Pokyčiai susiję su statinio statybos rangovų, statinio ir projekto ekspertizės rangovų kvalifikacijos atestatų suteikimu ir teisės pripažinimo dokumentais.
SSVA nuo gegužės 1 d. taip pat įgyja teisę dažniau nei kas penkerius metus atsitiktinės atrankos būdu patikrinti kvalifikacijos atestatų ar teisės pripažinimo dokumentų turėtojus.
Tai numatoma Statybos techninio reglamento „Statybos dalyvių atestavimo ir teisės pripažinimo tvarkos apraše“, kuris su pakeitimais įsigalios gegužės 1 d.
SSVA direktorius Aidas Vaičiulis paaiškina, kad rangovų atestavimo tvarka koreguojama siekiant užtikrinti statybos procesų atitikimą norminių dokumentų reikalavimams, statomų pastatų kokybę bei saugą, sumažinti administracinę naštą sferose, kur papildomos apkrovos buvo perteklinės.
„Atestatų peržiūrai nebereikės kas metus siųsti reikalingų dokumentų. Tačiau, jei kils įtarimų, kad statybos darbai vykdomi, pažeidžiant statybos reguliavimo nuostatas, iškart kreipsimės į įmonę, prašysime pasitaisyti, tam neįvykus, taikysime poveikio priemones.
Taip pat nuo šiol turėsime veiklos monitoringu pagrįstą realią patikrą – iš informacinių sistemų rinksime duomenis, kuriuos, jei nebus reguliavimo nuostatų pažeidimų, po penkerių metų tereiks tik patikrinti.
Įmonės, kurios viską daro gerai, netruks pajusti naudą“, – teigia SSVA direktorius.
Aplinkos ministerijos Statybos ir būsto politikos grupės vadovas Dainius Čergelis pabrėžia, kad teisinis reguliavimas orientuojamas į prevenciją pritaikant valstybės turimus informacinius išteklius.
„Statybos dalyvių atestavimo ir teisės pripažinimo reikalavimai sudaro svarbią statybos reguliavimo, kuriuo siekiama užtikrinti statinių atitiktį teisės aktams, dalį, tačiau kuriama administracinė našta turėtų būti proporcinga siekiamam tikslui ir atsirandančioms prieigos prie informacijos galimybėms“, – sako D. Čergelis.
2022 m. SSVA gavo 531 rangovų prašymą dėl atestavimo, o 447 iš jų buvo patenkinti. Įmonėms pernai buvo išduota 430 kvalifikacijos atestatų ir 17 teisės pripažinimo dokumentų.