Kuo gali būti naudingi svogūnų lukštai?
Visų pirma reikia paminėti, kad pirmu taikymu svogūnų lukštai turi būti panaudojami maiste. Jie turtingi antioksidantų (kvercetino), vitaminų (A, E, C), skaidulinių medžiagų, flavonoidų, mineralų (kalio, magnio, geležies), todėl jų vartojimas turėtų tapti rutina. Kadangi čiaumoti kietas svogūnų žieveles joks malonumas, tad pasiūlysime kelis variantus, kaip juos patogiau panaudoti patiekaluose.
Negana to, lukštai vertinami ir kaip kosmetinė ar buitinė priemonė, ypač pasižyminti dažančiomis ir augalus maitinančiomis savybėmis. Tad toliau pasidalinsime gudrybėmis, kaip lukštai gali pasitarnauti namuose.
Svogūnų lukštų arbata
Kiek neįtikėtina, kad iš lukštų gaminama sveikuoliška, nepaprastai vertinga svogūnų lukštų arbata. Šį gėrimą patariama vartoti prieš miegą, nes jame esančios tam tikros aminorūgštys padeda atsipalaiduoti ir lengviau užmigti. Ji pasižymi neįkainojamomis savybėmis, nes gydo diabetą, nutukimą, kovoja su vėžiu, širdies ligomis, nervų sistemos sutrikimais, bakterijomis, grybeliais ir jų sukeltomis ligomis, taip pat gerina atmintį ir mažina uždegimus.
Arbatą pasigaminti galite įprastai, tiesiog užplikykite puodeliu vandens kelis svogūnų lukštus, palikite pritraukti bent 15 min., atvėsinkite ir mėgaukitės. Kitas variantas – lukštus virkite apie 10–20 min., o atvėsusį ir perkoštą skystį išgerkite.
Svogūnų lukštai – prieskoniams
Skamba įdomiai, bet sudžiovinti ir sumalti lukštai gali įvairiems maisto produktams suteikti savotiško švelnaus, pikantiško skonio. Pavyzdžiui, įdėkite šaukštelį šių miltelių kepant naminę duoną arba jais apibarstykite valgius.
Miltelius pasiruoškite labai paprastai: nuplautas odeles džiovinkite 60 laipsnių karštumo orkaitėje apie 3 valandas, tada smulkiai sutrinkite ir laikykite sandariame inde iki 3 mėnesių.
Svogūnų lukštai maistui praturtinti
Ruošiamus patiekalus naudingosiomis svogūnų lukštų medžiagomis galite praturtinti ir kitaip, pavyzdžiui:
Į verdamą patiekalą įmesite svogūnų lukštus, o baigus virti – iš jo išgriebkite. Taip galite paskaninti sriubas, ryžius, troškinius ir kitus patiekalus, netgi atskirai išsivirti paprasčiausio svogūnų lukštų sultinio.
Dar vienas patarimas – kepant svogūnus grilyje visada geriau palikti nenuluptus lukštus. Šios odelės iš tikrųjų padeda daržovei išlaikyti daugiau drėgmės, todėl svogūnai būna minkštesni, švelnesni, be to, juose gausu maistingųjų medžiagų.
Iš svogūnų žievelių galima pasigaminti unikalaus ir aromatingo svogūnų skoniu pagardinto acto. Tiesiog sudėkite lukštus į stiklainį su actu, uždarykite jį ir palikite kelias savaites pastovėti. Gautą actą galima naudoti salotų padažams ir marinatams.
Svogūnų lukštai augalams tręšti
Palaipsniui pereinant nuo lukštų panaudojimo žmonių maistui aptarsime, kaip iš jų paruošti „maistą“ augalams. Naudingos neįprastos natūralios trąšos – štai kokį produktą galite pagaminti iš šių liekanų. Jose gausu vitaminų, mineralų (ypač augalams reikalingo kalio), o antibakterinės nuoviro savybės padidins augalų atsparumą ligoms.
Skystoms trąšoms pasigaminti paimkite kelis svogūnų lukštus ir juos mirkykite 24 valandas 1 litre vandens. Juo tręškite lauko ir kambarinius augalus 3–4 kartus per mėnesį. Šis skystis tarnaus ir kaip svogūnų lukštų nuoviras agurkams bei kitoms daržovėms tręšti.
Pasigaminkite ir birių trąšų iš sumaltų svogūnų ir kiaušinių lukštų mišinio. Tręškite augalus kas savaitę 2–3 šaukštais šių miltelių ir palaistykite.
Na, o jeigu toks būdas nesuviliojo, tai bent svogūnų lukštus kompostuokite. Jiems susiskaidžius gausite maistingą kompostą savo kambariniams ir lauko augalams, kuriuo papildykite dirvą mulčiuodami.
Natūralūs augalų pesticidai
Svogūnų odelėje yra acetogeninių junginių, kurie gali pakenkti vabzdžių virškinimui, todėl kenkėjai žūsta. Vadinasi, iš svogūnų lukštų galite pasigaminti saugaus pesticido nuo kenkėjų.
Sumaišykite 1 puodelį svogūnų arbatos su 4 puodeliais vandens, supilkite į purkštuvą ir purkškite augalus vieną ar du kartus per savaitę anksti ryte. Tai padės augalus apsaugoti nuo amarų.
Svogūnų lukštai kiaušinių dažymui
Svogūnų lukštų panaudojimas Velykų margučiams dažyti jau laikoma klasika. Tai natūralūs, vieni pigiausių ir seniausiai naudojamų dažų, kuriuos pagaminti vieni niekai. Pasigaminti natūralius kiaušinių dažus paprasta: į puodą įpilkite vandens, sudėkite lukštus, užvirinkite ir pavirkite kurį laiką. Dar leiskite lukštams pamirkti apie 30–40 minučių. Kai nuoviras jau paruoštas, atsargiai merkite išvirtus kiaušinius į paruoštus dažus, laikykite 30–60 minučių. Kuo ilgiau laikysite kiaušinius šiame nuovire, tuo intensyvesnę spalvą išgausite.
Dažai tekstilei ir vilnai
Neapsiribokite vien tik kiaušinių dažymu – tokiu pačiu būdu pagamintą nuovirą iš kiaušinių lukštų panaudokite ir pageltusiai ar baltai vilnai ar kitai tekstilei dažyti. Priklausomai nuo mirkymo trukmės ir pasiruošto viralo koncentracijos, galite išgausite skirtingus dažomos vilnos atspalvius. Rekomenduojama naudoti 30 g lukštų šimtui gramų verpalų. Skirtingą atspalvį gali duoti ir svogūnų lukštų spalva (kai naudojate raudonojo ar geltonojo svogūno lukštus), taip pat papildomai naudojami skiedikliai. Trumpai laikant gausite gelsvai auksinę spalvą, o ilgėjant laikui iki oranžinio, rudai raudono atspalvio, o raudonojo svogūno lukštai gali duoti šiek tiek ir žalios spalvos gamą.
Indų ploviklis iš svogūnų lukštų
Dėl svogūnų žievelėse esančio saponino, jos sutrintos ir sumaišytos su vandeniu tampa šiek tiek muiluotos. Šį mišinį galite naudoti kaip natūralią indų, stalviršių ir kitų paviršių valymo priemonę.
Kosmetinės priemonės
Na ir paskutinė, bet neprasčiausia svogūnų lukštų panaudojimo galimybė – pasigaminkite iš jų įvairių grožio priemonių. Vienas populiariausių svogūnų lukštų panaudojimo sričių yra plaukų dažai. Taip pat pastebėta, kad svogūnų lukštų nuoviras pagyvina plaukus, jeigu naudojate jį kaip skalavimo priemonę, o panaudotas ant galvos odos – skatina jų augimą.
Ši „atlieka“ taip pat pritaikoma veido kaukėms, veido tonikams, odos purškikliams nuo niežulio ir kitiems naminiams grožio produktams pasigaminti.
Šaltiniai:
https://balconygardenweb.com/onion-skin-uses-peel-benefits/
https://tobetheperfectmother.com/20-unbelievable-uses-of-onion-peels-and-scraps/
https://allnaturaldyeing.com/onion-skin-dye/
https://www.farmersalmanac.com/uses-onion-garlic-skins