Kontraceptinės tabletės vyrams: mokslininkai skelbia apie proveržį

Vyrams skirtos kontraceptinės tabletės – itin laukiamas produktas. Žadama, kad vyriška kontracepcijos priemonė neturės hormoninio poveikio, o tai būtų didžiulis pranašumas prieš vaistus, kuriuos nėštumo kontrolei naudoja moterys.

 Žadama, kad vyriška kontracepcijos priemonė neturės hormoninio poveikio, o tai būtų didžiulis pranašumas prieš vaistus, kuriuos nėštumo kontrolei naudoja moterys.<br> 123rf nuotr.
 Žadama, kad vyriška kontracepcijos priemonė neturės hormoninio poveikio, o tai būtų didžiulis pranašumas prieš vaistus, kuriuos nėštumo kontrolei naudoja moterys.<br> 123rf nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jun 22, 2023, 3:20 PM

Nors mokslininkai skelbia apie proveržį kuriant vyrams skirtas kontraceptines tabletes, iki šiol bandymai atlikti tik su pelėmis ir dar neaišku, ar naujas kontraceptikas bus taip pat sėkmingai pritaikytas žmonėms.

Tyrimai su pelėmis rodo, jog spermatozoidai būna „apsvaiginti“ bent kelias valandas – pakankamai ilgai, kad nepasiektų kiaušinėlio. Tačiau iki naujo kontracepcijos pritaikymo metodo žmonėms dar toli. Visų pirma būtina atlikti daug bandymų su triušiais.

Vis dėlto ateities vizija paprasta: vyras išgeria tabletę likus valandai iki sekso ir turėtų nepamiršti laiko, per kurį kontraceptiko poveikis išblėsta.

Kaip tai veikia? Vyrams skirta kontracepcijos priemonė turi didžiulį pranašumą, lyginant su tabletėmis, kurias dabar vartoja moterys. Naujo tipo kontraceptikai būtų be hormonų.

Tai reiškia, kad tokia šeimos planavimo priemonė neturės įtakos testosterono pusiausvyrai ir nesukels vyriškų hormonų trūkumo.

Kontraceptinė tabletė būtų nukreipta į konkretų baltymą, vadinamą „spermos plaukimo“ jungikliu. Eksperimentinė priemonė slopina arba blokuoja šį baltymą, todėl spermatozoidai tampa nejudrūs.

Su pelėmis atlikto tyrimo metu viena vaisto dozė imobilizavo spermatozoidus prieš poravimąsi, per jį ir po jo. Poveikis truko apie tris valandas.

Po 24 valandų vaistas buvo visiškai išsivadėjęs, nes spermatozoidai plaukė visai normaliai.

Viena tyrimo autorių britė Melanie Balbach mano, kad tai galėtų būti perspektyvi, lengvai naudojama kontracepcijos priemonė. Kontraceptikas būtų patogus dėl to, kad jo nereikėtų gerti nuolat. Vartojimą nulemtų vyro konkrečios dienos planai.

„Tačiau tai neapsaugotų nuo lytiniu būdu plintančių infekcijų“, – perspėjo specialistė. Tam vis dėlto reikalingi prezervatyvai.

Ar šį mokslininkų darbą vainikuos sėkmė?

Jungtinės Karalystės Šefildo universiteto andrologijos profesorius Allanas Pacey paaiškino, kad yra didelis poreikis sukurti vyrams skirtą geriamąją kontracepcijos priemonę.

Bėgant metams buvo išbandyta daug skirtingų metodų, tačiau joks produktas rinkos taip ir nepasiekė.

„Aprašytas metodas, skirtas pašalinti iš spermos pagrindinį fermentą, kuris labai svarbus spermatozoidų judėjimui, yra nauja ir įdomi idėja“, – sakė A.Pacey.

Pastebėję tokį pat sėkmingą vaisto veikimą žmogaus organizme mokslininkai jau galėtų sakyti, kad pagaliau atrastas ilgai ieškotas naujas kontracepcijos būdas.

A.Pacey pažymėjo, kad laboratorijoje atlikti bandymai su žmogaus sperma maloniai nuteikia dėl tolesnės tyrimų perspektyvos.

Tuo metu kita mokslininkų grupė aiškinasi, kaip būtų galima sustabdyti spermatozoidų plaukimą blokuojant baltymą spermos paviršiuje.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
REPORTERIS: esminiai pokyčiai Vilniaus oro uoste