S. Gentvilas: 2027 m. turi būti išrūšiuota 80 proc. atliekų

Pastaruoju metu Aplinkos ministerija sulaukia savivaldybių paklausimų dėl galimybės savarankiškai tvarkyti mišrias komunalines atliekas, kurių susidaro vis mažesni kiekiai. Šiuo metu jos gabenamos į regioninius atliekų tvarkymo centrus, kur yra apdorojamos mechaninio arba mechaninio biologinio apdorojimo įrenginiuose, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Simonas Gentvilas.<br>Josvydo Elinsko/ELTA nuotr.
Simonas Gentvilas.<br>Josvydo Elinsko/ELTA nuotr.
Valstybiniame atliekų prevencijos ir tvarkymo plane 2021–2027 metams savivaldybėms nustatytos užduotys, kasmet didinant rūšiuojamojo surinkimo apimtis, pasiekti, kad 2027 m. atskirai būtų surinkta 80 proc. išrūšiuotų atliekų.<br>T.Bauro nuotr.
Valstybiniame atliekų prevencijos ir tvarkymo plane 2021–2027 metams savivaldybėms nustatytos užduotys, kasmet didinant rūšiuojamojo surinkimo apimtis, pasiekti, kad 2027 m. atskirai būtų surinkta 80 proc. išrūšiuotų atliekų.<br>T.Bauro nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Feb 15, 2023, 4:53 PM

„Dabar yra momentas, kai savivaldybės turi įsivardinti, kokią rūšiavimo infrastruktūrą savo gyventojams sukurs, kad 2027 m. būtų išrūšiuota 80 proc. atliekų. Rūšiavimo konteinerių, didelių gabaritų atliekų aikštelių tinklas turi būti toks patogus, kad į mišrų konteinerį keliautų ne daugiau kaip 20 proc. atliekų. Savivaldybės, gerai padariusios namų darbus, gali išvengti neefektyvių sprendimų ir atliekas tvarkyti ekonomiškai naudingiausiu būdu“, – sako aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

Valstybiniame atliekų prevencijos ir tvarkymo plane 2021–2027 metams savivaldybėms nustatytos užduotys, kasmet didinant rūšiuojamojo surinkimo apimtis, pasiekti, kad 2027 m. atskirai būtų surinkta 80 proc. išrūšiuotų atliekų.

Ministerijos teigimu, tam turi būti sukurta maksimaliai patogi rūšiavimo konteinerių sistema, išplėstas didelių gabaritų atliekų aikštelių tinklas, išplėstas sąrašas atliekų, kurias gyventojai gali priduoti į didelių gabaritų atliekų aikšteles, sudarytos sąlygos individualiam atliekų kompostavimui, užtikrinamas kokybiškas atliekų surinkimo paslaugos administravimas, efektyvi kontrolė.

Taip pat būtina daugiau dėmesio skirti gyventojų informavimui ir skatinimui, pavyzdžiui, mažinant įmoką individualiai kompostuojantiems biologines atliekas ar kitos paskatos.

Jeigu savivaldybės užtikrins, kad numatytos priemonės leis pasiekti maksimalų atliekų kiekį, bus svarstoma apie esamų mechaninio biologinio apdorojimo įrenginių tolimesnės veiklos tikslingumą ar jų pertvarką.

Ministerija primena, kad šie įrenginiai priklauso regioniniams atliekų tvarkymo centrams, todėl visos regiono savivaldybės turi susitarti dėl to, kaip toliau tvarkys mišrias atliekas ir apsispręsti, ar minėti įrenginiai veiksmingai prisidės prie atliekų tvarkymo sistemos veikimo.

Nuo 2024 m. pagal Europos Komisijos nustatytus naujus tikslus biologinės atliekos Lietuvoje turės būti surenkamos atskirai arba kompostuojamos susidarymo vietoje. Savivaldybėms numatoma ir toliau skirti finansinę paramą, kad jos galėtų aprūpinti gyventojus kompostinėmis.

Jei savivaldybės neskirs pakankamai dėmesio atskiram biologinių atliekų surinkimui, gali padidėti atliekų tvarkymo sistemos sąnaudos ir mokestis už atliekų tvarkymą gyventojams.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
„Nauja diena“: kandidatų į prezidentus debatai – ar ryškėja skirtumai?