Po karantino apribojimų kultūros išsiilgę žmonės kviečiami į ekskursijas po Ilzenbergo dvarą

Atlaisvinus kelionių suvaržymus savo veiklą pradėjo kultūros bei turizmo sektorius. Šylant orams vis daugiau šeimų, pavienių žmonių vyksta į gamtą, aplanko dvarus, parkus. Gidai taip pat jau pasiruošę sezonui.

 Savaitgalį ekskursijų sezonas pradėtas  Rokiškio rajone esančiame Ilzenbergo dvare.<br>  Komunikaciniai projektai nuotr.
 Savaitgalį ekskursijų sezonas pradėtas Rokiškio rajone esančiame Ilzenbergo dvare.<br>  Komunikaciniai projektai nuotr.
 Savaitgalį ekskursijų sezonas pradėtas  Rokiškio rajone esančiame Ilzenbergo dvare.<br> Komunikaciniai projektai nuotr.
 Savaitgalį ekskursijų sezonas pradėtas Rokiškio rajone esančiame Ilzenbergo dvare.<br> Komunikaciniai projektai nuotr.
 Savaitgalį ekskursijų sezonas pradėtas  Rokiškio rajone esančiame Ilzenbergo dvare.<br>  Komunikaciniai projektai nuotr.
 Savaitgalį ekskursijų sezonas pradėtas Rokiškio rajone esančiame Ilzenbergo dvare.<br>  Komunikaciniai projektai nuotr.
 Savaitgalį ekskursijų sezonas pradėtas  Rokiškio rajone esančiame Ilzenbergo dvare.<br>  Komunikaciniai projektai nuotr.
 Savaitgalį ekskursijų sezonas pradėtas Rokiškio rajone esančiame Ilzenbergo dvare.<br>  Komunikaciniai projektai nuotr.
Daugiau nuotraukų (4)

Lrytas.lt

May 9, 2021, 12:20 PM

Savaitgalį ekskursijų sezonas pradėtas Rokiškio rajone esančiame Ilzenbergo dvare. Pirmąsias šio sezono ekskursijas po Ilzenbergo dvarą ir parką vedęs gidas Evaldas Masteikis sako, kad pradžia buvo sėkminga, o dvare apsilankė net keli šimtai žmonių.

„Nesitikėjome, kad tik atsidarę sulauksime tiek lankytojų. Žmonės išsiilgę kultūros, gamtos, tad savaitgalį užsuko į dvarą ne tik pasivaikščioti, bet ir dvaro istorijos pasiklausyti“,- sakė E. Masteikis.

Gidai entuziastai

Ilzenbergo dvare šiuo metu dirba keturi gidai, kuriuos galima vadinti tikrais entuziastais.

Rokiškietis Evaldas Masteikis pasakoja, kad Ilzenbergo dvare pradėjo darbuotis dar tuomet, kai dvaras tik buvo rekonstruojamas.

„Turizmo srityje darbuojuosi gana seniai, o gidu dirbu jau 40 metų. Pradėjus vežti į dvarą turistų grupes pamačiau, kad tai labai graži lankytina vieta. Atsiradus šiltam ryšiui su dvaro vietininku, ekskursijas vedu iki šiol“,- sakė gidas E. Masteikis.

Saulius Galvanauskas taip pat vienas pirmųjų, pradėjusių vesti ekskursijas. Tačiau jo, kaip gido kelias prasidėjo nuo parko priežiūros.

„Ilzenbergo dvaras 2016 m. ieškojo žmogaus, kuris prižiūrėtų parką ir išmanytų natūrinio ūkio specifiką. Reikėjo prižiūrėti sodą, bites. Esu baigęs Kauno aukštesniąją žemės ūkio mokyklą, natūriniais ūkiais domiuosi jau 20 metų, tad taip ir atsiradau dvare“, – sakė ekskusijas vedantis Saulius Galvanauskas.

Tuo metu rūmai dar nebuvo pilnai restauruoti, ūkis tik pradėjęs veiklą, tačiau į parką jau buvo galima užsukti.

„Pasivaikščioti po parką karts nuo karto atvykdavo lankytojai. Kadangi jį prižiūrėjau, bei buvau susipažinęs su dvaro istorija, pradėjau vesti ir ekskursijas.

Jų tuo metu būdavo dar nedaug, tačiau kasmet atvykstančiųjų srautas didėjo, kadangi buvo galima aplankyti ir pačius rūmus. Šiuo metu ekskursijas vedame jau keturiese“,- sakė gidas.

Kaip teigia S. Galvanauskas, ekskursijų vedimas jam teikia malonumą.

„Lankytojus įdomu supažindinti su žmonių gyvenimo sąlygomis ankstesniais laikais. Visuomet žavėjo, kad gyventa darnoje su gamta, mokėta su ja sutarti, nebuvo chemikalų. Tad ir žmogui, ir augalams buvo gerai. Šiandien dažnai žmogus bando užkariauti gamtą.

Dabar į Ilzenbergo dvarą atvykstu vesti tik ekskursijų. Visgi tikiuosi, kad vasarą bus daugiau galimybių žmonėms keliauti bei lankytis didesnėmis grupėmis. Tad ir mano apsilankymai dvare būtų dažnesni“, – sakė gidas Saulius Galvanauskas.

Gidė – istorijos mokytoja

Juodupės gimnazijos istorijos mokytoja ekspertė Rima Šimėnienė, kilusi iš šalia Ilzenbergo dvaro esančio Onuškio, tad nuo pat sovietmečio matė, kaip kito dvaras.

Ilgą laiką jis buvo apleistas, tačiau prasidėjus dvaro atstatymo darbams, R, Šimėnienė kartu su Juodupės gimnazijos mokiniais domėjosi, kaip atrodė senasis dvaras bei koks jis yra dabar.

Ilzenbergo dvaro atstovai pastebėjo jos susižavėjimą dvaru, istorija, bei pasiūlė tapti dvaro gide.

„Tai buvo netikėtas pasiūlymas, tačiau jau seniai kirbėjo mintis plačiau pasidomėti dvaru, tad priėmiau iššūkį. Atsiliepimai buvo puikūs, kurie paskatino tęsti šią veiklą“, – sakė R. Šimėnienė.

Ji bene pirmoji pradėjo vesti ir išmaniąsias ekskursijas moksleiviams apie gamtą, istoriją, kurių aplinkiniuose lankytinuose objektuose nebuvo.

Darbe atranda palaimą

Rokiškietis Petras Blaževičius ekskursijas veda ir gidu dirba nuo 1975 m. Dirbdamas Rokiškio rajono savivaldybėje Kultūros, turizmo ir ryšių su užsienio šalimis skyriaus vedėju su dvaro veikla susipažino jam tik atsikūrus, kadangi teko lydėti Lietuvos ir užsienio šalių svečius jo aplankyti. Vėliau, gavus pasiūlymą, ekskursijas pradėjo vesti ir pačiame dvare.

„Dirbau Rokiškio savivaldybėje, bei ruošiausi eiti į pensiją. Tuo metu gavau pasiūlymą prisijungti prie Ilzenbergo dvaro veiklos bei vesti ekskursijas. Kadangi apie dvarą nemažai žinojau, su malonumu sutikau“, – sakė Petras Braževičius.

Ištroškę žinių

Pasak „Ilzenbergo ūkio“ vadovės Dianos Jokimčienės, smagu, kai į dvarą vėl renkasi žmonės, nes tik taip jis atgyja. Ekskursijų metu lankytojai supažindinami su dvaro istorija nuo 1515 m. iki pat šių dienų. Aplankomas dvaras, į emocines zonas suskirstytas parkas, kuriame gausu skulptūrų, ežere esanti Meilės sala. O išalkusieji visuomet gali pasidaryti pikniką čia pat parke iš natūralių dvaro produktų.

„Dėl karantino sąlygų ekskursijas galime vesti pavieniams lankytojams ar mažoms grupėms, tačiau džiaugi

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.