Psichologiniai tyrimai atskleidė, kad pokalbių turinys bei stilius gali turėtų didelę įtaką santykių intymumui bei stabilumui. Puikūs tarpusavio bendravimo įgūdžiai padeda sukurti ir palaikyti emocinį artumą, geriau suprasti vienam kitą, išvengti ar konstruktyviai spręsti kylančius konfliktus. Taip pat didina pasitikėjimą vienas kitu.
„Kiekvieno mūsų
santykiai su artimiausiais žmonėmis yra skirtingi, tad nenuostabu, kad ir tarpusavio bendravimas bei
pokalbiai yra unikalūs. Norint auginti ir stiprinti tarpusavio ryšį, į tam tikrus aspektus dėmesį turėtume atkreipti visi. Visų pirma, bendraujant itin svarbu būti atviram ir nuoširdžiam – gilaus ir artimo ryšio nesukursime abstraktumu ir slėpdamiesi po bendrinėmis temomis. Atvirai kalbėdamiesi pažinsime partnerį, bet svarbu būti atvirais ir leisti pažinti ir save. Žinoma, derėtų įsiklausyti ir į vidinę nuojautą, kad per didelis atvirumas nesukurtų pažeidžiamumo jausmo“, – apie atviro pokalbio svarbą pasakoja „Jaunimo linijos“ psichologė, Klaipėdos padalinio vadovė Ieva Plauškutė.
Pasak jos, kiti svarbūs aspektai bendravime yra pagarba bei ribų priėmimas.
Pokalbiai apie tai, kiek galime toleruoti, kas mums atrodo priimtina, o kas ne, nutiesia aiškesnes gaires tolimesniam bendravimui bei užkerta kelią ateities nesusipratimams, kuria saugumo atmosferą.
„Santykius kuriame siekdami patenkinti savo poreikius. Pradžioje jie gali būti labai abstraktūs, tačiau santykiams gilėjant, jie tampa subtilūs ir asmeniški. Tokius poreikius bei lūkesčius suprasti gali būti sunku, tad itin svarbu juos aiškiai išsakyti. Atviri
pokalbiai apie lūkesčius bei jausmus padeda jaustis suprastu, priimtu bei leidžia konstruktyviai priimti sprendimus. Tuo pačiu kviečiu nepamiršti, kad laimingų santykių paslaptis slypi ne vienodume, o mokėjime skirtumus spręsti taip, kad būtų patenkinti vienas kito poreikiai bei svajonės“, – sako psichologė.
I.Plauškutės manymu, giliam ir prasmingam pokalbiui puikiai tinka ir Vasario 14-oji,
Valentino diena. Norėdami labiau pažinti savo artimąjį, galite vadovautis keliomis įvadinėmis temomis.
Vaikystė
Šią temą kasdienybėje paliečiame retai, tačiau
pokalbiai apie nostalgiškus šviesius ar skausmingus prisiminimus gali padėti suprasti kaip jūsų artimasis tapo tuo, kuo yra šiandien. Galima užduoti klausimus apie šilčiausius vaikystės prisiminimus, santykius su tėvais, seneliais ar kiemo draugais. Kaip sekėsi mokykloje ar kas labiausiai patiko vaikystėje, kuo svajojo tapti užaugus. Tokie
pokalbiai iš pažiūros gali atrodyti paviršutiniški, tačiau nuoširdus domėjimasis artimojo patirtimis gali nuvesti ten, kur jūs nė nesitikėjote.
Svajonės ir ambicijos
Labai tikėtina, kad su savo partneriu esate kalbėję apie svajones ir ateities siekius. Galbūt kartu svajojate apie naują automobilį, namus ar bendrą vasaros kelionę. Bendras svajones neretai aptariame su savo partneriu, tačiau kiek dažnai kalbamės apie tai, ko norime individualiai? Gali būti, kad siekdami bendrų tikslų kartais pamirštame, kad esame ne tik poros dalis, tačiau ir atskiros asmenybės. Galbūt partneris nedrįsta pasakyti, kad dirba ne tai, apie ką svajoja, galbūt norėtų viską keisti, tačiau stinga drąsos. Šioje temoje gali atsiverti daugiau partnerio poreikių, kuriuos svarbu žinoti kartu kuriant atvirą ir intymų santykį.
Baimės
Baimės yra ta tema apie kurią dažnai vengiame kalbėti. Natūralu, juk baimė sukelia nemalonias emocijas.Dalykai, kurių baiminamės, neretai kelia ir gėdos ar neužtikrintumo jausmus. Su partneriu galime kalbėti apie tai, ko labiausiai bijome, kaip tos baimės pasireiškia, kaip su jomis kovojama ir t.t. Baimės dažnai susisieja ir prasilenkia su mūsų kasdienybe. Žinodami, kas slypi už nerimo bei streso kupinų dienų, galime rasti būdų, kaip padėti parteriui su tuo išbūti.
Iššūkiai, poreikiai, jausmai, pojūčiai
Pokalbiams temų gali pasiūlyti ir „Jaunimo linijos“ savanorių sukurtas stalo žaidimas „Jausmų miškas“. Žaidimas skirtas savo ir kito vidiniam pasauliui pažinti bei ryšiui stiprinti. Pasitelkdami žaidimo korteles, galėsite lengviau kalbėti apie savo poreikius, jausmus, patiriamus iššūkius bei pojūčius, taip puoselėdami ir stiprindami tarpusavio ryšį. „Jaunimo linijos“ savanoriai kasdien visą parą budi prie telefono ir internetinių pokalbių tam, kad skatintų kalbėti ir išklausytų, todėl jų sukurtas stalo žaidimas turėtų paskatinti daugiau atsiverti ir kurti gilesnį ryšį su kitu žmogumi.