Prieš keletą savaičių iš turgaviečių paimta ir keliasdešimt pardavinėjamų invazinių rūšių vėžlių, kuriais prekiauti iš viso draudžiama.
Zoologijos sode karantine laikomi trys
vorai prieš kelias dienas konfiskuoti iš juos parduoti bandžiusio Kauno rajono gyventojo. Pirkėjais apsimetę
aplinkosaugininkai į jo namus nuvyko pamatę skelbimą internete.
Už vorą pardavėjas prašė 10-12 eurų, nors leidimų juos pardavinėti neturėjo.
„Žmogus parodė, kad jis turi keletą vorų savo reikmėms taip pat keletu prekiavo, tuos mes ir paėmėm. Paėmimas neįvyko paprastai, atsisakė atiduoti, mus išvijo iš namų, bet vėliau išsikvietėm policiją, tada mus įsileido ir atidavė juos gražiuoju“, – sakė Kauno Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas Darius Jurevičius.
Vorus pardavėjas buvo parsisiuntęs paštu iš Lenkijos. Iš trijų paimtų vorų – du pavojingi. Gali lengvai issprūsti iš terariumo, o bandant sugauti – kanda.
„Čia priklauso nuo kiekvieno žmogaus kaip į tai reaguos, vieniems gali nutirpti ranka miegant, gali jaustis tirpimas iki savaitės laiko, kitiems yra skausmas, jokie vaistai nepadeda ir tas skausmas gali tęstis keletą dienų“, – nurodė zoologijos sodo vyresnioji entomologė Kristina Guzaitienė.
Už vorų prekybą be leidimo gresia piniginė bauda iki 300 eurų. Zoologijos sode netrūksta ir kitų konfiskuotų gyvūnų rūšių.
„Šie keliasdešimt raštuojųjų vėžlių į zoologijos sodą pateko kai buvo konfiskuoti. Per porą savaičių tokių vėžlių daugiau kaip trisdešimt. Vėžliai yra invazinės rūšies, nuo 2016 metų juos draudžiama pardavinėti, saugant lietuvišką fauną“, – aiškino K.Guzaitienė.
„Romų tautybės pilietės pardavinėja kaimo turgavietėse, rudenėlio mugėse. Kaune buvo atvejų, kai bandėm spėti, o kartais ir nespėjom sulaikyti bei konfiskuoti. Jie atvežti iš Lenkijos, ministerija rengia raštą atkreipti dėmesį, kad iš jų šalies patenka šie gyvūnai, dalis jų yra saugomi“, – tvirtino D.Jurevičius.
Konfiskuoti gyvūnai apie mėnesį laikomi karantine, po to pasiekia ekspoziciją. Zoologijos sode vis dar čiulba prieš kelerius metus iš Rytų Azijos atvežti paukščiai. Vieni jų – ryškiaspalviai lapinukai, juodojoje rinkoje kainuoja apie 800 eurų.
„Buvo transportuojami sportiniame krepšyje traukinyje Maksva-Kaliningradas, muitinė sustabdė ir rado traukinio kupė tarp lubų ir stogo krepšį. Jame paukščiukai suvynioti buvo, jie kontrabanda įvežami į Lietuvą ir buvo konfiskuoti“, – sakė zoologijos sodo vyriausiasis biologas Benas Arūnas Noreikis.
Biologas sako, kad pasipelnyti siekiantys, nelegaliai gyvūnais prekiaujantys asmenys dažnai tinkamai nepasirūpina gyvūnų sveikata ir priežiūra.
„Būklė būna įvairi, didelė dalis kontrabandinėje veikloje daug gyvūnų žūsta, jie paimti iš gamtos, įpakuoti į tarą, daugelis nepasiekia galutinio pirkėjo, būna išliesėję, nugaišę“, – tikino vyriausiasis biologas.
Leidimai prekiauti laukiniais gyvūnais būtini, kontroliuojant, ar norint pasipelnyti jie nebuvo paimti iš laisvės. Invazinių rŪšių laikymas ir veisimas kontroliuojamas, siekiant apsaugoti natūralias rūšis.