Pasibaisėjo cirko pasirodymu Klaipėdoje: vaikai verkė dėl nualinto gyvūno

Klaipėdoje esančiu VIP cirku pasibaisėjo gyventojas Audrius, kai jo vaikai iš pasirodymo grįžo sutraumuoti. „Šiandien vaikai parsivežė vaizdo įrašą su ašarom akyse iš VIP cirko Klaipėdoje, kuris labiau primena siaubą. Akivaizdžiai nualintas gyvūnas, kuris vaikosi nenormalų senį su kąsniu rankoje, tikrai vaizdelis ne cirkui... Dalinkitės įrašu, kad jis pasiektų gyvūnų teisių apsaugos organizaciją! Neleiskite vaikų į šį VIP cirką, kuris gali traumuoti jūsų vaikus“, – feisbuke rašė klaipėdietis Audrius Urbonas.

 Klaipėdoje esančiu cirku pasibaisėjo lankytojai.<br> A. Urbono nuotr.
 Klaipėdoje esančiu cirku pasibaisėjo lankytojai.<br> A. Urbono nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jul 20, 2018, 10:27 AM, atnaujinta Jul 20, 2018, 5:07 PM

Šis vaizdelis tuoj pat sukėlė pasipiktinimo bangą – vaizdo siužete rudasis lokys vos pastovėjo ant kojų ir iš paskutinių jėgų bandė atlikti cirko dresuotojo nurodymus. Šiuos spektalius rengia VšĮ „Ąžuolyno meškučių cirkas“, kurio direktorius – Nikolajus Zobovas.

Žada uždrausti gyvūnus cirke

Anot Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos vadovės Brigitos Kymantaitės, tai yra žiaurus atvejis cirke. „Eilinis Zobovo gyvūno išnaudojimas“, – teigė B. Kymantaitė.

„Tačiau mane stebina žmonės, kurie tai žinodami, patys eina į cirkus su laukiniais gyvūnais. Ir vėliau rašo, kad „žiauru, vaikai verkia“. Juk ne vaikas bilietą nusipirko, o tėvai“, – sakė B. Kymantaitė.

„Aplinkos ministerijoje yra darbo grupė, kurioje ir aš esu. Yra ruošiamas teisės aktų pakeitimas, kad gyvūnų naudojimas cirkuose būtų uždraustas“, – tikino B. Kymantaitė.

Po incidento su galbūt nualinta meška cirke Klaipėdoje politikai demonstruoja valią uždrausti laukinių gyvūnų pasirodymus.

Laukinės augalijos ir gyvūnijos įstatymų projektus šiuo metu rengianti Aplinkos ministerija žada, kad juose bus numatytas draudimas cirke naudoti laukinius gyvūnus.

Toks pats draudimas numatytas Seimui pavasario sesijos pabaigoje dviejų opozicinių parlamentarų pateiktame įstatymo projekte.

Aplinkos viceministras Martynas Norbutas BNS penktadienį sakė, kad rengiamuose įstatymuose bus numatyta daugiau ribojimų dėl laukinių gyvūnų laikymo sąlygų ir netinkamo elgesio jų atžvilgiu.

„Cirkai yra viena iš vietų, kur tie pažeidimai yra dažnesni. (...) Gyvūnijos įstatyme turėtų būti numatyta nuostata, kuri apribotų cirkų veiklą Lietuvoje“, – teigė viceministras.

Pasak M. Norbuto, įstatymuose bus numatyta daugiau reikalavimų ir zoologijos sodams, tačiau jais nebus uždrausti pasirodymai delfinariumuose.

Taip jis kalbėjo verslininkui Audriui Urbonui socialiniuose tinkluose paviešinus vaizdo įrašą, kur matyti Klaipėdoje viešėjusio „Ąžuolyno meškučių cirko“ pasirodymas su galbūt nualinta meška.

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Kęstutis Mažeika teigė, kad komitetas rugpjūtį pradės klausymus dėl siūlymų nebeleisti laukinių gyvūnų naudoti cirkui.

„Manau, kad esame pakankamai tam pasirengę. Užsienio šalių praktika irgi rodo, kad XXI amžiuje taip elgtis su gyvūnais tikrai nedera“, – BNS sakė politikas.

Iniciatyvą Seime dėl tokio draudimo kartu su parlamentaru Linu Balsiu pateikusi socialdemokratė Dovilė Šakalienė tvirtino, jog laukiniai gyvūnai uždrausti 24-ių Europos šalių cirko pasirodymuose.

„Laukinis gyvūnas yra įpratęs per dieną nueiti daug kilometrų, ginti savo teritoriją, instinktyviai vengti žmogaus. Kad šis elgesys pasikeistų, reikia sulaužyti jo psichiką“, – BNS sakė parlamentarė.

Tikrins gyvūnų sveikatą

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba žada patikrinti informaciją, kad cirko pasirodymo Klaipėdoje metu dalyvavo alinama meška.

Tarnybos Klaipėdos padalinio viršininkas Antanas Bauža sakė, kad „Ąžuolyno meškučių cirko“ direktoriui Nikolajui Zobovui pavesta iki penktadienio vakaro pateikti veterinarų pažymas, kad jo vadovaujamame cirke pasirodantys gyvūnai yra sveiki.

„Jeigu jis pažymų nepateiks arba jos bus neigiamos, tai tada jis negalės vykdyti pasirodymų“, – BNS teigė A. Bauža.

Pasak jo, jeigu N. Zobovui būtų leista tęsti renginius, tarnybos specialistai taip pat stebės vieną iš cirko pasirodymų: „Bus patikrinti, ar nenaudojami metodai, kurie yra neleistini dėl gyvūnui sukeliamų skausmo ir kančių“.

Tikina, kad gyvūnai sveiki

„Ąžuolyno meškučių cirko“ direktorius N. Zobovas naujienų portalui 15min.lt teigė, kad pasirodantys gyvūnai yra sveiki ir prižiūrimi, o šou Klaipėdoje patiko didžiajai daugumai žiūrovų.

„Juk jis pats net nematė... Juk ten jo vaikai grįžo ir verkė. Tai gal tų vaikų reikia paklausti, ar psichika jų normali? Apie ką mes šnekame? Nori uždrausti gyvūnus cirke? Tai gal mūsų ministrai yra žudikai, kurie turi medžiotojų bilietus, šaudo briedžius, stirnas, o žmonos nešioja leopardo kailinius. Tai kas čia žudikas, o kas mylėtojas?“ – kalbėjo N. Zobovas.

2008 metais N. Zobovo meška nuplėšė skalpą cirko sargei.

Portalas lrytas.lt bandė telefonu susisiekti su cirko administracija, kuri pakomentuotų šį atvejį. Deja, bet paskambinus nurodytais telefono numeriais niekas neatsiliepė.

Pasak Seimo nario Lino Balsio, gyvūnų gerovės apsaugoje Lietuva gerokai atsilieka nuo kitų Europos valstybių. „Gyvūnus pramogai išnaudojantys cirkai yra atgyvena. Šiuo metu net 24 Europos valstybės turi vienokius ar kitokius apribojimus, skirtus gyvūnų išnaudojimui cirko pasirodymuose.

Laukinių gyvūnų naudojimas cirke yra uždraustas Austrijoje, Slovėnijoje, Norvegijoje, Nyderlanduose, Kroatijoje, daugumos laukinių gyvūnų naudojimas cirkuose uždraustas Belgijoje, panašūs draudimai galioja ir kaimyninėse valstybėse – Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje. Lietuva taip pat turėtų žengti žingsnį į priekį gyvūnų gerovės apsaugoje, nes dabar, toleruodami gyvūnų išnaudojimą cirkuose, gerokai atsiliekame nuo kitų Europos valstybių“, – teigė Seimo narys.

L.Balsys pastebėjo, kad laukinių cirko gyvūnų laikymas, transportavimas ir naudojimas pasirodymuose dažnai neatitinka jų natūralios prigimties, yra žalojantis jų psichiką. „Sąlygos, kuriomis gyvena ir keliauja cirko gyvūnai yra apverktinos.

Laukiniai gyvūnai gabenami ir gyvena ankštuose sunkvežimiuose, dresūroje naudojama prievarta. Nuolatinis patiriamas stresas ir prasta gyvenimo kokybė, prasilenkianti su laukinių gyvūnų prigimtimi, priveda prie to, kad cirko gyvūnai suserga psichinėmis ligomis, tampa neprognozuojami, keldami grėsmė ir aplinkiniams.

Visi gerai prisimena atvejį, kai Kaune iš „Ąžuolyno meškučių cirko“ pabėgusi meška stipriai sužeidė moterį. Praėjusiais metais buvo paviešinti Ukrainos cirko ant vandens dresuotojai, kankinantys krokodilą, taip pat Šiaulių gyventojai nufilmavo čekų cirko atvežtą dramblį, kuris savo elgsena rodė aiškius psichinių ligų požymius“, – sakė L.Balsys. Vis dažniau Lietuvoje savo pasirodymus rengiantys cirkai susilaukia neigiamo visuomenės dėmesio, piketų šalia cirko palapinių.

 

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.