Į Kuršių neriją užklydo Lietuvoje dar nematytas Azijos sparnuotis

Šiomis dienomis baigiamą rengti naują Lietuvos paukščių pažinimo vadovą

Daugiau nuotraukų (1)

Aldona Aleksėjūnienė

2012-10-17 22:37, atnaujinta 2018-03-16 01:06

Kinijoje, Mongolijoje perintis retas paukštis palšoji medšarkė, nė karto iki šiol neregėta Lietuvoje, pateko į mūsų šalies gamtininkų akiratį.

„Antradienį ji striksėjo Klaipėdoje, Kopgalio krūme. Negalėjau supainioti šio sparnuočio su spalvingąja, Lietuvoje gyvenančia paprasta medšarke.

Pastarosios nugara yra ruda, o uodega - juoda. O ši buvo palšai smėlinės spalvos, uodega - švelniai ruda, kaip lakštingalų. Tai yra nauja paukščių rūšis. Jau 380-oji, aptikta mūsų krašte“, - pasakojo klaipėdietis, Jūrų muziejaus darbuotojas Saulius Karalius.

Jis ir ornitologai Vytautas Jusys bei Liutauras Raudonikis šiomis dienomis baigia rengti naują Lietuvos paukščių pažinimo vadovą, kurį iliustravo 379 Lietuvoje stebėtų paukščių rūšių nuotraukomis.

Dabar į leidyklą redaktoriai skubiai nusiuntė naujausios, iki šiol krašte nematytos palšosios medšarkės, nuotraukas ir aprašymą.

Beveik prieš dešimtmetį išleistame ornitologo Petro Kurlavičiaus paukščių pažinimo vadove buvo pateiktos žinios apie 343 iki 2003-ųjų Lietuvoje ir jos teritoriniuose Baltijos jūros vandenyse pastebėtas paukščių rūšis. Dabar jų - jau 380.

Pasak S. Karaliaus, toks sparnuočių rūšių gausėjimas Lietuvoje liudija apie dažniau užklystančius Pietų kraštų paukščius, dažniausiai jauniklius.

„Jų lokaciniai mechanizmai dar būna menkai išsvystę, todėl migracijos metu jie paklysta. Paklydėlė yra ir palšoji medšarkė. Jų jau anksčiau stebėta Suomijoje, Švedijoje, Estijoje, o dabar - ir Kuršių nerijoje“,- pasakoja S. Karalius.

Nuo 2006 metų sparnuočiais besidomintis zoologas S. Karalius iki šiol yra aptikęs penkias naujas paukščių rūšis. Ornitologų draugijos ornifaunistinė komisija visus jo pranešimus ištyrė ir patvirtino.

Iki S. Karaliaus Lietuvoje niekas nebuvo pastebėjęs skeltauodegio kiro (2007 m.), laibasnapio kiro (2008 m.), mažosios tošinukės(2008 m.) ir mėlynuodegės (2008m.).

Nuginčyti jo žinią apie palšosios medšarkės pasirodymą Kopgalyje neįmanoma. S. Karalius paukštį, sulaukęs kol šis išlys iš krūmo, nufotografavo įvairiais rakursais.

Ornitologams profesionalams ir mėgėjams šiemet taip pat yra pavykę užfiksuoti naujas retų Pietų kraštų paukščių perimvietes Lietuvoje.

Aptiktos europinės juodgalvės kiauliukės, kojūko, eurazinės cyplės lizdavietės liudija didėjančią mūsų krašto gyvosios gamtos įvairovę.

Apie Lietuvoje likusius žiemoti ar vėluojančius traukti į Pietus ar nuklystančius nuo migracijos takų paukščius mėgėjai ir profesionalai galės pasidalinti žiniomis ir pastebėjimais spalio 19-ąją.

Kintų (Šilutės r.) karpyno „Žvejų užeigoje“ ir šio miestelio viešbutyje „Pelikanas“ ant Minijos kranto dvi dienas truks tradicinis paukščių stebėtojų ralis „Kuršių marios 2012“.

Varžybose ketina dalyvauti apie 20 komandų, kurios rungtyniaus, kuri iš jų daugiau paukščių rūšių aptiks pamaryje.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.