Sklypą Ceikinių gatvėje, kur buvo nupjautas ilgaamžis medis, įmonė „Rinktinės NT“ įsigijo maždaug prieš aštuonerius metus. Šiuo metu jame vykdomos statybos.
„Apgailėtina, kad Vilniaus centre projekto plėtotojai lyg niekur nieko nukirto šimtametį ąžuolą. Jokių leidimų tam jie neturėjo, todėl tai ne kas kita kaip paprasčiausias vandalizmas ir nusikaltimas prieš vilniečius, – piktinosi Vilniaus meras
Valdas Benkunskas. – Šimtametis ąžuolas, kuris, skaičiuojama, gali būti 120 metų senumo, turėjo būti išsaugotas.“
Sostinės meras teigė, kad savivaldybė kreipsis į Generalinę prokuratūrą, o medį nukirtusiai bendrovei gresia baudžiamoji atsakomybė ir 130 tūkst. eurų bauda.
Nepasitenkinimą išreiškė ir prezidentas Gitanas Nausėda.
„Mūsų mylimame mieste šiandien barbariškai nupjautas šimtametis, sveikas, žaliuojantis ąžuolas, – piktinosi šalies vadovas. – Tai ne pirmas toks nekilnojamojo turto plėtotojų spjūvis į veidą vilniečiams – vagystė iš mūsų ir mūsų vaikų. Kviečiu teisėsaugą principingai vertinti šį atvejį.“
Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narys, buvęs meras Artūras Zuokas teigė, jog žodžių negana, – Vilniaus savivaldybė turėtų pateikti ir dokumentus, įrodančius, kad medį saugoti buvo reikalaujama.
Bendrovė „Rinktinės NT“ savo kaltės nepripažįsta. Bendrovės atstovai tikino, kad ąžuolo šaknys pateko ant lietaus nuotekų tinklo ir darė jam žalą.
„Bendrovė nusprendė suremontuoti lietaus nuotekų tinklą. Remiantis galiojančiais teisės aktais, medžiai, augantys ant inžinerinių tinklų ir jų apsaugos zonoje, nėra saugomi, todėl jų kirtimui jokių leidimų nereikia“, – aiškino „Rinktinės NT“ atstovai.
Sklypo projektą kūrusi įmonė „Do Architects“ pirmadienį pareiškė, kad nutraukia sutartį su „Rinktinės NT“.
„Prie šio sklypo dirbome septynerius metus. Per tą laiką buvome nagrinėję įvairiausius sklypo užstatymo variantus.
Penktadienį, dieną prieš medžio nukirtimą, išsiuntėme užsakovui tvirtinti atnaujintus brėžinius su išsaugotu centriniu ąžuolu, kaip pagrindine projekto ašimi, – pasakojo „Do Architects“ bendraįkūrėjė, buvusio sostinės mero Remigijaus Šimašiaus žmona architektė Gilma Teodora Gylytė. – Labai gaila ąžuolo, gaila ir paties projekto, į jį sudėta kūrybinė energija. Bet nematome tolesnių galimybių dirbti kartu.“
Beje, „Do Architects“ pastaraisiais metais dominuoja projektuodama pastatus Vilniuje.
Vakar grupė vilniečių, pasipiktinusių dėl nukirsto ąžuolo, prie savivaldybės surengė piketą.
Vakar paaiškėjo, kad ąžuolą nupjovė estų įmonė „Endless Forest“, kuri nebuvo gavusi leidimo pašalinti medį.
„Tokių ąžuolų nėra daug, – apgailestavo vyriausiasis Vilniaus architektas
Mindaugas Pakalnis. – Tai buvo vienas iš medžių, kurie toje vietoje turėjo išlikti. Nuosekliai to reikalavome, tokie projektiniai pasiūlymai buvo parengti.
Bet plėtotojui pritrūko automobilių stovėjimo vietų – buvo kilęs poreikis daryti dar vieną automobilių stovėjimo aukštą po pastatu ir greičiausiai jie bandė pašalinti problemą.“
M.Pakalnis tvirtino, kad medis nebuvo pažymėtas kaip saugomas, bet nepažymėtas ir kaip kertamas.
Savininkas – estas
Netiesioginis sklypo, kuriame nukirstas ąžuolas, savininkas – vienas turtingiausių Estijos verslininkų Toomas Annusas.
Jo valdoma bendrovė „Kapitel“ šiuo metu Vilniuje plėtoja du projektus.
Pirmasis – 20 tūkst. kvadratinių metrų gyvenamųjų ir komercinių patalpų kompleksas „Rinktines Development Project“ Ceikinių gatvėje.
Antrasis – verslo centras „OXY Offices“ Šnipiškėse, Kernavės gatvėje. Bendras šio projekto plotas siekia 14,3 tūkst. kv. m, jį sudarys du 5 ir 7 aukštų biurų pastatai.
„Kapitel“ Lietuvoje 2008 m. pastatė prekybos centrą „Panorama“, 2017 m. – verslo centrą „Narbuto 5“.
T.Annusas verslo naujienų laikraščio „Aripaev“ pernai buvo įvardintas turtingiausiu žmogumi Estijoje. Verslininko valdomos įmonės laikomos vienomis sėkmingiausių nekilnojamojo turto bendrovių Baltijos šalyse.