Ruklos centre (Jonavos r.), prie Laimės gatvėje esančios koplyčios, prieš dvejus metus vietinės bendruomenės pastangomis buvo pastatytas kryžius.
Miestelio gyventojas Giedrius Krakauskas pasakojo, kad nors yra kaunietis, į Ruklą su šeima atsikraustė gyventi prieš 10 metų.
„Pamilau šią gražios gamtos apsuptą vietovę, noriu, kad miestelis būtų gražus. Pernai dar dirbau seniūnijoje ūkio dalies specialistu, todėl prie kryžiaus pasodinau gėlių. Visi, kurie atvyksta į miestelį, iš tolo pamato gėlyną, manau, kad tai gražu“, – sakė G.Krakauskas.
Pernai serenčiai prigijo ir gražiai augo.
Pirko ir žemių, ir daigų
G.Krakauskas pasakojo, kad jam sutarti su Ruklos seniūne Vilma Akvile Karobliene nesisekė, todėl darbą paliko, dabar užsiima verslu.
Nors seniūnijoje nebedirba, atėjus pavasariui jis ir vėl nusprendė prie kryžiaus pasodinti gėlių. Nupirko 8 maišus žemių ir 305 serenčių daigus. Viskas kainavo beveik 90 eurų.
„Vyras gėles sodino gegužės 21-ąją, sekmadienį, aš buvau atėjusi pažiūrėti, kaip jam sekasi. Kad gėlės sodinamos, matė ir seniūnė, bet nieko nesakė, neįspėjo, kad tai blogai, kad tam reikia leidimo“, – prisiminė G.Krakausko žmona Birutė.
Per vieną dieną atlikti visų darbų gėlių sodintojas nespėjo. Planavo vėliau pasodinti dar apie 200 daigų, kad vaizdas būtų gražesnis.
Vietoj padėkos – įspėjimas
Tačiau po kelių dienų pora gavo oficialų seniūnės laišką. Jame rašoma, kad rukliečiai savavališkai, be suderinimo, bendrojo naudojimo teritorijoje pasodino gėlių ir taip pažeidė Jonavos rajono savivaldybės tarybos priimtas nuostatas.
„Kadangi gėles susodinote nesuderinę nei vietos, nei želdinių schemos, prašome jūsų, gavus šį raštą, per dvi kalendorines dienas išsikasti prie kryžiaus pasodintus augalus“, – rašoma Ruklos seniūnijos rašte.
Kaip į tai reagavo grožio kūrėjų šeima?
B.Krakauskienė tvirtino, kad net tuo atveju, jei už gerą darbą jai ir vyrui bus skirta bauda, ją sumokės, bet gėlių neiškas.
G.Krakauskas priekaištavo seniūnei, kad ji visada elgiasi panašiai.
„Seniūnė su žmonėmis nesikalba, jų neišklauso, neatskleidžia savo planų. Bendravimas vyksta raštu, remiantis tik teisės aktais“, – tikino B.Krakauskas.
Ruklos gyventoja Alma mano, kad miestelyje yra per mažai gėlynų. Seniūnija aplinką puošia dideliais akmenimis, prie jų pasodina ir augalų, bet juos prižiūri prastai, todėl jie nunyksta.
„Man keista, kad gyventojų noras puošti aplinką neskatinamas. Jei patys žmonės norėtų gyventi gražiau, palengvintų seniūnijos darbą“, – kalbėjo Ruklos gyventoja.
Sodino netinkamoje vietoje
Ruklos seniūnė V.A.Karoblienė paaiškino jau pernai G.Krakauskui sakiusi, jog gėlės pasodintos netinkamoje vietoje, šlaite, kur skursta ir atrodo negražiai.
„Pernai nieko nedariau, bet sakiau, kad gėlės pasodintos ne vietoje. Šiais metais serenčiai vėl buvo pasodinti. Tai ne nuosavas kiemas, kuriame kiekvienas gali daryti ką nori. Šiam darbui reikėjo seniūnijos leidimo, bet jo niekas neprašė“, – savo poziciją dėstė V.A.Karoblienė.
Seniūnė įsitikinusi, kad toje vietoje, kur pasodintos gėlės, tereikia tvarkingo žolyno.
Be to, miestelyje sodinamos baltos gėlės, todėl serenčiai prie bendro vaizdo esą visai nedera.
V.A.Karoblienė atskleidė, kad nors dėl gėlių kilo konfliktas, ji savo pozicijos keisti neketina.
„Jei gyventojai gėlių neišsikas, šį darbą turės atlikti viešosios tvarkos specialistai, nes gėlės pasodintos savavališkai ir tai – viešosios tvarkos pažeidimas“, – tikino seniūnė.
Gražiai atrodo, tačiau serenčius teks iškasti
Vaidas Zakarauskas, Jonavos rajono savivaldybės vyriausiasis architektas:
„Dėl gėlių sodinimo valstybinėje žemėje reikia kreiptis į seniūniją, derintis, kaip atlikti gėlių sodinimą, gal teks pasirinkti schemą ar pasirengti supaprastintą projektą, suplanuoti, kokias gėles sodinti.
Tvarkant teritorijas reikia vadovautis taisyklėmis ir nustatyta tvarka. Apžiūrėjus serenčius, iš pirmo žvilgsnio atrodo gražu, tačiau paanalizavus išsamiau paaiškėjo, kad gėlės susodintos ant šlaito, į prastą žemę, be įrėminimo. Yra tikimybė, kad viską nuplaus lietus. Gyventojai turėtų išsikasti susodintas gėles ir persodinti pas save.“