Nepaprasta meilė iš pirmo žvilgsnio: princas, vedęs padavėją

Mette Marit (44 m.) lyg pasakoje nuolat klausinėjo Haakono (44 m.), kaip gyvena karalius. Jis tik gūžčiojo pečiais: kaip visi. Šviesiaplaukė padavėja pažinties pradžioje nė sekundės neabejojo, kad ja susidomėjęs Norvegijos sosto įpėdinis tik maloniai praleis laiką, o po to susiras sau tinkamesnę nuotaką. Tuo labiau kad ji jau augino sūnų Marių (21 m.).

Šią savaitę Lietuvoje apsilankę Norvegijos princas Haakonas ir jo žmona Mette Marit paskatino prisiminti jų meilės istoriją.<br>„Scanpix” nuotr.
Šią savaitę Lietuvoje apsilankę Norvegijos princas Haakonas ir jo žmona Mette Marit paskatino prisiminti jų meilės istoriją.<br>„Scanpix” nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

„Lietuvos rytas“

Apr 28, 2018, 10:28 PM

Tačiau šią savaitę Lietuvoje apsilankiusių Norvegijos sosto įpėdinio Haakono ir kronprincesės Mette Marit pasaka trunka jau du dešimtmečius.

2001 metų rugpjūčio 25-ąją tūkstančiai Oslo gyventojų pasipylė į gatves, papuoštas šimtais vėliavų, plakatų ir raudonos, mėlynos bei baltos spalvų gėlėmis.

Tądien buvo neeilinis įvykis – Norvegijos karaliaus Haraldo V (81 m.) sūnaus vestuvės.

Svajojo tapti roko muzikantu

Muziką dievinęs ir slapčia svajojęs tapti roko muzikantu, o ne karaliumi princas Haakonas 1999 metų Kristiansando festivalio metu negalėjo nepastebėti ugningai šokančios šviesiaplaukės. Ji stengėsi prasibrauti į visų muzikos grupių šokėjas, ir daugelis mielai ėmė ilgakoję Mette Marit.

Iš bičiulio sužinojusi, kad aukštas gražuolis su bosine gitara yra Norvegijos sosto paveldėtojas, Mette Marit nusijuokė – karaliams vieta rūmuose.

Haakonas mūvėjo iki kelių nukirptus džinsus, ausyje segėjo auskarą, su visais maukė alų ir nakvojo šalia palapinės.

Tad nieko nuostabaus, kad abu krito vienas kitam į akį. Jų pirmasis rokenrolas buvo palydėtas draugų šūksnių ir aplodismentų. Taip prasidėjo princo Haakono ir padavėjos Mette Marit meilės romanas, nenutrūkęs ir Osle, kur tuomet ji jau gyveno.

Ji iš karto pajuto, kaip stipriai Haakonas skiriasi nuo jos pažįstamų vyrų. Ką nors pažadėjęs savo žodį tesėjo.

Kartą jai padovanojo motociklą „Harley-Davidson“, prie jo vairo pririšęs gėlių puokštę. Romantikas, nusprendė Mette Marit.

Lepino jos sūnų

Ją žavėjo, kad Norvegijos sosto įpėdinis ir jo vyresnioji sesuo mokėsi paprastoje gimnazijoje. Princas, kaip ir visi berniūkščiai, mušėsi, turėjo mėlynių, praleisdavo pamokas ir parūkydavo su kitais tualete, bet mokėsi puikiai.

Karinę jūrų mokyklą ir Kalifornijos universitete Berklyje politikos mokslus pabaigęs princas Haakonas jų pažinties metu studijavo teisę Oslo universitete.

Mette Marit nedrįso jam prisipažinti, kad gimtojo Kristiansando koledže mokėsi vos keletą mėnesių, ir sumelavo turinti universitetinį išsilavinimą ir bakalauro laipsnį. Ji juk nemanė, kad jų meilės pasaka truks taip ilgai.

Bet Haakonas primygtinai reikalavo susitikti kasdien, maloniai elgėsi, nešiojo saldumynus ir dovanas jos tuomet dvimečiam sūnui Mariui.

Netrukus princas Osle išnuomojo Mette Marit erdvų butą. Rinkdama savo negausią mantą viename miegamųjų rajonų butų, kur tuo metu gyveno, ji netikėjo tuo, kas vyksta.

Nejau ji taps keturių didelių kambarių, milžiniškos virtuvės ir valgomojo, dviejų vonios kambarių ir drabužinės savininke?

Bet didžiausia staigmena buvo tai, kad jie puikiai sutarė. Princui Haakonui ir Mette Marit patiko kartu pusryčiauti ir vakarieniauti, kalbėtis, šokti, mylėtis, linksminti Marių.

Gandai sukėlė cunamį

Kuo Norvegijos sosto įpėdinį pakerėjo Mette Marit? Žinoma, ir grožiu, bet ar maža patrauklių šviesiaplaukių! O gal tuo, kad buvo visiška priešingybė ceremoningoms princesėms?

Vieną dieną jai teko prisipažinti, kad keturis kartus per savaitę Oslo pakraštyje vienoje kavinėje dirba padavėja. Ši žinia apstulbino princą.

Gandai apie tai, kad Norvegijos sosto įpėdinis įsimylėjo padavėją ir su ja gyvena, šalyje sukėlė tikrą cunamį.

Mette Marit nuotraukos pasklido po visus laikraščius, parduotuvėje į ją buvo rodoma pirštu, gatvėje ji buvo apžiūrinėjama lyg retas gyvūnas. Eidama iš namų ji kas kartą užsimaukšlindavo juodą peruką.

Kaip baisi kruša pasipylė straipsniai, kuriuose visuotiniam „skalbimui“ buvo pateikiami jos „nešvarūs skalbiniai“. Princas sužinojo tai, ko jam nereikėjo žinoti: pavyzdžiui, kas jo draugės vaiko tėvas.

Kadaise Mette Marit jam buvo sakiusi, kad tai vienas jos universiteto laikų draugas, su kuriuo pasuko į skirtingas puses.

Bet žurnalistai prisikasė iki šunsnukio Morteno Borgo (50 m.), ir jo įžūli fizionomija šypsojosi iš visų Norvegijos laikraščių. Haakonas sužinojo, kad buvęs jo mylimosios bičiulis keletą kartų sėdėjo kalėjime už kokaino laikymą.

Priklausoma nuo narkotikų

Iki susitikimo su Norvegijos karaliaus sūnumi Mette Marit išties gyveno laisvai. Kai be mažiausio sąžinės graužimo metė koledžą ir pradėjo ieškoti savęs, ją pasiglemžė gimtojo Kristiansando bohemos pasaulis.

Mette Marit nuomojamą butą gerai žinojo policija, pažįstami jį vadino „kokaino rojumi“ – čia visada buvo galima pasimėgauti bet kokios rūšies narkotikais.

Pirmasis jos draugas būgnininkas pasirodė esąs senas narkomanas, ir Mette Marit greitai įsitraukė. Prisirūkiusi marihuanos ir prisiuosčiusi kokaino nusiplėšdavo drabužius ir šokdavo ant stalo lydima girtų bičiulių plojimų.

Linksmas gyvenimas baigėsi tuo, kad vieną dieną Mette Marit nepažino savęs veidrodyje: iš jo žvelgė mažas, išvargęs veidelis karščiuojančiomis raudonomis akimis, sausomis pamėlusiomis lūpomis, susivėlusiais plaukais.

Ji surado jėgų pabėgti iš „kokaino rojaus“ ir šiaip taip įsikūrė Osle. Pradėjo dirbti padavėja ir pajėgė atsisakyti narkotikų.

Bet spauda amoralioje Mette Marit praeityje rado pliusiuką: ji pagimdė berniuką po neilgai trukusio ryšio su M.Borgu – nepasidarė aborto.

Pabėgo nuo princo

Skandalas dėl sosto įpėdinio išrinktosios vis labiau aštrėjo.

Mette Marit pabėgo nuo Haakono ir pasislėpė pas draugę mažame miestelyje.

Dienų dienas gulėjo lovoje veidu į sieną ir net neidavo pasivaikščioti su Mariumi.

Nuo neapykantos sau vieną dieną ją atitraukė susijaudinusios draugės balsas: „Mette Marit, greičiau! Haakonas!“

Per televiziją kalbėjo princas Haakonas, ir tai nekėlė nuostabos: jis neretai eteryje dėstydavo nuomonę įvairiais klausimais.

„Aš noriu pasiaiškinti dėl savo asmeninio gyvenimo. Kad būtų užkirstas kelias gandams ir prasimanymams, patvirtinu, jog mano išrinktoji buvo ir lieka Mette Marit Hoiby. Aš myliu ją ir tikiu, kad turime ateitį.

Ar girdi mane, Mette Marit?“ – tvirtai ir ryžtingai kalbėjo Norvegijos sosto įpėdinis.

Po šių žodžių iš Mette Marit akių pasipylė ašaros.

Šokas visam pasauliui

Tuomet šoką patyrė ne tiktai ji, Haakono tėvai, Norvegija, bet ir visas pasaulis: princas pasipiršo savo mylimajai, o tėvui ir motinai pareiškė: jei jam nebus leista vesti iš meilės, jis atsisakys sosto ir išvažiuos į Ameriką.

Juk jo dėdė Didžiosios Britanijos karalius Eduardas VIII vedė išsiskyrusią amerikietę Wallis Simpson. Beje, jis iki paskutinių savo gyvenimo dienų buvo laimingas augindamas sode rožes.

Jų Didenybės Haraldas V ir Sonja neteko žado. Karalius neatvyko į eilinį parlamento posėdį ir atšaukė sportininkų apdovanojimų ceremoniją savo rezidencijoje.

Pagal įstatymą Norvegijos sosto įpėdinis neturi teisės vesti be tėvo ir parlamento leidimo. Žinoma, prieš Mette Marit kategoriškai buvo nusiteikę ir karalius, ir parlamentas.

Mette Marit neabejojo, kad jų vestuvės niekada neįvyks. Kita vertus, ji jau neketino atsisakyti savo princo. Taip ji nusprendė po Haakono žodžių.

Mette Marit nesuprato, kuo pelnė jo meilę, užtat suvokė, kad šiais laikais tokių vyrų nebėra.

Ir motina ne mėlyno kraujo

Haakonas tikėjosi į savo pusę palenkti motiną. Juk Sonja Haraldsen (80 m.) taip pat nėra mėlyno kraujo – jos tėvas buvo audinių pardavėjas.

Pasirodo, Haraldas, sutikęs Sonją per jūros šventę, įsimylėjo ją iš pirmo žvilgsnio. Jam pavyko gauti tėvo karaliaus Olafo V sutikimą, o jis palenkė ir parlamentą, nes Haraldas buvo jo vienintelis sūnus, – nebuvo kam daugiau perduoti sosto.

Princas Haakonas turi seserį Marthą Louise (46 m.), tad, jam atsisakius sosto, jo paveldėtoja taptų ji. Bet Martha Louise visai ne laiku įsimylėjo skandalingąjį rašytoją Ari Behną (45 m.).

Sunkūs išbandymai

2000 metų spalio pradžioje Mette Marit buvo pakviesta į karališkąją rezidenciją šeimos pietų. Haakonas džiūgavo, nes manė, kad ledai pajudėjo.

Bet Mette Marit kilo daug klausimų: kaip apsirengti, elgtis, kaip kreiptis į karalių ir karalienę, apie ką kalbėtis?

Jai padėjo Martha Louise. Ji ne tik padovanojo puikią suknelę, bet ir patarė nesipuošti jokiais pigiais papuošalais. Mette Marit pasirinko mylimojo padovanotą plonytę grandinėlę su kryželiu.

Paaiškėjo, kad į svečius pas karališkuosius asmenis neinama tuščiomis rankomis. Ir vėl padėjo Haakono sesuo. Pasirodo, monarchams dovanojamos jei ne pasakiškai brangios, tai bent juokingos ar šmaikščios dovanėlės.

Ji nupirko elegantišką pagalvėlę su išsiuvinėtu užrašu: „Nelengva būti karaliais“.

Visą vakarą Mette Marit tylėjo lyg vandens į burną prisisėmusi ir prie valgių beveik neprisilietė. Ji taip stengėsi nesudaužyti krištolinės tūkstančiais žiežirbų spindinčios taurės, kol galų gale ją užkliudė.

Į tai niekas nekreipė nė mažiausio dėmesio, karalienė ir toliau pasakojo apie dailės parodą. Mette Marit vos nepravirko dėl savo nevikrumo. Pamačiusi tai karalienė mielai nusišypsojo ir pasakė: „O, brangioji, turiu jums šį tą. Visai pamiršau. Išeikime minutėlei.“

Nedideliame buduare karalienė padovanojo Mette Marit auksinę pudrinę: „Ji labai tiks jūsų porcelianinei veido odai!“

Dėkinga Mette Marit nusišypsojo ir staiga netikėtai vaikiškai pravirko. Karalienė sumišo ir atsisveikindama pasakė: „Tikiuosi, kad susitiksime dažniau.“

Bet iš prekybos centro išeinanti Mette Marit kelis kartus buvo apmėtyta supuvusiu maistu. Princas pasirūpino, kad ją ir Marių lydėtų asmens sargybinis.

Matydama, kaip viskas pakrypo, Mette Marit pasiūlė Haakonui viską palikti taip, kaip yra. Bet jis užsispyrė: „Princui nederėtų su mylima moterimi gyventi kaip su meiluže!“

Tapo širdžių princese

Ir būtent karalienė Sonja pasiūlė originalų sprendimą. Per karališkosios šeimos pasitarimą buvo nuspręsta: Mette Marit surengs spaudos konferenciją, kurios tikslas – palenkti į savo pusę visuomenės nuomonę.

Norvegijos parlamento vadovas pareiškė: jos santuoka su sosto įpėdiniu galima tik tuo atveju, jei šalies gyventojai panorės ją matyti kaip būsimąją karalienę.

„Norvegų tautai girdint ir matant noriu atsiprašyti už savo praeitį. Gailiuosi, kad padariau daug neleistinų poelgių.

Prisipažįstu, kad vartojau narkotikus, bet už tai save smerkiu. Prašyčiau atleisti ir neteisti už jaunystės nuodėmes. Aš myliu princą Haakoną ir esu įsitikinusi, kad būsiu jam gera žmona, juolab kad jau esu padariusi daug klaidų“, – ištarė susijaudinusi Mette Marit.

Nuleidusi galvą ji staiga išgirdo nedrąsų plojimą. Netrukus plojo jau visa salė.

Po šios istorinės spaudos konferencijos princo Haakono ir Mette Marit Tjessem Hoiby vedyboms pritarė 65 procentai norvegų, ir parlamentas pasidavė.

Porai 2004 metais gimė princesė Ingrid Alexandra, po metų – princas Sverre Magnusas. Marių Hoiby princas Haakonas įsisūnijo, bet netikras monarcho sūnus negali paveldėti sosto.

Norvegijos sosto įpėdinio žmona princesė Mette Marit dabar lyginama su britų Širdžių Princese Diana.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.