Bunda skruzdėlės – apsidrauskite iš anksto, kad vėliau neužpultų jų armijos

Pavasaris jau džiugina širdį: saulėtose pamiškėse sprogsta pumpurai, prie namų skleidžiasi snieguolės ir kiti augalai, medžiuose lizdus jau suka pirmieji sugrįžę paukščiai. Deja, iš žiemos miego taip pat bunda įvairiausi kenkėjai. Kenkėjų kontrolės ekspertai primena, kodėl reikėtų susirūpinti ir pavasarį pagalvoti apie skruzdėles, uodus ir erkes.

Pavasario svečiai.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Pavasario svečiai.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Specialistai pataria, kaip pasiruošti kovai su kenkėjais.<br>pixabay.com nuotr.
Specialistai pataria, kaip pasiruošti kovai su kenkėjais.<br>pixabay.com nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Apr 10, 2019, 4:53 PM, atnaujinta Apr 10, 2019, 4:55 PM

Skruzdėlės namuose

Nuo pat pavasario pradžios, kaip teigia bendrovės „Dezinfa“ atstovai, sulaukiama vis daugiau nusiskundimų dėl skruzdėlių. Jomis dažniausiai skundžiasi individualiųjų namų gyventojai, nors nepageidaujamų vabzdžių pasitaiko ir daugiabučiuose.

„Individualiųjų namų gyventojai daugiausia skundžiasi po namu įsikūrusiomis sodinėmis skruzdėlėmis, kurios veržiasi į kambarius ir ieško maisto. Nors skruzdėlės ligų neperneša, jos kelia pasibjaurėjimą, nemalonius pojūčius. Nekviestiems svečiams naikinti ir apsisaugoti nuo pakartotinės atakos, naudojami specialios paskirties preparatai“, – komentuoja bendrovės kenkėjų kontrolės ekspertas, biologas Liutauras Grigaliūnas.

Pirmasis uodo zyzimas

Saulei vis labiau šildant ir pavasariniam lietui gaivinant žemę, bunda uodai. Stovinčio vandens telkiniuose besiveisiantys kraugeriai kiekvienais metais kelia nerimą ne tik gyventojams, bet ir kenkėjų kontrolės ekspertams. Pakanka mažos balos, kad rastųsi šimtai zyziančių įkyruolių, todėl jau nuo pirmų pavasario dienų kalbama apie uodų populiacijos kontrolę.

Siekiant sumažinti būsimą uodų populiaciją, kenkėjų kontrolės specialistai ragina ištuštinti kieme esančius konteinerius, išvalyti užsikimšusius lietaus latakus, nusausinti visus stovinčio vandens telkinius – apleistus baseinus, balas ir pan. Uodai veisiasi stovinčiame vandenyje.

Vanduo gali rinkis ir užsistovėti beveik bet kur: lauke paliktose padangose, skardinėse, kibiruose, gėlių vazonuose, vaikų žaisluose, neuždengtose šiukšlių dėžėse. Taigi atliekant pavasarinį švarinimąsi, būtina apsižvalgyti ir pašalinti kuo daugiau tokio stovinčio vandens.

„Prevencija iš pirmo žvilgsnio nesudėtinga, tačiau užtikriname – ji veiksminga ir leidžia reguliuoti uodų plitimą. Net apsauginiai tinkleliai ant langų ryškiai sumažina grėsmę būti sugeltiems. Kitas efektyvus būdas – lervų naikinimas biologiniais preparatais, kurie pilami į įvairius nedidelius vandens telkinius, kur veisiasi uodai“, – rekomenduoja L. Grigaliūnas.

Erkės pavasarį

Lietuvoje jau kelerius metus stebime erkių aktyvumo padidėjimą rudenį ir ankstyvą pavasarį. Klimato pokyčiai lemia, kad erkės jau kovo pradžioje ima busti, ieškoti maisto šaltinių ir daugintis. Jų galima rasti praktiškai visuose miškuose ir parkuose, todėl tikimybė tapti erkės auka iš tiesų yra didelė. Be to, praėjusi žiema nebuvo itin šalta, todėl, tikėtina, erkių populiacija bus didelė ir aktyvi jau nuo pat pavasario pradžios.

L. Grigaliūnas pastebi, kad kovoti su kraujasiurbėmis erkėmis yra sunku: parkuose, miškuose, pievose cheminėmis medžiagomis naikindami erkes rizikuojame pakenkti ekosistemai, todėl belieka pašalinti miško, sodo atliekas, sugrėbti senus lapus ir kitą augmeniją. Sodybose, poilsiavietėse, prie namų būtina nuolat pjauti žolę, genėti krūmus, medžius, kad erkės neturėtų palankios terpės veistis.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.