18 tūkst. eurų už kvadratinį metrą – brokeriai žino, kas ir kuriose Lietuvos vietose ieško būtent tokio būsto

2022 m. balandžio 28 d. 20:07
„Žinių radijas“, „Tarp keturių sienų“
Koks yra prestižinio NT pirkėjo paveikslas ir kaip karas Ukrainoje paveikė pardavimus šiame sektoriuje – apie tai „Žinių radijo“ laidoje „Tarp keturių sienų“ kalbėjo agentūros „Baltic Sotheby's International“ NT brokerė Karina Paulauskaitė.
Daugiau nuotraukų (11)
Prestižinio būsto pirkėjo paveikslas, anot pašnekovės, gerokai pasikeitęs, lyginant su matytu prieš dešimtmetį – dabar prestižinį būstą įperka gerokai jaunesni žmonės. Tai lėmė sparčiai besiplečiantys verslai, augantys IT, technologijų sektoriai, COVID 19 pamokos, kuomet verslai išmoko nuotoliu veikti ir už Lietuvos ribų, paslaugų, prekių eksportas – inovatyvūs, veržlūs žmonės sugebėjo papildyti prabangaus būsto pirkėjų gretas.
NT brokerė neslepia: karas Ukrainoje paveikė prestižinio NT rinką, jis palietė visus, juolab nuotaikos karo pradžioje buvo itin slogios. „Vasario pabaigoje išeini į viešumą – spengianti tyla, žmonės nebendrauja. Tą susikaupimą ir baimę matėme visų veiduose, tačiau dabar, situacijai Ukrainoje gerėjant, tas jaučiama ir NT rinkoje – žmonių nuotaikos skaidrėja, skubiai svarbių sprendimų dauguma nedrįsta priimti, bet bent jau žvalgosi, neatsisako savo planų“, – pastebi pašnekovė.
Prestižinį būstą K. Paulauskaitė sieja su kokybe, siekiu gyventi komfortiškai, saugioje, panašioje į save aplinkoje, kokybiška socialine infrastruktūra: geromis mokyklomis, būreliais, parkais, laisvalaikio zonomis. Tokio būsto pirkėjai supranta, ko siekia ir nori, kodėl siekia karjeros ir kur nori gyventi. „Manau, prabangus NT – rezultatas investicijos į save, mokslą, darbą ir verslą“, – kalbėjo K. Paulauskaitė.
Didelė dalis prabangaus būsto pirkėjų, priešingai nei įsivaizduojama, gana kuklūs, nė nepasakysi, kad jie gyvena įspūdinguose namuose, investuoja į NT, šie žmonės gana daug prisideda padėdami Ukrainai: renka lėšas, priklauso fondams, savanoriauja.
Antra vertus, nutrūkus verslo ryšiams su Rusija, o nemaža prabangų NT perkančių žmonių dalis dirbo toje rinkoje, jie turi daug ką pergalvoti. „Jei verslas pakimba ant plauko, tu nemanysi, kad gera mintis įsigyti prabangų sklypą ir statytis namą, juolab visas lėšas gali tekti išleisti verslui gelbėti, – pabrėžė NT brokerė. – Prabangaus NT pardavimai sumažėjo, tačiau nuomos sandoriai gerokai išaugo. Kreipiasi užsieniečiai, įmonės perkelia darbuotojus iš užsienio, šiuo metu didelė dalis sandorių – būtent nuomos.“
Anot NT brokerio Manto Mikočiūno, kalbant apie būstų nuomą, itin stebina IT sektoriaus darbuotojai iš Baltarusijos, kurie gali sau leisti nuomotis ypač brangų būstą.
„Turime užsakymą rasti 400 butų Baltarusijos piliečiams. Vilniuje apskritai nuomojama kiek daugiau nei 400 butų, tad užduotis ne iš lengvųjų. Karas vyksta du mėnesius, prestižinio NT rinka iki jam prasidedant buvo įgavusi pagreitį, nemaža dalis žmonių buvo pardavę būstą ir ieškojo naujo, erdvesnio, geresnėje vietoje, tad jie planų nekeitė, ir sandoriai vyksta. Galbūt, kiek mažiau, bet vyksta“, – komentavo „Baltic Sotheby's International“ brokerė.
Anot M. Mikočiūno, vienas NT plėtotojas žada parduoti NT projektą, kuriame butų kainos sieks 16–18 tūkst. už kv. m. Kas tokį gali pirkti? „Tie, kuriems pinigai – tik skaičiai. Tokių žmonių yra. Paklausa, kad ir nedidelė, tokiam būstui yra, pasiūlos prieš kelerius metus nebuvo visai“, – aiškino brokeris.
K. Paulauskaitė sutinka: prieš penkerius metus itin brangaus prestižinio būsto praktiškai nebuvo. Pastaraisiais metais, anot brokerės, plėtotojai pasiūlė labai gerų projektų: išskirtinėje vietoje, su unikaliais vaizdais ir pan. Tarp tokių projektų – „Misionierių sodai“ ar „Auksinės kopos“.
Neretai įsivaizduojama, kad įspūdingas interjeras bute miegamajame rajone padaro būstą prestižiniu, tačiau taip nėra. Tik maždaug 5 proc. būsto galėtų atitikti prestižinio NT sąvoką.
Tai būstas prestižiniuose sostinės rajonuose: Senamiestyje, Vilniaus, Kauno centruose, pajūryje (Neringa ir Palanga), Laurų, Gulbinų gyvenvietėse. Tai, kas gali pasiūlyti išskirtinę aplinką, arba jei vieta pati savaime unikali.
„Turtingi žmonės siekia panašių dalykų. Tai, ko jie ieško: aplinka, gamta, komfortas, paprastai gali pasiūlyti uždaros naujos gyvenvietės. Be abejo, tai sukuria tam tikrą aplinką. Smagu gyventi šalia draugų, verslo partnerių, bendruomenėje, kuri turi tą pačią viziją“, – mano NT brokerė.
Svarstyta, kad karas labiausiai paveiks pajūrio NT rinką, nes ten įprastai perkamas antrasis ar trečiasis būstas, galbūt, galintys sau leisti, tokį rinksis pirkti Pietų Europoje. Tokia tendencija, anot pašnekovės, yra, užklausų skaičius padidėjęs, bet tą labiau lemia poreikis.
Jei žmonės planavo atostogauti Ispanijos ar Prancūzijos pakrantėje, dabartinė situacija pagreitino jų sprendimą investuoti ten. Jei turtas perkamas investicijai, kai kas taip pat nusprendė, kad saugiau NT pirkti kažkur kitur, ne Lietuvoje.
Ukrainiečiai kol kas domisi tik būstų nuoma, mat daugelis nori grįžti į savo šalį. Nuomos poreikis turėtų tik augti. Kas pristabdė būsto pardavimą, paprastai sutinka jį išnuomoti, bet nuomos pasiūlymų mažėja.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.