) reikia ramios vietos darbui (nes namie vaikai neleidžia dirbti);
4) ketina grįžti iš užsienio (apžiūros planuojamos ateičiai);
5) ieško namo su privačiu kiemu/sodybos netoli nuo Vilniaus (pastebimas nemažas padidėjimas namų / kotedžų / sodybų nuomai).
J.Zabarauskienė pataria nuomininkams ir pirkėjams labai didelių nuolaidų nesitikėti. Derybos (tiek pirkimui, tiek nuomai) kaip ir anksčiau vyksta „simbolinių nuolaidų“ lygyje, nes dažniausiai parduodama arba nuomojama už realias rinkos kainas.
„Pastaruoju metu labai sunku išnuomoti butus be orkaitės, nes akivaizdžiai tenka daugiau gamintis namuose. O vieno namo potencialūs pirkėjai net uždavė neįprastą klausimą: „Ar čia veža maistą „Wolt“?– šypsosi NT brokerė.