Namų statytojams ant kaklo užveržė dar vieną finansinę kilpą: džiūgauja ir lobsta tik ekspertai

Pasaulio ekonomikos ekspertams grasinant artėjančiais sunkiais laikais, Lietuvos politikai nusprendė, kad mūsų šalies piliečiai vis dar gyvena per gerai ir užveržė ant kaklo dar vieną finansinę kilpą. Priėmus Statybos įstatymo pakeitimus, numatyta, kad nuo gegužės pradžios pažymas arba statinio užbaigimo deklaracijas išduoda nebe Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija kaip buvo iki šiol, o privačios įmonės.

BNS/ Josvydo Elinsko nuotr.
BNS/ Josvydo Elinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Rasa Jakubauskienė, rinkosaikste.lt

Jul 27, 2022, 12:57 PM

Dienraščio „Kauno diena“ duomenimis, tokių „popieriukų“ išdavimo kainos šoktelėjo iki protu nesuvokiamų aukštumų: nuo buvusių 35 eurų, kurie patekdavo į valstybės biudžetą, iki 500 ar net 1,5 tūkst. eurų, kurie dabar jau patenka į privatininkų kišenes.

Daugybė pažeidimų

Minėto įstatymo pakeitimais susidomėjo ir Specialiųjų tyrimų tarnyba, kuri, atlikusi antikorupcinį vertinimą, nustatė, kad „naujoje tvarkoje palikta galimybių neskaidriam procedūrų vykdymui ir sprendimų priėmimui, nėra papildomai reglamentuoti galimų interesų konfliktų prevencijos aspektai, sudarytos galimybės užsakyti paslaugas iš kito ekspertizės rangovo, jeigu deklaracija nepatvirtinama iš pirmo karto“.

Anot STT, „įsigaliojus naujai tvarkai dėl statybos užbaigimo patvirtinant deklaraciją viešojoje erdvėje pasirodė statytojų nusiskundimų, kad statybos užbaigimas patvirtinant deklaraciją pabrango keliolika kartų – nuo keliasdešimt iki kelių šimtų ir net iki daugiau kaip pusantro tūkstančio eurų.

Įvertinus analizuojamą procedūrą reglamentuojančius teisės aktus nustatyta, kad nėra patvirtinta deklaracijos apie statybos užbaigimą procedūros kainos apskaičiavimo metodika. Atsižvelgiant į tai, kad ši procedūra gali būti laikoma valstybės deleguota funkcija, manytina, jos kainos, siekiant apsaugoti visuomenės interesus, galėtų būti reguliuojamos“.

Paslaugas teikia vos trečdalis patvirtintų įmonių

Maža to, minėto dienraščio kalbinta politikė ir verslininkė Alina Velykienė, kurios įmonė gyventojams padeda parengti su statybomis susijusią dokumentaciją, stebėdama, kiek pažymų buvo patvirtinta nuo įstatymo pakeitimo gegužės mėnesį, susidarė įspūdį, kad iš 32 patvirtintų ekspertinių įmonių realiai paslaugas teikia tik trečdalis.

„Ką tai reiškia? Ogi tai, kad tokių įmonių visoje Lietuvoje vos dešimt, todėl jos ir diktuos paslaugų įkainius. Labai liūdna, kad net VILNIUS TECH buvo įtrauktas į šį sąrašą. Tačiau, išsiuntus užklausą dėl teikiamų paslaugų, gautas atsakymas, kad jie per klaidą buvo įtraukti į šį sąrašą. Aplinkos ministerijai neįdomu, kiek realiai įmonių teikia paslaugas“, – pastebėjo A. Velykienė.

Ji labiausiai akcentavo tai, kad dėl naujos tvarkos šalies biudžetas negavo nė cento: „Lobsta tik ekspertų įmonės. Biudžetas negaus nė cento“.

STT įstatymo rengėjus įpareigojo „per du mėnesius nuo antikorupcinio vertinimo išvados gavimo dienos Lietuvos Respublikos Seimo teisės aktų informacinėje sistemoje paskelbti informaciją apie tai, kaip atsižvelgta (planuojama atsižvelgti) į pateiktas pastabas ir pasiūlymus, arba, jeigu į antikorupcinio vertinimo išvadoje pateiktas pastabas ir pasiūlymus neatsižvelgta, nurodyti priežastis ir motyvus, užpildant antikorupcinio vertinimo išvados įgyvendinimo pažymą, ir pateikti Specialiųjų tyrimų tarnybai nuorodą į ją“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.