Istorijos dūžiai balandžio 20-ąją: žmonės, likimai, atradimai

2020 m. balandžio 20 d. 06:55
Lrytas.lt
Portale lrytas.lt – žvilgsnis į tai, kas šią dieną įėjo į istoriją.
Daugiau nuotraukų (6)
Įvykiai Lietuvoje
1990 m. SSRS kareiviai Vilniuje užgrobė leidybos įmonės „Spauda“ spaustuvę ir spaustuvės pastatus Maironio gatvėje.
1949 m. sudarytas Lietuvos partizanų junginys Briedžio rinktinė. Veikė Ukmergės ir Kėdainių apskrityse. 1951 m. daugumai kovotojų žuvus sujungta su Krikštaponio rinktine į Gedimino rinktinę.
Įvykiai pasaulyje
1653 m. Oliveris Cromwellis paleido Ilgąjį parlamentą (posėdžiavo beveik 13 metų) ir tais pačiais metais įvedė savo diktatūrą.
1921 m. Antantės reikalavimu Briuselyje prasidėjo Lietuvos ir Lenkijos derybos dėl Vilniaus konflikto likvidavimo. Deryboms tarpininkavo Belgijos užsienio reikalų ministras Paulis Hymansas. Lenkams pareikalavus, kad Briuselio konferencijoje lygiomis teisėmis dalyvautų ir vadinamosios Vidurinės Lietuvos – taip lenkai vadino jų okupuotą Vilniaus kraštą – atstovai derybos birželio mėn. nutrūko.
1942 m. Sovietų Sąjungos pergale baigėsi SSRS ir Vokietijos kariuomenių mūšis dėl Maskvos. Maskvos gynybai vadovavo Georgijus Žukovas. Tai buvo viena svarbiausių II pasaulinio karo strateginių operacijų, Vokietija su Maskvos užėmimu siejo karo baigtį. 1941 m. rugsėjo 30 d. prasidėjęs mūšis sužlugdė vokiečių „žaibo karo“ planą. Sovietinė armija neteko beveik tris kartus daugiau kareivių nei vokiečiai, bet šie nuo Maskvos buvo nustumti gerokai į vakarus.
Gimė
1745 m. – prancūzų gydytojas, mokslinės psichiatrijos pradininkas Philippe’as Pinelis. Buvo vienos seniausių Paryžiuje Salpetrijero ligoninės vyriausiasis gydytojas, psichikos ligonių gydymui pirmasis taikė darbo terapiją. Sveikatos klausimais konsultavo Napoleoną I. Mirė 1826 m.
1808 m. – Prancūzijos imperatorius Napoleonas III. Šalyje įvykdė valstybinį perversmą, paskelbė imperijos atkūrimą. Jo režimas buvo tvirtas, jį rėmė kariuomenė, valstiečiai, buržuazija ir Bažnyčia. Parlamentas įstatymus tik tvirtindavo, bet negalėjo jų siūlyti. Jo valdymo metais sparčiai plėtojosi pramonė ir bankininkystė, buvo legalizuoti streikai ir profsąjungos. Mirė 1873 m.
1889 m. – Vokietijos diktatorius, Nacionalsocialistų partijos lyderis Adolfas Hitleris. Sukėlė II pasaulinį karą, vykdė Holokaustą, atsakingas už didžiausius XX a. nusikaltimus. Skelbė vokiečių tautos išskirtinumo teoriją, jautė patologinę neapykantą marksizmui ir žydams. Nusižudė 1945 m.
1920 m. – pianistė Olga Šteinberg. Daugiau kaip 50 m. ugdė pianistus Lietuvos konservatorijoje. Mirė 2005 m.
Mirė
1750 m. – prancūzų gydytojas chirurgas Jeanas Louis Petit (76 m.). Vienas pirmųjų atliko kaukolės atvėrimo operaciją, iš tulžies pūslės pašalino akmenį. Paryžiuje įkūrė Karališkąją chirurgijos akademiją.
1991 m. – Mongolijos valstybės veikėjas, tris dešimtmečius užėmęs visus svarbiausius šalyje valstybinius ir politinius postus, Jumžagijinas Cedenbalas (74 m.). Šalyje formavo sovietinio modelio visuomenę.
1949 m. sudarytas Lietuvos partizanų junginys Briedžio rinktinė. Veikė Ukmergės ir Kėdainių apskrityse. 1951 m. daugumai kovotojų žuvus sujungta su Krikštaponio rinktine į Gedimino rinktinę.<br>V.Balkūno nuotr.
1889 m. gimė Vokietijos diktatorius, Nacionalsocialistų partijos lyderis Adolfas Hitleris. Sukėlė II pasaulinį karą, vykdė Holokaustą, atsakingas už didžiausius XX a. nusikaltimus. Nusižudė 1945 m.<br>123rf nuotr.
1808 m. gimė Prancūzijos imperatorius Napoleonas III.
1653 m. Oliveris Cromwellis paleido Ilgąjį parlamentą (posėdžiavo beveik 13 metų) ir tais pačiais metais įvedė savo diktatūrą.<br>123rf nuotr.
1991 m. mirė Mongolijos valstybės veikėjas, tris dešimtmečius užėmęs visus svarbiausius šalyje valstybinius ir politinius postus, Jumžagijinas Cedenbalas (74 m.). Šalyje formavo sovietinio modelio visuomenę.<br>123rf nuotr.
1942 m. Sovietų Sąjungos pergale baigėsi SSRS ir Vokietijos kariuomenių mūšis dėl Maskvos.<br>123rf nuotr.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.