Pasak aplinkosaugininkų, kasmetine akcija siekiama užtikrinti lydekų apsaugą prieš jų nerštą ir neršto metu. Draudimas žvejoti šias žuvis galioja visuose Lietuvos vandens telkiniuose ir yra taikomas tiek mėgėjams, tiek verslininkams.
„Lydekos – plėšrios gėlųjų vandenų žuvys, savotiškos vandens telkinių sanitarės, „išretinančios“ smulkias ir menkavertes žuvis, taip sudarydamos palankias sąlygas daugintis ir vystytis vertingesnių rūšių žuvims.
Priklausomai nuo oro sąlygų lydekų neršto laikotarpis prasideda kovą ir trunka iki balandžio“, – rašoma pranešime.
Aplinkos apsaugos departamentas akcijos laikotarpiu žada organizuoti reidus, vykdyti reguliarią verslinės, mėgėjų ir specialiosios žvejybos kontrolę.
Pareigūnai taip pat iki balandžio 20 dienos stabdys ir tikrins, ypač tamsiu paros metu, asmenų, įtariamų žvejybos reikalavimų pažeidimais, transporto priemones.
„Galima suskirstyti „Lydekos 2021“ kontrolę į kelis etapus – žvejų kontrolė žiemą ant ledo ir per pavasarinį nerštą ištirpus ledui.
Jei išsilaikytų šaltesni orai ir ledas neištirptų, lydekos vis vien išnerštų, tik šiuo atveju po ledu ar artimiausiose aptirpusiose vandens telkinių pakraščiuose.
Taigi lydekas apsaugoti šiuo laikotarpiu itin svarbu, kad išlaikytume jų populiaciją ir palaikytume įprasta telkinių ekosistemą“, – cituojamas Gamtos išteklių apsaugos skyriaus viršininkas Kęstutis Motiekaitis.
Jo teigimu, esant reikalui taip pat bus prašoma Policijos departamento, Valstybės sienos apsaugos tarnybos, Viešojo saugumo tarnybos pareigūnų pagalbos.
Už draudžiamu metu sugautą lydeką pažeidėjams gresia baudos nuo 120 iki 300 eurų su pažeidimo padarymo įrankių ir priemonių konfiskavimu.
Taip pat už kiekvieną žuvį teks atlyginti 240 eurų žalą žuvų ištekliams, o lydeką sugavus gamtinių rezervatų ar ichtiologinių draustinių vandens telkiniuose, žala skaičiuojama taikant trigubą įkainį.