Klimato kaitos padariniai: iki 2050 m. Londono klimatas bus kaip Barselonos

2022 m. balandžio 10 d. 15:08
Lrytas.lt
Remiantis nauju klimato kaitos tyrimu, 2050 m. Londono klimatas bus panašus į Barselonos. Jei tai skamba kaip malonūs pokyčiai – pagalvokite dar kartą. Londonas gali susidurti su didžiule sausra, kaip kad ir Barselona 2008 m., kai beveik baigėsi geriamasis vanduo, o rezervuarai beveik išdžiūvo.
Daugiau nuotraukų (4)
Šimtai kitų didžiųjų miestų visame pasaulyje gali susidurti su sausromis, potvyniais, audromis ir kitomis klimato katastrofomis, pranešame tyrime, kurį atliko tyrėjų grupė „Crowther Lab“.
Kai kurie iš šių klimato padarinių dar net nežinomi arba nenuspėjami – penktadalis miestų, įskaitant Kvala Lumpūrą, Džakartą ir Singapūrą, susiduria su tokiomis ekstremaliomis oro sąlygomis, kurių šiuo metu nėra niekur pasaulyje, rodo tyrimas.
Tyrimas numatė būsimas klimato sąlygas 520 didžiųjų pasaulio miestų ir palygino šias prognozes su dabartinėmis miestų sąlygomis. Remiantis ataskaita, iki 2050 m. Madride jausimės lyg būtume Marakeše, Siatle – kaip San Franciske, o Niujorke – kaip Virdžinija Byče.
Šių miestų palyginimas gali „padėti žmonėms įsivaizduoti klimato kaitos poveikį jų pačių mieste per visą savo gyvenimą“, – sakė Jeanas-Francois Bastin, pagrindinis tyrimo autorius. Apskaičiuota, kad 77 proc. pasaulio miestų klimato sąlygos smarkiai pasikeis, o tai rodo „pasaulinį šios klimato kaitos grėsmės mastą ir su tuo susijusią riziką žmonių sveikatai“.
Šiaurinių platumų regionai, įskaitant didžiąją dalį Europos, susidurs su dramatiškiausiais temperatūros pokyčiais – prognozuojama, kad Europos miestuose temperatūra vasarą taps 3,5 laipsnio Celsijaus aukštesnė, o žiemą bus net 4,7 laipsnio šilčiau. Pavyzdžiui, Londone šilčiausią mėnesį temperatūra pakils 5,9 laipsnio, todėl vidutinė metinė temperatūra pakils 2,1 laipsnio.
Tai gali atrodyti ne itin reikšmingi pokyčiai, tačiau šiltėjanti temperatūra gali paskatinti infekcinių ligų plitimą, kelti pavojų maisto ištekliams ir sukelti vandens trūkumą, sakė Alexas Lo,  klimato kaitos dėstytojas iš Naujosios Zelandijos.
„Nors jie iš tikrųjų negali prognozuoti labai užtikrintai, spėju, kad pagrindinės klimato kaitos sukeltos pasekmės bus susijusios su temperatūra ir vandens ištekliais“, – sakė A.Lo.
Atogrąžų regionuose pavojus kitoks – ten temperatūra kils nedaug, tačiau kritulių lygis turėtų gerokai pasikeisti. Drėgnieji sezonai taps dar drėgnesni, o sausieji – sausesni – tai padidins sausrų ir potvynių pavojų.
Ši itin drėgnų ir sausų sezonų tendencija jau pastebima kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, Indijoje, kurioje labai trūksta vandens. Šiais metais musoninės liūtys, kurios kasmet atneša palengvėjimą, kai kuriose vietose vėlavo savaitėmis, pratęsdamos sausras visoje šalyje ir priversdamos žmones grumtis ieškant geriamojo vandens. Tada, kai ateina musoniniai lietūs, jie ateina taip greitai ir taip stipriai, kad miestai patvinta ir žūva dešimtys žmonių.
Parengta pagal CNN inf. 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.