Leidžia įvažiuoti
Išskirtiniame interviu naujienų portalui JP vyras pasakojo, kad iš Grindaviko evakuoti visi gyventojai, o dėl žemėje atsivėrusių plyšių, į miestelį liko tik vienas kelias, juo važiuoti gali ribotas skaičius automobilių.
„Pavykus įvažiuoti į miestelį, o toli gražu ne visiems pavyksta tai padaryti, leidžiama per 10 minučių pasiimti būtiniausius daiktus, gyvūnėlius. Turi suktis labai greitai, nes bet kuriuo metu gali suveikti miesto sirenos. Taip buvo atsitikę lapkričio 14 dieną, nes meteorologijos centro dujų matuokliai, esantys rytų kryptimi nuo Grindaviko, užfiksavo sieros dioksido dujas.
Geologų teigimu šios dujos įprastai pasirodo magmai priartėjus prie žemės paviršiaus, nors kol kas jokių kitų išsiveržimo ženklų nepastebėta“, – ramiai pasakojo V. Kulikauskas ir pajuokavo, kad nusifotografuoti prie susidariusių žemėje plyšių nespėjo, o ir policija bei gelbėtojai to daryti neleidžia.
Žemės plyšys po namu
Pasak panevėžiečio, joks
ugnikalnis dar neišsiveržė, o lava kunkuliuoja beveik 800 metrų gylyje.
„Žemėlapyje, kurį atsiunčiau, pažymėta ryški raudona linija – plyšys 15 km ilgio, tunelis po Grindaviko miesteliu tęsiasi iki vandenyno dugno. Tas plyšis – po mano namu. Mokslininkai, kurie dieną naktį atlieka tyrimus, klausosi garsų ištempę ausis, sako, kad didesnė tikimybė, jog
ugnikalnis išsiverš nei ne išsiverš“, – pasakojo Vytautas ir prisiminė, kokia buvo žemės drebėjimo pradžia.
Paprašė palikti miestą
„Islandijoje žemės drebėjimai juntami dažnai – tai didesni virpesiai, tai mažesni – iki 3 (Richterio skalės balai – red. past.) arba daugiau. Papurto gerai, o nemaloniausia būna, kai guli lovoje ir jauti virpesius. Kai grįžau lapkričio 10 d., penktadienį iš darbo po 15 val., prausiausi po dušu. Pradėjo drebėti žemė ir drebėjo be paliovos.
Pradėjo daiktai nuo lentynų kristi, jausmas ne koks. Tomis dienomis buvau pasiruošęs bet kuriuo metu išvykti iš miestelio. 19 val. prie namų privažiavo gelbėtojai ir geranoriškai paprašė palikti miestą“, – dalijosi prisiminimais V. Kulikauskas ir teigė, kad evakuacija iš Grindaviko paskelbta 23 valandą.
Gyvena įmonės teritorijoje
V. Kulikauskas pasakojo, kad Grindaviko gyventojai buvo išvežioti po įvairias vietas.
„Vieni į Reikjaviką, kiti už 15 km nuo Grindaviko. Vieni apgyvendinti bažnyčiose, kiti sporto salėse, mokyklose. Pradžioje apsigyvenau pas dukrą Agnę, bet nenorėdamas apsunkinti jų gyvenimo, persikrausčiau į įmonę, kurioje dirbu. Ši įmonė yra 15 km nuo Grindaviko ir joje saugu, nors kartais jaučiasi žemės drebėjimas“, – aiškino Vytautas ir sakė, kad buvo minčių apie grįžimą į Lietuvą.
Atstatyti nepavyks
„Įmonės vadovas pasakė, kad turėsime ir galėsime dirbti. Įmonės teritorijoje planuojame statyti konteinerinius namukus ir juos pritaikyti gyvenimui. Prognozės tokios, kad Grindaviko atstatyti nepavyks, nors visiškai sugriautų namų nėra, bet dauguma jų suskilusiomis sienomis, trūkusiais vamzdynais.
Mokslininkai sako, kad 800 metų Islandijos ugnikalniai snaudė, o dabar prasidėjo išsiveržimas, tokia situacija gali tęstis dešimtmečius ir net gi šimtmečius. Yra sudarytos specialios programos, kurias stebime. Šiuo metu lyg ir stojo ramybė – per parą žemė suvirpa iki 800 kartų, nors anksčiau buvo virš tūkstančio virpesių“, – sakė Islandijoje gyvenantis panevėžietis ir teigė, kad tai gali būti tyla prieš audrą.
Sunaikino gamtos stebuklus
Panevėžietis V. Kulikauskas apgailestauja ne tik dėl to, kad nebus atstatytas Grindaviko miestelis.
„Žemės drebėjimas visiškai sunaikino vieną gamtos stebuklą – garsiąją mėlynąją lagūną. Norėčiau tikėti, kad lagūna bus atgaivinta. Viskas priklauso nuo ugnikalnio. Grindaviko miestelis – pasmerktas. Vargu ar kas ryšis įsikurti miestelyje, po kuriuo, nors ir 800 metrų gylyje, kunkuliuoja magma“, – pasakojo Vytautas.