Namo statyba: kokiems darbams neverta taupyti lėšų?

Kaip pasistatyti kokybišką namą, tačiau už jo statybą nepermokėti? Tokia problema dažnai iškyla būsimiems būsto savininkams, ypač tiems, kurie namą stato pirmą kartą. Neretai per menkas dėmesys įvairioms namo projektavimo ir statybos detalėms gali namo vertę padidinti kone dvigubai.

Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

Mar 26, 2014, 10:52 AM, atnaujinta Feb 15, 2018, 2:57 AM

Pirmas patarimas – renkantis sklypą atsižvelgti į vietovės reljefą. Netinkamiausia vieta – kalnas ar jo papėdė. Jeigu nuspręsite ten pirkti sklypą, vėliau nenustebkite, kad beveik pusę namo vertės sudarys darbai, kurių net neplanavote.

Reikės sudėtingesnių namo pamatų, vandens nuvedimo sistemos, papildomai kainuos ir kokybiško kelio paruošimo bei sklypo sutvarkymo darbai.

Taip pat būtina nustatyti žemės naudojimo paskirtį ir kokius darbus sklype atlikti leidžiama, svarbu įsitikinti, ar yra atvesti visi inžineriniai tinklai, ar sklype yra bendro naudojimo žemė, skirta tiesti inžinerines komunikacijas, susisiekimui ar kitam naudojimui - ar numatytas servitutas.

Jeigu sklypą jau įsigijote, reikia pasirūpinti visais su sklypo nuosavybe susijusiais dokumentais: nekilnojamo turto registrų centro duomenų banko išrašais, žemės sklypo planu, geodezine topografine nuotrauka, detaliuoju planu.

„Dažnai sklypo savininkai pradeda statybos darbus be parengto namo projekto ir statybą leidžiančio dokumento. Tai šiurkšti klaida, kuri gali kainuoti tūkstančius litų.

Be būtinų dokumentų statybos bus pripažintos savavališkomis ir statinį teks arba nugriauti, arba susimokėti baudą. O be namo projekto, gali tekti išleisti daugybę neplanuotų lėšų statybinėms medžiagoms. Šiuo metu dažna praktika Lietuvoje – būtinų dokumentų surinkimą patikėti namo projektuotojui“, - aiškina namų projektavimo paslaugas teikiančios ir individualių namų statybos klausimais konsultuojančios bendrovės „Eksploit“ vadovas Martynas Mačiulis.

Būtina išsiaiškinti, kokiam grunto tipui priskiriama sklypo žemė. Statybos metu namo pamatų kaina gali sudaryti 15 proc. visos pastato statybų išlaidų, todėl būtina atlikti grunto tyrimus ir nustatyti pamatų tipą bei jų įrengimą.

Namo projektavimo terminas priklauso nuo užsakovų pageidavimų. Galima parengti standartinį projektą ir jį pritaikyti turimam žemės sklypui. Tokiu atveju yra galimybė parengti techninį projektą ir gauti statybą leidžiantį dokumentą per 2 mėnesius nuo sutarties pasirašymo. Tokio projekto kaina sieks apie 5000 litų.

„Jei klientas pageidauja individualių architektūrinių sprendimų, tuomet namo projekto rengimas užtruks. Tokio sudėtingesnio projekto parengimo, kai statinio architektūra suderinta su užsakovu ir turimi visi reikalingi dokumentai, kaina gali viršyti 7000 litų“, - sako M.Mačiulis.

Lietuvoje vyrauja nuomonė, kad individualiems gyvenamiesiems namams parengti projekto nereikia – neva statybininkai viską žino ir trūkumus ištaisys statybos metu.

Tačiau kaip rodo praktika, tokių namų šeimininkai vėliau priversti išleisti kur kas daugiau lėšų ir išeikvoti laiko negu planavo.

Dėl netinkamos statybos technologijos atsiranda šalčio tiltai, plyšiai, neracionaliai parinktos pastato konstrukcijos padidina namo šildymo išlaidas, kurių būtų galima išvengti, jei būtų parengtas statinio projektas. Šios klaidos gali atsirasti ir dėl nekokybiškai parengto namo projekto, o statybų kaina išaugti net kelis kartus.

„Žmonės dažnai vengia daryti grunto tyrimus. Jeigu nėra žinoma, koks statybos vietoje yra gruntas, projektuoti pamatus – labai rizikinga. Gali būti parengtas neteisingas projektinis sprendimas arba suprojektuoti didesni negu reikia pamatai“, - teigia M.Mačiulis.

Individualiam gyvenamajam namui grunto tyrimai gali kainuoti apie 1000 litų, o už neteisingai suprojektuotus pamatus gali būti permokėta 50 tūkst. litų ir daugiau.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.