Šios būsimos Pagiegalos II smėlio telkinio išteklių naudotojas – Panevėžio rajone, Velžyje, registruota bendrovė „Autotėkmė“, o informacijos aplinkos vertinimui rengėja – bendrovė „Kelpropjektas“.
Nenori gyventi triukšme ir dulkėse
Sodininkų bendrijos „Beržas“ pirmininkas Tomas Sabalis sako, kad smėlio karjeras juos neramina ir nenorėtų, kad pašonėje – visiškai šalia – būtų pradėta ūkinė veikla – kasamas smėlis.
„Nenorime gyventi triukšme, dulkėse ir kvėpuoti dyzeliu. Numatytas karjeras – kaip tik priešais sodininkų bendrijas „Beržas“ ir „Žilvitis“. Šiose bendrijose yra nuolat gyvenančių žmonių, yra įrengtos vaikų žaidimų aikštelės, o pradėjus smėlio karjerui veikti, negalėsime net langų atverti“, – teigė T. Sabalis ir tikino, jog, jeigu gyventojai nebus išgirsti, gins savo teises ir kovos, kad smėlio karjero kaimynystėje nebūtų.
Nusipirkti sklypo nebespėjo
Pasak sodininkų bendrijos „Beržas“ pirmininko, būsimas smėlio karjeras turėtų atsirasti daugiau nei 13 hektarų sklype, kuriame šiuo metu žaliuoja žiemkenčiai.
„Pagiegalos II smėlio karjeras turėtų būti Pagiegalos kelio ir Gieglaičio gatvės sankirtoje. Gyvenu soduose ir iki būsimo karjero apie 100 metrų. Apie tai, kad bus pašonėje smėlio karjeras, informavo Karsakiškio seniūnijos seniūnė Rima Jaškūnienė. Tiesa, informaciją apie būsimą smėlio karjerą, berods, išgirdau dar pernai. Vienas ūkininkas prasitarė, kad norėjo nupirkti tą žemės sklypą, kuriame dabar planuojamas smėlio karjeras. Nupirkti jam nepavyko, bet jis sužinojo apie tą būsimą karjerą. Papasakojo man, bet kažkaip nepatikėjau, kad taip gali atsitikti“, – prisiminė T. Sabalis ir teigė, kad dabar jau patikėjo – smėlio karjeras bus.
Gyvena dulkėse
Sodininkų bendrijos pirmininkas aiškina, kad netoliese yra ir kitų, jau veikiančių, smėlio karjerų.
„Patikėkite, kai pravažiuoja sunkvežimis su smėliu, per dulkes nieko nesimato. Kartais atrodo, jog gyvename rūke. Kas bus, kai pradės veikti smėlio karjeras – gyvensime dulkėse. Juolab kad kelias, kuriuo vežios smėlį – žvyrkelis“, – pasakojo vyras.
Sodininkams aplinkos nevertina
„Dabar aplinkos vertinimo rengėjai renka informaciją ir atlieka tyrimus – vertina smėlio karjero poveikį aplinkai. Tačiau, kas keista, poveikis aplinkai vertinamas tik trims sodyboms, kurios yra netoli būsimo smėlio karjero. Taip yra nurodyta dokumente ir ten nurodyti tų gyvenamųjų sodybų adresai.
Tačiau sodininkų bendrijos nenurodytos, nors jose gyvenamųjų sodybų taipogi yra. Soduose gyvenu jau porą metų ir esu deklaravęs čia savo gyvenamąją vietą. Tokių gyvenančių sodininkų bendrijoje yra daug, bet sodininkų bendrijose „Beržas“ ir Žilvitis“ nebus atliekama atranka dėl poveikio aplinkai“, – teigė T. Sabalis ir tvirtino, kad prieštaraujančių būsimo smėlio karjero veiklai sodininkų bendrijose yra nemažai – ne jis vienas nenori gyventi smėlio karjero pašonėje.
Informaciją išplatino seniūnė
Karsakiškio seniūnijos seniūnė R. Jaškūnienė aiškino, kad informaciją apie būsimą smėlio karjerą išplatino sodininkų bendrijoms.
„Informacija skelbta Panevėžio rajono savivaldybės tinklalapyje ir, kai tik pamačiau ją, iškart persiunčiau sodininkams. Jie gali pateikti pastabas ir pastebėjimus Aplinkos apsaugos agentūrai, kol dar gali. Dabar kaip tik vyksta aplinkos vertinimas ir dar nepatvirtinta smėlio karjero veikla. Blogiausia, kad visų sodininkų, kurie gyvena soduose, namai nėra gyvenamieji namai. Perspėjau juos, kad reikia pakeisti sodo namelių paskirtį į gyvenamąją aplinką. Todėl ir aplinkos vertinimas atliekamas prie trijų sodybų, bet sodininkų bendrijose – ne“, – svarstė Karsakiškio seniūnė ir mano, kad, jeigu aplinkos poveikio vertinimas atitiks reikalavimus, smėlio karjerui bus duotas leidimas vykdyti veiklą.
Ramino sodininkus
Smėlio karjero Pagiegala II veiklą planuojantis bendrovės „Autotėkmė“ vadovas Darius Skrickas ramino sodininkų bendrijų gyventojus ir aiškino, kad jų gyvenimo kokybė nenukentės.
„Kol kas vertinamas poveikis aplinkai, modeliuojami taršos ir triukšmo dydžiai ir tik po to prasidės projektavimo darbai. Visi darbai bus atlikti laikantis reikalavimų, nes atidaryti smėlio karjerą nėra lengva – reikalavimai labai sugriežtinti. Kai smėlio karjeras pradės veiklą, darbai vyks tik darbo dienomis nuo 8 val. iki 17 val. Jeigu soduose kažkas ir gyvena, net nepajus smėlio karjero veiklos“, – teigė D. Skrickas ir sakė, kad smėlio karjeras veiklą pradės vykdyti po poros metų.
Gyvenimo kokybė soduose nenukentės
Pasak bendrovės „Autotėkmė“ vadovo, smėlio karjere darbai bus atliekami su naujausia technika.
„Esame nusipirkę naujausią techniką, kuri nekels triukšmo. Todėl dėl triukšmo baimintis nereikia. Sodininkų gyvenimo kokybė dėl smėlio karjero nenukentės. Kita vertus, jeigu reikės, bus galima susitikti su sodininkais ir paaiškinti smėlio karjero darbo specifiką. Juolab kad niekas nedaroma specialiai kažkam pakenkti. Viską darome griežtai laikydamiesi reikalavimų ir nelegaliai nedirbsime“, – tvirtino D. Skrickas ir teigė, kad netoliese eksploatuoja kitą smėlio karjerą ir per 10 metų nesulaukė nė vieno nusiskundimo.