Portale lrytas.lt – žvilgsnis į tai, kas šią dieną įėjo į istoriją.
Įvykiai Lietuvoje
1812 m. Prancūzijos imperatoriaus Napoleono vadovaujama Didžioji armija nesutikdama didesnio pasipriešinimo užėmė Vilnių. Pirmajam įžengti į miestą imperatorius leido kunigaikščio Dominyko Jeronimo Radvilos ulonų pulkui. Mieste Napoleonas I išbuvo 19 dienų.
1812 m. prie Deltuvos įvyko didžiausios Lietuvos teritorijoje Prancūzijos ir Rusijos karo kautynės. Prancūzams ilgiau priešinosi tik Piotro Vitgenšteino vadovaujamas rusų pėstininkų pirmasis korpusas.
1919 m. Versalio taikos sutartis Klaipėdos kraštą atskyrė nuo Vokietijos ir perdavė Didžiosios Britanijos, Prancūzijos, Italijos ir Japonijos laikinam valdymui. Iki sutarties ratifikavimo kraštą laikinai administravo Vokietijos paskirtas krašto komisaras.
Įvykiai pasaulyje
1914 m. Bosnijos mieste Sarajeve serbų nacionalistai nužudė Austrijos-Vengrijos sosto įpėdinį erchercogą Pranciškų Ferdinandą ir jo žmoną, atvykusius stebėti kariuomenės manevrų. Vadinamasis Sarajevo atentatas tapo dingstimi pradėti Pirmąjį pasaulinį karą.
1919 m. Pirmajame pasauliniame kare dalyvavusios valstybės Versalio rūmuose pasirašė karo pabaigos sutartį, kuri įtvirtino Antantės valstybių pergalę. Versalio taika nustatė naują Europos politinę ir teritorinę struktūrą, kuri su išlygomis gyvavo iki Antrojo pasaulinio karo.
1948 m. JAV ir Didžioji Britanija oro tiltu ėmė tiekti sovietų uždarytam Berlynui būtiniausius maisto produktus ir kurą. Iki Berlyno blokados pabaigos buvo atlikta 275 tūkst. skrydžių, nugabenta apie 2,5 mln. tonų krovinių už 224 mln. dolerių.
Gimė
1476 m. – popiežius Paulius IV. Pertvarkė ir sugriežtino inkviziciją, įvedė apribojimų žydams, įsakė jiems dėvėti specialius drabužius, įkūrė getą – tai buvo pirmasis oficialiai įteisintas getas. Paskelbė pirmąjį Katalikų Bažnyčios „Draudžiamųjų knygų sąrašą“. Mirė 1559 m.
1491 m. – Tiudorų dinastijos Anglijos karalius Henrikas VIII. Popiežiui nesutikus nutraukti jo pirmosios santuokos, remiamas Parlamento, pasiskelbė aukščiausia ir vienintele Anglijos Bažnyčios galva – taip buvo nutraukti bet kokie ryšiai su Romos katalikų Bažnyčia ir susikūrė savarankiška Anglikonų bažnyčia. Mirė 1547 m.
1577 m. – flamandų dailininkas Peteris Paulius Rubensas. Mirė 1640 m.
1712 m. – prancūzų rašytojas ir filosofas, švietėjas, Prancūzijos revoliucijos ideologas Jeanas Jacques‘as Rousseau. Civilizacijai priešpastatė natūralią būseną, kurioje žmonės yra lygūs, laisvi ir laimingi. Mirė 1778 m.
1971 m. – amerikiečių verslininkas ir išradėjas, įgyvendinęs pirmuosius pasaulyje privačiai finansuojamus kosmonautikos projektus, Elonas Muskas.
Mirė
1794 m. Varšuvoje sukilėliai pakorė Targovicos konfederatą, Vilniaus vyskupą Ignotą Jokūbą Masalskį (apie 68 m.). Buvo Edukacinės komisijos vienas įkūrėjų ir jos pirmininkas, daug nuveikė organizuojant Lietuvoje švietimą. Jo rūpesčiu ir lėšomis Verkiuose pastatyta vyskupo rezidencija, restauruota Vilniaus katedra. Palaikai 1795 m. buvo pargabenti į Vilnių ir palaidoti katedroje.
1836 m. – JAV konstitucijos pagrindinis autorius, JAV valstybės vienas vadinamųjų Tėvų steigėjų, prezidentas Jamesas Madisonas (85 m.).
1928 m. – kunigas, Vasario 16-osios Akto signataras Alfonsas Petrulis (54 m.).
1932 m. – vienas žymiausių Lietuvos poetų, nacionaliniu klasiku laikomas kunigas prelatas Jonas Mačiulis-Maironis (69 m.). Palaidotas Kauno katedros kriptoje.