Paviešino skandalingus viceministrės R. Vaitkevičiūtės užsiėmimus: nušovė tris saugomus paukščius Viceministrė traukiasi iš pareigų

Lietuvos ornitologų draugija pranešė aptikę skandalingus Aplinkos viceministrės Rasos Vaitkevičiūtės pomėgių kadrus. Juose užfiksuoti medžioklės trofėjai – antys. Anot ornitologų, kai kurie iš jų yra saugomos rūšies paukščiai.

 facebook nuotr.
 facebook nuotr.
 facebook nuotr.
 facebook nuotr.
 facebook nuotr.
 facebook nuotr.
 facebook nuotr.
 facebook nuotr.
 facebook nuotr.
 facebook nuotr.
Daugiau nuotraukų (5)

Lrytas.lt

2020-05-13 18:49, atnaujinta 2020-05-14 16:13

„Tęsiame aktualią paukščių apsaugai temą naujausiose medžioklės taisyklėse: kiek pasidomėjus Aplinkos viceministrės Rasos Vaitkevičiūtės aistra vandens paukščių medžioklei, nesunkiai radome tokios aistros įrodymų, kurie galbūt ir pastūmėjo įteisinti nevaržomą visų žuvilesių paukščių medžioklę.

Primename, jog gegužės 8 d. Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika savo parašu įteisino visų žuvilesių paukščių medžioklę žuvininkystės tvenkiniuose, kas kardinaliai prieštarauja Europos ir Lietuvos gamtosauginiams įstatymams.

Tačiau šį kartą ne apie tai. Mūsų dėmesį atkreipė 2018 m. rugpjūčio 17 d. Rasos Vaitkevičiūtės žinutė Faceebook grupėje „MEDŽIOTOJAI“ (nuotraukos pridedamos). Jame viceministrė įkėlusi nuotraukas iš „sėkmingo“ kaip pati autorė pavadino „ančiavimo“.

Kiek jis buvo sėkmingas medžioklės požiūriu mes negalime vertinti, tačiau akivaizdu, kad rūšine įvairove medžioklė iš tiesų buvo neeilinė. Be leidžiamų medžioti ančių rūšių viceministrės nuotraukose matomos ir dvi negyvos į Lietuvos saugomų rūšių sąrašą (Lietuvos Raudonąją knygą) įtrauktos ančių rūšys: smailiauodegė antis ir dvi pilkosios antys.

Nušautos 3 saugomos antys per vieną medžioklę, iš kurių viena (smailiauodegė) nykstanti visoje Europoje, o Lietuvoje, pagal tarptautinės gamtosauginės organizacijos IUCN rekomenduojamus kriterijus, mūsų šalyje įvertinta kaip kritinės išnykimo būklės.

Primename, kad Lietuvoje leidžiama medžioti didžiąsias, kuoduotąsias, rudagalves antis , dryžiagalves bei rudagalves krykles bei klykuoles. Lietuvoje aptinkama ir ne viena dešimtis ančių rūšių, kurias medžioti draudžiama. Medžiotojams būtina jas, ypač įrašytas į Raudonąją knygą, gerai pažinti ir nenušauti, tačiau panašu, kad rūšių pažinimui medžioklės kursuose nėra pakankamai skiriama dėmesio.

Tiesa, reikia pažymėti, kad kol kas dar nežinome, ar asmenys sumedžioję fotografijose matomas saugomas paukščių rūšis turėjo leidimus paimti iš gamtos nykstančius gyvūnus ir kokiais tikslais tai padarė, tačiau, jei šios paukščių rūšys buvo sumedžiotos per klaidą, jas nušovę asmenys turės sumokėti baudą ir atlyginti žalą gamtai, kuri siekia 870 eur.

Šis faktas ir pastarųjų dienų aktualijos dėl medžioklės taisyklių pakeitimo, dar sykį patvirtina, jog nei Aplinkos ministras, nei viceministrė Rasa Vaitkevičiūtė nėra tinkami eiti gamtos sergėtojų pareigas. Lietuvos ornitologų draugija šiuos įrodymus netrukus perduos AM pavaldžiai atsakingai institucijai.

Tikimės, kad į šią situaciją atsakingi pareigūnai pažiūrės principingai bei sąžiningai, o Ministras Pirmininkas rimtai apsvarstys ministrų kabineto sudėtį ir Aplinkos ministerijos vadovybės galimybes užbaigti kadenciją“, – rašoma Lietuvos ornitologų draugijos pranešime.

Į portalo lrytas.lt skambutį telefonu viceministrė R. Vaitkevičiūtė trečiadienio vakarą neatsakė. 

Aplinkos ministro Kęstučio Mažeikos patarėjas Justas Jaskonis teigė, kad ministras komentarą dėl R. Vaitkevičiūtės duos ketvirtadienį.

Anot J. Jaskonio, aplinkos ministras kritiškai vertina ornitologų paskelbtą informaciją.

„Atsakingos institucijos turės atlikti tyrimą pagal pateiktą informaciją ir nustatyti ar buvo įvykdytas pažeidimas.

Kaip žinia, šįryt priėmiau viceministrės prašymą pasitraukti iš užimamų pareigų“, – portalui lrytas.lt teigė K. Mažeika.

Aplinkos ministras ketina stabdyti visą įsakymą dėl Medžioklės taisyklių pakeitimo

Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika ketina stabdyti visą praėjusį penktadienį pasirašytą įsakymą dėl Medžioklės taisyklių pakeitimo, kur buvo įteisinta ir medžioklė lankais iki 2022 metų.

„Sustabdau įsakymą, kol bus Medžioklės taryboje išdiskutuota ir balsuojama kaip normalioje praktikoje, kad nekiltų abejonių, nes dabar interpretacijų daug“, – BNS trečiadienio vakarą sakė ministras.

Jis taip pat teigė, kad šiuo atveju stabdyti įsakymą yra sąžiningiausias sprendimas, atitinkamą dokumentą pasirašyti ministras planuoja ketvirtadienį.

Aplinkos ministras antradienį nauju įsakymu išbraukė punktą, kuriuo buvo įteisinęs medžioklę lankais nuo 2022 metų, tačiau trečiadienį premjeras Saulius Skvernelis paragino atšaukti visą „nevykusį“ įsakymą.

Medžioklės konsultacinė taryba įsakyme likusių punktų, dėl kurių kilo diskusijų, rinksis aptarti kitą penktadienį. Pasak ministro, nuo tarybos sprendimų priklausys, koks bus kitas jo įsakymas.

„Jeigu bus nubalsuota vienu ar kitu klausimu, kažkoks bus priimtas tarybos sprendimas, tai tada bus keičiamas įsakymas ir pasirašomas naujas įsakymas“, – teigė K. Mažeika.

„Jeigu bus apsispręsta, kad visi punktai yra geri ir visi pritars – na, ne visi, o dauguma – tai bus pasirašytas tas pats įsakymas, kad jis galioja toliau“, – pridūrė ministras.

Atšaukti visą aplinkos ministro penktadienį pasirašytą įsakymą ragina ir gamtosaugininkai, kurie teigia, kad dokumentu taip pat buvo leista tamsoje medžioti su šunimis invazinius žvėris, naudoti prožektorius medžiojant ne tik šernus, be kita ko, buvo ir praplėstas barsukų medžiojimo terminas, panaikintas draudimas įrengti viliojimo vietas 300 metrų zonoje aplink gamtinius draustinius ir kitas nuostatas.

 

 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.