Į jūros gelmes nusileidę mokslininkai ištraukė pabaisas, kokių dar neregėjo

Naujausios ekspedicijos į vandenyno gelmes netoli Indonezijos krantų metu mokslininkai aptiko iki šiol neištyrinėtas ekosistemas, kur gyvybė knibždėte knibžda juodžiausioje tamsoje, kone nulinėje temperatūroje ir gniuždančiame slėgyje.

 Mokslininkai iš vandenyno gelmių traukė dar neregėtus gyvius.<br> lkcnhm.nus.edu.sg nuotr.
 Mokslininkai iš vandenyno gelmių traukė dar neregėtus gyvius.<br> lkcnhm.nus.edu.sg nuotr.
 Mokslininkai iš vandenyno gelmių traukė dar neregėtus gyvius.<br> lkcnhm.nus.edu.sg nuotr.
 Mokslininkai iš vandenyno gelmių traukė dar neregėtus gyvius.<br> lkcnhm.nus.edu.sg nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Apr 29, 2018, 10:25 AM

Tropinės Javos salos pakrantės žinomos savo krištolo skaidrumo vandeniu ir viliojančiomis seklumomis. Čia neretai užklysta plėšrūs vandens gyventojai – bangininiai rykliai ar rajos, kuriuos su entuziazmu stebi smalsūs atvykėliai. Tačiau visai šalia esančiose gelmėse tūno visiškai kitokios gyvybės formos – niekada šviesos nemačiusios ir žmonių neištyrinėtos jūrų pabaisos, rašoma mokslo svetainėje lkcnhm.nus.edu.sg.

Per keturiolika dienų trukusią ekspediciją (SJADES 2018) į Ramiojo vandenyno gelmes prie Indonezijos gamtininkai aptiko apie 800 mokslui nežinomų jūrų būtybių.

Mokslininkų komanda iš Sigapūro ir Indonezijos savo radinius artimiausiu metu ištirs, o informaciją surašys į katalogus.

Nors Indonezija yra itin pamėgta nardytojų iš viso pasaulio, aplink šią salą esančios gelmės saugo labai daug paslapčių. Nusileidę 2100 metrų gylį, mokslininkai ištyrinėjo 63 vietas. Čia aptiktos ir pintys, medūzos, moliuskai, jūrų žvaigždės, ežiai, kirmėlės, žuvys ir kiti padarai. Dauguma jų buvo pirmą kartą stebėtos.

Pavyzdžiui, aptiktas ypatingos išvaizdos omaras, tyrintis į pjūklą panašią žnyplę (lot. – Thaumastocheles massonktenos), gyvenantis maždaug pusės kilometro gylyje. Tiesa, nepaisant labai agresyvios išvaizdos, šis aklas omaras savo pjūklinę žnyplę naudoja tarsi rėtį, o ne įnagį grobio medžioklei.

Kitas įdomus gyvis – išsprogtaakis kalmaras, kurio akys – skirtingo dydžio. Manoma, kad gyvūnas plaukioja didžiąją akimi stebėdamas dugną ir ieškodamas maisto, tuo tarpu mažoji – skirta žiūrėjimui į viršų, taip saugantis nuo plėšrūnų.

Mokslininkus nustebino ir gigantiški lygiakojai, bei Grimpoteuthis genčiai priklausantis nedidukas, mielos išvaizdos „Dumbo“ aštuonkojis, turintis mažytes „ausis“. Be abejonės, gelmėse plaukiojo ir šiurpūs kardadančiai beriksai.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.