Raudondvaryje, prie Mažosios gatvės 14-ojo namo, jau ne vienus metus kuriama graži oazė.
Prie įėjimo į daugiabutį ir pievoje už jo pasodinta įvairių medžių, krūmų ir gėlių. Tarp augalų supilta nemažai gražių nugludintų akmenų. Vienoje vietoje klesti rožynas, prie kurio gyventojai pasistato kėdes, stalą ir po darbų ilsisi ir bendrauja. O kad geriant arbatą nereikėtų bėgti į butą, čia pat, lysvėje, auga mėtos.
Į šią karaliją galima patekti pro arką, papuoštą vakare įsižiebiančiomis lempomis.
Viena šio daugiabučio aplinkos puoselėtojų Gitana Lapienienė yra vaistininko padėjėja, bet jai labai patinka auginti dekoratyvinius augalus.
Prieš 5 metus namas buvo renovuojamas. Bebaigiant darbus moteris su kaimynais sutarė, kad reikia pagražinti ir jo aplinką.
„Darbininkams papasakojau, kad svajojame pasodinti įvairių augalų, ir paklausėme, ar negalėtų atvežti žemių. Netrukus jie atgabeno tris priekabas juodžemio ir pylė ten, kur mes norėjome“, – šaunius darbininkus gyrė moteris.
G.Lapienienės kaimynė, buvusi vaikų darželio auklėtoja Birutė Orantienė, prisiminė, kad pirmiausia buvo pasodinti keli spygliuočiai.
„Bet to buvo maža. Suformavome kelias įvairių augalų grupes. Vienoje vietoje auga kadagiai, kalninės pušys, kiti spygliuočiai. Kitoje pasodinome tradicinius lietuvių sodo augalus – alyvos, jazmino, putino krūmus. Mums patinka ne įmantrūs, o tradiciniai pas mus augantys augalai“, – pasakojo B.Orantienė.
Kai kuriuos medžius ar krūmus moterys formuoja.
„Prie namo augo forsitija. Nusprendžiau, kad krūmui reikia suteikti formą. Drauge su Birute išgenėjome apatines šakas, jos tapo plikos, bet atrodo įdomiai, o viršūnę suformavome lyg grybo kepurę“, – pasakojo G.Lapienienė.
Gelbėdama pageltusią tują moteris išgenėjo ją taip, kad ji tapo panaši į dekoratyvinį spygliuotį.
G.Lapienienei patinka ir akmenys, todėl jais norėjo papuošti gėlynus.
„Norėjau ne bet kokių, o jūros nugludintų akmenų. Vyras dirba tolimųjų reisų vairuotoju, tad kelis maišus akmenų parsivežėme iš Ispanijos“, – atskleidė G.Lapienienė.
Darbuotis moterims padeda ir vyrai. Daugiabučio gyventojas Algis Šileikis sakė, kad kaimynai yra nusipirkę dvi žoliapjoves ir tai vienas, tai kitas pjauna veją, visi drauge atlieka kitus sunkesnius darbus.
Namo gyventojai net yra sutarę, kokius vazonus statys ant palangių ir kokias gėles kasmet juose augins, kad visos puošmenos atrodytų vienodos.
„Jei norime brangesnių augalų, pinigų surenkame, bet nemažai krūmų ir gėlių parsivežame iš kaimų ar sodybų, gauname ir dovanų“, – džiaugėsi G.Lapienienė.
Moterys kiekvieną pavasarį vis sukasa dalį namą supančios vejos ir pasodina naujų augalų, todėl gėlynai kasmet vis didėja ir keičiasi. Kaimynai į kiemą išsineša ir kėdes, stalus. Jie taip pat vienodi, kad atrodytų gražiau.
Svarbiausia pasirinkti tinkamus medžius
Linas Daubaras
Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos lektorius
„Norint gražinti daugiabučio aplinką, pirmiausia labai svarbu tinkamai pasirinkti ir pasodinti medžius. Jų negalima sodinti arti pastatų, nes jie užstos šviesą, taip pat negalima pažeisti požeminių komunikacijų.
Prieš renkantis augalus reikia sužinoti, ar jie nėra nuodingi. Pavyzdžiui, mėgstame auginti kukmedžius, bet visos jų dalys yra labai nuodingos. Toks augalas yra ir pupmedis ar miškuose augantis žalčialunkis.
Patartina sodinti orą švarinančius augalus – kadagius, pušis. Dar viena prie namų tinkama augti augalų grupė – ornitomorfiniai augalai, prie kurių mėgsta atskristi ir jų uogas lesti paukščiai. Tiktų auginti putinus, gudobeles ir gėrėtis ne tik augalais, bet ir sparnuočiais.
Suplanavus, kokie medžiai ir kur augs, prie jų jau galima derinti krūmus ir daugiametes bei vienmetes gėles.“