Renovuojate daugiabutį? Nepamirškite pasirūpinti šviežiu oru

Didžiąją dienos dalį, ypač žiemą, mes praleidžiame patalpose, kuriose svarbu užtikrinti šviežią orą. Ar žinote, kad jis būtinas, nes užtikrina deguonies papildymą, anglies dvideginio, vandens garų pertekliaus bei oro teršalų pašalinimą? Kuo tai svarbu mūsų sveikatai?

Daugiabučių renovacija Lietuvoje.<br>APVA archyvo nuotr.
Daugiabučių renovacija Lietuvoje.<br>APVA archyvo nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jul 19, 2022, 8:00 AM

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro Bendruomenės sveikatos stiprinimo skyriaus vedėja Gintarė Baštunova sako, kad patalpose, kuriose nuolat necirkuliuoja šviežias oras, itin sumažėja deguonies, o tai gali lemti pablogėjusią žmogaus savijautą. Prastai vėdinamose patalpose linkusi kauptis drėgmė, dėl jos gali atsirasti pelėsis. Tai galima išspręsti nuolat vėdinant patalpas – taip pašalinami įvairūs teršalai, dulkės, mikroorganizmai, namams suteikiama gaivumo, pagerėja miego kokybė.

Kaip tai gali paveikti jūsų sveikatą?

G.Baštunova pažymi, kad sveika namų aplinka – vienas esminių geros savijautos veiksnių, nes šviežio oro trūkumas gali lemti įvairius negalavimus.

„Šviežio oro trūkumas gali prisidėti prie produktyvumo sumažėjimo, nuovargio atsiradimo, galvos svaigimo ir skausmo, atsparumo ligoms atsiradimo, pa-blogėjusios emocinės būsenos. Atsiradęs pelėsis ilgainiui gali lemti įvairias kvėpavimo takų problemas – tai dažniausiai pasireiškia galvos skausmu, nerviniu dirglumu, nuovargiu, alerginėmis reakcijomis, peršalimo simptomais, akių ašarojimu, odos peršėjimu, sloga, kosuliu, pneumonija, astmos priepuoliais ir kt.“, – pasakoja Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro Bendruomenės sveikatos stiprinimo skyriaus vedėja.

Ji sako, kad moksliniai tyrimai patvirtino nuolatinį ryšį tarp drėgmės bei pelėsių patalpose ir kvėpavimo sutrikimo bei astmos atsiradimo ir paplitimo: gyvenantys „nesveikuose“ pastatuose 40 proc. dažniau serga astma. Pavyzdžiui, drėgnose ir supelijusiose patalpose augantys vaikai 1,5–3 kartus labiau linkę kosėti ir dusti, jiems pasireiškia astmos ir kitų kvėpavimo takų ligų simptomai.

G.Baštunova pažymi, kad patalpas vėdinti reikia visais metų laikais, o pagrindinė tinkamo vėdinimo esmė – reguliarumas. Norint, kad patalpų oras būtų pakankamai švarus, jis turi nuolat cirkuliuoti iš patalpų į patalpas arba iš lauko į vidų ir atvirkščiai.

Rekuperacinės sistemos svarba renovuojant daugiabutį

Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA), administruojančios daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą, teigimu, gamindami maistą, maudydamiesi po dušu ar kvėpuodami mes net nesusimąstydami teršiame patalpų orą. Jei patalpos vėdinamos nepakankamai, atsiradęs drėgmės perteklius kondensuojasi ir sudaro idealias sąlygas pelėsiui ar nemaloniems kvapams atsirasti. Padidėjęs CO2 lygis patalpose lemia blogą savijautą, galvos skausmą ir produktyvumo sumažėjimą. Šias ir kitas problemas galima nesunkiai išspręsti renovuojant daugiabutį ir įrengiant tinkamą vėdinimo sistemą.

Renovavus seną, energiškai neefektyvų daugiabutį padidėja jo šiluminė varža, nauji langai nebepraleidžia skersvėjo ir daugiabutis tampa sandarus. Norėdami įsileisti šviežio oro visada galite atidaryti langus, vis dėlto po renovacijos sutaupoma šiluma tokiu būdu pabėgs iš jūsų buto. APVA primena, kad šią problemą išspręsti renovacijos metu galima įrengiant centralizuotą rekuperacinę sistemą arba individualų rekuperatorių.

Rekuperatoriai ne tik padeda sutaupyti, bet ir pasirūpina žmogaus sveikata, – dėl jų galima kvėpuoti iš lauko išgaunamu oru, kuris, perėjęs filtrus, yra išvalomas. Šie filtrai orą apsaugo nuo dulkių, nešvarumų, teršalų ar žiedadulkių, patenkančių iš lauko. Tai ypač naudinga, jeigu gyvenate mieste arba prie judrios gatvės.

Nors rekuperacinė sistema kai kuriems gyventojams gali pasirodyti per brangi, ją galite pakeisti įsirengdami individualų rekuperatorių. Taip ne tik apsaugosite savo sveikatą, bet ir užtikrinsite efektyvų renovacijos įgyvendinimą.

Daugiau informacijos apie Daugiabučių atnaujinimo (modernizavimo) programą galite rasti www.betalt.lt arba tel. 8 614 99 699.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.