S. Gentvilas iškviestas pasiaiškinti dėl konflikto su O. Vėbriene: tai – žmogiškai nesusiklosčiusi dalykinė diskusija

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos dėl konflikto su Aplinkos apsaugos departamentu (AAD) ir jo vadove Olga Vėbriene pasiaiškinti pakviestas aplinkos ministras Simonas Gentvilas sako, kad šį konfliktą būtina deeskaluoti, nes tai – žmogiškai nesusiklosčiusi dalykinė diskusija. Jis taip pat priduria, kad šiuo metu AAD darbas nėra paralyžiuotas.

S. Gentvilas ir O. Vėbrienė.<br>lrytas.lt koliažas.
S. Gentvilas ir O. Vėbrienė.<br>lrytas.lt koliažas.
Daugiau nuotraukų (1)

Monika Grigutytė, Sniegė Balčiūnaitė, ELTA, BNS

Feb 4, 2021, 11:12 AM, atnaujinta Feb 4, 2021, 12:03 PM

„Lyginant su rugsėjo mėnesio biudžeto projektu, Aplinkos ministerijos biudžeto projektas, kuris patvirtintas gruodį, buvo papildytas 2,5 mln. eurų darbo užmokesčiui. Pusė iš tų pinigų yra skiriama AAD. AAD šiuo metu dirba virš 500 darbuotojų, virš 2,2 tūkst. darbuotojų – Aplinkos ministerijoje.

Tikrai neproporcingai didesnė dalis finansų yra skiriama (AAD – ELTA), ir įstaiga tikrai neparalyžiuojama. Tai bus vienintelė įstaiga, kurioje atsiras papildomi etatai dėl to, kad kontrolės funkcijos konsoliduojamos“, – teigė S. Gentvilas.

„Bus vieno langelio principas, kurį jūs inicijavote praėjusiose kadencijoje, už tai tuomet taip pat balsavau ir tęsiu jūsų darbą konsoliduoti tai vienoje įstaigoje“, – pridūrė jis.

S. Gentvilas pabrėžė, kad didesnis dėmesys į AAD veiklą atkreiptas dėl gaunamų skundų.

„Kalbant apie konfliktą (su AAD – ELTA), mes turime jį deeskaluoti, nes tai yra dalykinė diskusija, kuri galbūt nesusiklostė žmogiškai. Kodėl gali atrodyti, kad neproporcingas dėmesys skiriamas AAD, – mes esame gavę 8 skundus dėl departamento veiklos, 4 iš jų esame gavę direktorės atžvilgiu. Dėl kitų įstaigų nesame gavę“, – tikino ministras.

Vertindamas konflikto su O. Vėbriene priežastis, S. Gentvilas pažymėjo, kad Būtingės avarijos atveju vienam iš AAD inspektorių buvo taikomos pernelyg griežtos nuobaudos.

„Antrasis dalykas, kuris nesusiklostė, tai santykis su Būtingės avarija. O. Vėbrienė apie tai informavo mane asmeniškai. (...) Šioks toks nesusipratimas buvo, nes paklausus eilinio inspektoriaus, mano manymu, neproporcingos priemonės prieš jį buvo taikomos“, – teigė jis.

„Bandau įsivaizduoti, kaip, pavyzdžiui, Saulius Skvernelis reaguotų į vieną pavaldžios įstaigos vadovę, jei ji žmogų, kuris informavo vieną iš Ekstremalių situacijų komisijos narį, pašalintų iš pareigų“, – svarstė S. Gentvilas.

LVŽS kiek anksčiau susitiko su AAD vadove Olga Vėbriene, su kuria, kaip skelbiama frakcijos pranešime, buvo kalbėtasi „apie kritinę padėtį, susidariusią aplinkos apsaugos sistemoje“.

„Ji atvirai prakalbo apie patiriamą spaudimą ir sunkiai paaiškinamus politinius sprendimus, politikų skambučius, įspėjimus nepranešti teisėsaugai apie tarnybos metu pastebėtas galimai nusikalstamas veiklas, planuojamas AAD pertvarkas ir drastiškus etatų mažinimus, kurie lems, kad daugelis darbuotojų praras darbą ir pajamas, nukentės aplinkosaugos kokybė“, – rašo LVŽS.

Tikina, kad spaudimo nedarė

S. Gentvilas teigė nedaręs O. Vėbrienei spaudimo iš prokurorų atsiimti kai kuriuos skundus. Pasak jo, su AAD vadove jis toliau gali dirbti: „Matau galimybę dirbti kartu“.

O. Vėbrienės teigimu, S. Gentvilui ji turėjusi aiškintis, kodėl kreipėsi į prokuratūrą dėl viešojo intereso gynimo – anot jos, jai buvo aiškiai pasakyta, kad „daugiau tokių veiksmų ateityje nebūtų“.

S. Gentvilas pareiškė įtariąs, kad sausio 5-ąją susitikimo Seime metu O. Vėbrienė įrašinėjo jų pokalbį, todėl ministras ragina įrašą, jeigu toks yra, paviešinti ir taps aišku, ar jis AAD vadovei darė spaudimą.

S. Gentvilas, be to, tikisi, kad „po mėnesio dviejų“ pranešėjos statusas O. Vėbrienei bus panaikintas, nes „nėra sudėties“.

„Taikoma prevenciškai preliminari apsauga, pasitikrinama faktus“, – teigė ministras.

„Labai noriu atskirti politiką nuo dalykiškumo, bet reikia suprasti, kad per pastaruosius ketverius metus O. Vėbrienės veikloje buvo penki paskyrimai nekonkursiniai ir tai buvo politinio pasitikėjimo pozicijos. Todėl prašau frakcijos nepolitizuoti proseso, nes matau tokio žanro, jeigu norime išlaikyti profesionalumą“, – kalbėjo S. Gentvilas.

Politikai artimas žmogus

Ministro įsitikinimu, O. Vėbrienė yra „artimas politikai“ žmogus.

„Paskutinius penkis paskyrimus iki AAD direktoriaus konkurso laimėjimo ji paskirta politikų parašais. Visų pirma ji dirbo jūsų („valstiečių“ – BNS) dviejų frakcijos narių Seime padėjėja. Kartu iškeliavo į ministeriją ministro patarėja. Kancleriams tapus ministerijos politinio pasitikėjimo pareigūnais, ji buvo paskirta ministro į kanclerio poziciją. Į kitą ministeriją, Aplinkos, ji buvo pervesta be konkurso ministro parašu. Laikinąja AAD vadove taip pat tapo be konkurso“, – vardijo ministras.

S. Gentvilas tvirtino nepažįstantis AAD Klaipėdos valdybos Jūros aplinkos apsaugos vyriausiojo specialisto Donato Bagočiaus, pranešusio jam informaciją apie praėjusių metų pabaigoje Būtingės terminale išsiliejusią naftą ir dėl to nušalinto nuo pareigų.

„Mes visi kaip politikai pažįstame tūkstančius žmonių. Aš jo nepažinojau, asmeniškai pirmą kartą susitikau sausį. Aš jo nepažįstu“, – frakcijoje teigė S. Gentvilas.

„Valstiečių“ frakcijoje O. Vėbrienė prieš savaitę tikino, kad nuo pareigų nušalintas aplinkosaugininkas „piktai ir aršiai sureagavo“, atsiuntė kelis laiškus AAD darbuotojams „kad su ministru seniai pažįstami, todėl tikisi, kad ministras principingai imsis veiksmų“.

Po tokio O. Vėbrienės pareiškimo Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narys „valstietis“ Arvydas Nekrošius siūlo aiškintis aplinkos ministro asmeninius ryšius su aplinkosaugininku, kuris per savo atostogas ministrui pranešė apie praėjusių metų pabaigoje Būtingės terminale išsiliejusią naftą.

Frakcijos išplatintame pranešime taip pat teigiama, kad „aplinkos ministro S. Gentvilo veiksmus sunku suprasti, jų negali paaiškinti viešuoju interesu, pasigendama aiškaus siekio užtikrinti skaidrią ir nuo interesų grupių nepriklausomą aplinkos apsaugos sistemą“.

Netrukus po susitikimo su O. Vėbriene LVŽS pirmininkas Ramūnas Karbauskis bei LVŽS frakcijos Seime seniūnė Aušrinė Norkienė kreipėsi į prezidentą Gitaną Nausėdą, premjerę Ingridą Šimonytę bei Generalinę prokuratūrą dėl aplinkos ministro S. Gentvilo galimai neteisėtų veiksmų.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.