„Prognozuojama, kad šiandien padėtis vėl keisis ir vakarop virš Klaipėdos turėtų įsivyrauti švaresnio oro masės, atslenkančios iš šiaurės, tačiau jeigu oras dar neatvės ir nelis, išliks didelė tarša kietosiomis dalelėmis, kurią sukelia dideli automobilių srautai, dulkės dėl vykdomų statybos ir kelių remonto darbų; žemės ūkio darbai užmiesčiuose (pats javapjūtės įkarštis)“, – komentavo Aplinkos apsaugos agentūros Aplinkos oro kokybės vertinimo skyriaus vedėja Vilma Bimbaitė.
Rekomenduoja likti namuose
Anot vedėjos, siekiant sumažinti taršą kietosiomis dalelėmis rekomenduojama kruopščiai plauti miestų gatves, drėkinti žvyrkelius, statybos, rekonstrukcijos, kelių remonto darbus atlikti drėkinant paviršius, plauti iš statybų aikštelių išvažiuojančio transporto ratus, uždengti dulkančius krovinius, nekurti laužų, nedeginti organinių atliekų.
Pašnekovė įspėjo, kad šiuo metu labai padidėjęs miškų gaisringumas, tad su ugnimi reikia elgtis ypač atsargiai.
„Kai oro kokybė yra prasta ir pavojingų sveikatai kietųjų dalelių koncentracijos aukštos, gyventojams, rekomenduojame vengti kelionių automobiliu, vengti aktyviai judėti, sportuoti, dirbti fizinį darbą atvirame ore. Žmonėms, turintiems lėtinių, ypač kvėpavimo takų, širdies ir kraujagyslių, ligų, vaikams, nėščiosioms tokiu metu apskritai geriau daugiau laiko leisti uždarose, dirbtinai vėdinamose patalpose“, – pažymėjo V. Bimbaitė.
Gatves drėkina
Klaipėdoje, reaguojant į vyraujančius karštus, sausus orus ir didėjančią užterštumo kietosiomis dalelėmis riziką, pagrindinės miesto gatvės yra ne tik valomos, bet ir drėkinamos. Tai atliekančios UAB Klaipėdos autobusų parko Eksploatacijos departamento direktorius Imantas Paliakas „Vakarų ekspresui“ sakė, kad miestas valomas ir drėkinamas pagal užsakymą, kurį bendrovei suformuoja Savivaldybės Miesto tvarkymo skyrius.
„Antrą savaitę vieną kartą per dieną drėkiname miesto gatves, kurių sąrašas mums pateiktas. Tame sąraše yra magistralinės miesto gatvės: Minijos gatvė, Taikos prospektas, Šilutės plentas, taip pat miesto centro, senamiesčio gatvės, kai kurios gatvės pietinėje miesto dalyje.
Drėkiname gatves pagal grafiką vieną kartą per dieną.
Daugumą pavyksta sudrėkinti anksti ryte. Iš viso turime keturis gatvėms drėkinti skirtus automobilius. Per septynias dienas išvažiuoja visi, be darbo nestovi. Techninės įrangos resursai šiandien Klaipėdos miesto poreikius patenkina, sudėtingiau yra su žmogiškaisiais ištekliais – darbuotojų trūksta“, – pasiguodė I.Paliakas.
Vargina nemalonūs kvapai
Mažiau nei kitų šalies miestų gyventojai nuo taršos kietosiomis dalelėmis kenčiantys klaipėdiečiai per karščius aštriau reaguoja į nemalonius kvapus. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis, nuo liepos dėl nemalonių kvapų pietinėje Klaipėdos dalyje buvo sulaukta 400 pranešimų.
Anot NVSC Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėjos Astos Šlepetienės, ši jau įsisenėjusi uostamiesčio problema ypač paaštrėja šiltuoju metų laiku. Vis dėlto, anot vedėjos, situacija gerėja ir gyventojų skundų dėl nemalonių kvapų šiemet gauta daugiau nei perpus mažiau nei per tokį pat laikotarpį prieš pandemiją.
Informacija. Aplinkos apsaugos agentūros duomenimis, labai aukšta kietųjų dalelių koncentracija pastarosiomis dienomis vyrauja Kauno ir Kėdainių rajonuose. Aukšta koncentracija – Vilniuje, Kaune, Jonavoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Naujojoje Akmenėje.
Klaipėdoje vakar iki pietų buvo fiksuojamas vidutinis užterštumas kietosiomis dalelėmis KD 10 ir labai žemas užterštumas kietosiomis dalelėmis KD 2,5. Švariausias oras ir labai maža kietųjų dalelių koncentracija yra Žemaitijos ir Dzūkijos nacionalinių parkų miškuose.