Po šalnų: yra visiems itin naudingas augalas, kuris jų nebijo – tiesiog unikalu

Po šalnų Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo Pomologijos mokslo sektoriuje – dvejopos nuotaikos. Vieni augalai puikiai pakėlė šalną, derliaus bus, o kitus, deja, ji pakando – derliaus šiemet jau nesulauksime.

 VDU botanikos sodo šilauogių kolekcija.
 VDU botanikos sodo šilauogių kolekcija.
Aktinidijų kolekcija.
Aktinidijų kolekcija.
'Danutė'.
'Danutė'.
'Danutė'.
'Danutė'.
Gudobelės ir šermūkšnio hibridas.
Gudobelės ir šermūkšnio hibridas.
Kamčiakinis sausmedis.
Kamčiakinis sausmedis.
Pomologinės kolekcijos.
Pomologinės kolekcijos.
R.Daubaras ir L.Česonienė.
R.Daubaras ir L.Česonienė.
VDU botanikos sodo šilauogių kolekcija.
VDU botanikos sodo šilauogių kolekcija.
Valgomasis sausmedis.
Valgomasis sausmedis.
Daugiau nuotraukų (10)

Lrytas.lt

May 10, 2019, 10:50 AM, atnaujinta May 10, 2019, 10:54 AM

Po šalnų vaikščiojant po pomologines kolekcijas, mokslo darbuotoja Laima Česonienė ir vyresnysis mokslo darbuotojas Remigijus Daubaras apžiūrinėjo padarytą žalą.

„Šilauogėms šalnos nepakenkė. Lyginant su kitais sodo augalais, šilauogės yra unikalus augalas. Atsivėrusiems žiedams nekenkia iki -3℃ šaltis, o neišsiskleidę žiedpumpuriai pakenčia net iki -6℃ temperatūrą“, – sakė R. Daubaras.

Anot . L. Česonienės, vainiklapiai šiek tiek nukentėjo, parudo, tačiau žiedadulkės yra gyvybingos, ir tokiuose žiedeliuose uogos bus užmegztos. Geriausias tai patvirtinantis ženklas – bičių ir kamanių nektaro rinkimas iš šių žiedų.

„Dažnas ir gana įdomus atvejis, kad po šalnų, kuomet nušąla daugumos sodo augalų žiedai, šilauogės užaugina gerokai didesnį derlių. Gaila, kad tokia savybe nepasižymi iš Tolimųjų Rytų introdukuotas augalas – aktinidija. Šie augalai yra itin jautrūs šalnoms: iki -2℃ temperatūroje ūgliukai nušąla, vėliau nubyra. Jie ataugs, tačiau šiemet nebežydės, derliaus nebus“, – sakė . L. Česonienė.

Anot mokslininkų, aktinidijas galima apsaugoti nuo nestiprių (-1–2℃) šalnų purškiant ant augalų vandenį temperatūrai pradėjus kristi žemiau 0℃ (dažniausiai apie 5 valandą ryto). Tačiau šis metodas nuo didesnių šalnų neapsaugo.

Šiuo metu kolekcijose žydi šermukšniai, netrukus pražys spanguolės, bruknės, putinai. Pirmiausia sulauksime sausmedžio uogų. Jas skinti galėsime jau gegužės pabaigoje, liepos mėnesį mėgausimės šilauogėmis.

VDU Botanikos sode sukaupta gausi sodo augalų kolekcija (šilauogių, spanguolių, bruknių ir kt). Sukurtos vienintelės Lietuvoje dvi šilauogių ir penkios paprastųjų spanguolių veislės. Sodo augalų kolekcija skirta mokslo ir selekcijos tikslams, čia atliekami įvairūs sodo augalų stebėjimai ir tyrimai. Šiuo metu auginama daugiau kaip 50 šilauogių, daugiau kaip 20 bruknių, putinų, daugiau kaip 200 spanguolių veislių.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.