Draudimas rūkyti balkone: kaip tai realiai veikia ir ar dūmų kamuoliai rečiau virsta iš daugiabučių

Šilutėje nuolat daugėja žmonių, nebegalinčių apsikęsti iš kaimynų butų sklindančio cigarečių dūmų kvapo – vienas po kito į Savivaldybę kreipiasi daugiabučiai, pageidaujantys, kad jų namo balkonuose, lodžijose ir terasose būtų uždrausta rūkyti.

Tokiu rūkyti draudžiančiu ženklu netrukus pasipuoš jau 4 Šilutės daugiabučiai.<br>silutesnaujienos.lt nuotr.
Tokiu rūkyti draudžiančiu ženklu netrukus pasipuoš jau 4 Šilutės daugiabučiai.<br>silutesnaujienos.lt nuotr.
Jaunimo alėjos 5-ojo namo gyventojai taip pat jauišsireikalavo, kad balkonuose nebūtų rūkoma.<br>silutesnaujienos.lt nuotr.
Jaunimo alėjos 5-ojo namo gyventojai taip pat jauišsireikalavo, kad balkonuose nebūtų rūkoma.<br>silutesnaujienos.lt nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Vilija Budrikienė, silutesnaujienos.lt

2021-05-14 17:31, atnaujinta 2021-05-14 17:33

Tokiu rūkyti draudžiančiu ženklu netrukus pasipuoš jau 4 Šilutės daugiabučiai.

Tokia galimybė įsigaliojo šiemet nuo metų pradžios, bet Šilutėje jau yra 4 daugiabučiai, kurių gyventojai per tuos kelis mėnesius išsireikalavo, kad jų name būtų uždrausta rūkyti. Ir tam užteko vos vieno gyventojo pageidavimo. Jau yra ir nepaklususių – vieną tokį atvejį tyrė policija.

Užtenka vieno gyventojo prašymo

Įstatymas, draudžiantis rūkyti daugiabučių namų balkonuose, lodžijose ir terasose įsigaliojo šiemet sausio 1-ąją. Seimas dar pernai spalį priėmė tai numatančias Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo pataisas.

Tiesa, tokie draudimai kelią skynėsi dar nuo 2014 metų, tačiau seimūnai kelis kartus atmetė siūlymus drausti rūkyti balkonuose.

Pernai įstatymui pritarę Seimo nariai tuomet motyvavo tuo, kad šalyje nuolat daugėja gyventojų prašymų padėti šeimoms, kurios nebegali naudotis savo nuosavybe dėl nuolat iš kaimynų sklindančių tabako dūmų, nes geranoriški prašymai neveikia. Galiausiai buvo nutarta, kad vieno žmogaus teisė negali kankinti kitų.

Tuometis Sveikatos ministras Aurelijus Veryga taip pat palaikė tokį siūlymą. „Tikslas yra ne kurti kažkokią visuotinio stebėjimo, skundimo atmosferą, bet suteikti teisę ir galimybę žmonėms, kurie nori apsaugoti savo šeimą, vaikus“, – tuomet tikino A. Veryga.

Tačiau kad šis draudimas pradėtų veikti realiai, Savivaldybei turi būti pateiktas bent vieno iš namo gyventojų prieštaravimas.

Visgi kilo ir nemažai klausimų dėl realaus tokios naujovės įgyvendinimo. Svarstyta, kad rūkaliai privalės užtikrinti, jog dūmai nepatektų į kitų namo gyventojų patalpas. Kaip jie tai padarys? Ant tokių daugiabučių turės būti apie draudimą rūkyti balkonuose informuojantys specialūs ženklai. Kas už juos bus atsakingas – pastato administratorius, bendrija arba savivaldybė?

Šilutės savivaldybės administracijos direktorius Virgilijus Pozingis informuoja, kad neseniai pasirašė jau 4-ąjį tokį įsakymą, kuris rūkyti uždraudė Melioratorių alėjos 4-ajame name. Iki tol „fiasko“ patyrė Jaunimo al. 5-ojo, Kęstučio g. 8-ojo ir Vytauto g. 4-ojo namų rūkantieji.

Toks draudimas įsigalioja per 15 darbo dienų nuo įsakymo pasirašymo.

„Nevilkinsime nė vieno prašymo, visiems, kurie kreipsis, draudimas rūkyti balkonuose bus įteisintas per įstatymo numatytą laiką“, – sakė V. Pozingis.

Kaminai rūks kol kas nors pasipriešins

Draudimo rūkyti nesilaikantys asmenys atsako pagal LR administracinių nusižengimų kodekso 492 straipsnį, jiems gali būti skirtas įspėjimas arba bauda nuo 20 iki 90 eurų. Įkliuvus pirmą kartą gali būti skirta pusė minimalios baudos. Taip sako Šilutės r. policijos komisariato viršininkas Remigijus Rudminas.

Per šiuos metus policija nagrinėjo tik 1 tokį pranešimą, kuris tirtas kartu su kitais namo gyventojų skundais dėl vieno kaimyno gyvenimo būdo. Pareiškimų tik dėl kaimynų piktybiško rūkymo kol kas negauta.

PK viršininkas sako, kad ieškodami tokių pažeidėjų pareigūnai po daugiabučių langais tikrai nestoviniuos. Jo nuomone, patys dūmų nebeapsikenčiantys kaimynai gali prisidėti prie saugios savo aplinkos kūrimo. Jie gali fiksuoti faktus – fotografuoti, filmuoti, kviesti liudininkus ir tuomet informuoti apie bendros tvarkos nesilaikantį pilietį.

„Tikimės, kad patys namų, kuriuose jau priimtas sprendimas nerūkyti balkonuose, gyventojai bus sąmoningi ir jo laikysis. Jei ne – vyksim į nurodytą vietą, konstatuosime aplinkybes, rinksime informaciją ir rašysime protokolą“, – sako R. Rudminas.

PK viršininkas neatmeta galimybės, kad atšilus orams panašių skundų dėl rūkančių kaimynų gali daugėti. Anot jo, patys žmonės turi būti aktyvūs, o tie kaminai rūks tol, kol neatsiras tam pasipriešinantys.

Bus ir ženklai

Tokį draudimą jau įsiteisinę namai turės būti paženklinti ir specialiu informaciniu ženklu.

Daugiabučių administratoriaus „Mano būstas“ atstovas Aleksas Kvederis sako, kad kol kas tokiais ženklais dar nepažymėtas nė vienas Šilutės namas, tačiau tai žadama padaryti jau artimiausioje ateityje.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.