„Microsoft“ nebeturi kur trauktis

Ši vasara „Microsoft“ korporacijai bus, ko gero, pati svarbiausia per pastaruosius 10–15 metų. Jau trečiadienį, liepos 29 d., išleidžiama operacinė sistema „Windows 10“, į kurią kompanija deda didžiules viltis. O praėjusią savaitę korporacija parodė blogiausius finansinius ketvirčio rezultatus per savo istoriją. Be to, „Microsoft“ vadovas Satya Nadella baigia korporacijos verslo restruktūrizaciją ir atleidžia dar 7,8 tūkst. žmonių.

Šaltinių teigimu, „Microsoft“ ketina elgtis panašiai, kaip „Apple“: padalins išmaniuosius į tris kainų kategorijas ir kasmet išleis vieną arba du modelius kiekvienoje kategorijoje.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Šaltinių teigimu, „Microsoft“ ketina elgtis panašiai, kaip „Apple“: padalins išmaniuosius į tris kainų kategorijas ir kasmet išleis vieną arba du modelius kiekvienoje kategorijoje.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Technologijos.lt

Jul 27, 2015, 10:23 AM, atnaujinta Oct 23, 2017, 7:44 PM

Kas vyksta „Microsoft“ kompanijoje ir kur link ji juda?

Finansai

Ketvirtojo 2015 metų finansinio ketvirčio ataskaitoje rašoma, kad kompanija jį baigė su rekordiniu 3,2 mlrd. dolerių grynuoju nuostoliu. Pagrindinė to priežastis – mobiliųjų įrenginių padalinio aktyvų nurašymas: bendrovė nubraukė 7,5 mlrd. dolerių. Su tuo susijusios ir 780 mln. dolerių išlaidos restruktūrizacijai.

Tiesa, kadangi augo „Surface“ planšečių ir žaidimų konsolių „Xbox“ pardavimai, „Microsoft“ ketvirčio pajamos ir pelnas vis vien buvo didesni nei prognozavo analitikai. Jei atmestume nuostolius, susijusius su „Nokia“, ketvirtąjį ketvirtį „Microsoft“ baigė su 6,4 mlrd. dolerių pelnu. Tą patį praeitų metų periodą stambiausias programinės įrangos gamintojas baigė su 4,6 mlrd. dolerių pelnu. Nors kompanija paskelbė tai likus dar porai dienų iki ataskaitos publikavimo, jos kotiravimas vis vien sumažėjo 4 proc.

Visgi svarbiausia, kad „Microsoft“ pagaliau atsisveikino su „Nokia“ mobiliųjų įrenginių padaliniu, nešusiu vien nuostolius, ir gali visą dėmesį sutelkti į pagrindines kryptis bei pradėti rodyti teigiamus rezultatus. Suomių mobiliųjų įrenginių gamintojo pirkimas įvyko 2013 metais, kai korporacijai dar vadovavo Steve'as Ballmeris, o galiausiai tai tapo pagrindine jo atsistatydinimo priežastimi.

Sprendžiant iš pirmųjų reakcijų, akcininkai dabartinį kritimą sutiko ramiai. Jiems daug svarbiau likusi metų dalis: „Windows 10“ pardavimų rezultatai turi viską sustatyti į savo vietas.

S.Nadella'os planas

„Nokia“ nurašymas ir su tuo susijusi vidinė pertvarka – stambaus kompanijos verslo plano dalis. Satya Nadella ne tik atleido iš viso daugiau nei 18 tūkstančių darbuotojų (dauguma jų dirbo „Nokia“ mobiliųjų įrenginių padalinyje) ir reorganizavo valdymo struktūrą, bet pakeitė strateginius korporacijos planus.

Apie savo planus S.Nadella išsamiai papasakojo „Wired“ sausio numeryje. Per pastarąjį dešimtmetį kompanija, palengva užleisdama rinkos lyderio pozicijas, leido „aš irgi galiu“ stiliaus produktus. Po „iPod“ pasirodymo buvo išleistas grotuvas „Zune“; vėliau – planšetė „Surface“, vargu ar tapusi geresne už „iPad“; 2010 metais pradėtas pardavinėti telefonas „Kin“, skirtas specialiai socialiniams tinklams.

Mėgdžiojimo strategijos sėkmė buvo permaininga. Vartotojai ėmė masiškai pereiti prie mobiliųjų įrenginių, naudojančių „iOS“ ir „Android“ operacines sistemas. „Microsoft“ taip pat išleido savo mobiliąją platformą – „Windows Phone“, bet ji nesugebėjo išpopuliarėti. 2014 metais pasaulinėje mobiliųjų operacinių sistemų rinkoje „Microsoft“ dalis tebuvo 4 proc.

S.Nadella'os manymu, problema ta, kad anksčiau „Microsoft“ buvo apibūdinama kaip autonominių įrenginių ir paslaugų kompanija. Naujasis korporacijos vadovas dabar visą dėmesį skiria platformų suderinamumui. Net jeigu tai – konkurentų platforma.

Jau pirmieji žingsniai atrodė revoliuciniai. S.Nadella padarė „Office“ programinę įrangą prieinamą „Google“ ir „Apple“ planšetėse bei telefonuose, taip pat išleido nemokamą „Windows“ operacinę sistemą įrenginiams, kurių ekrano įstrižainė yra mažesnė nei 9 coliai. Naujasis korporacijos vadovas užmezgė partneriškus santykius su kompanijomis, kurias „Microsoft“ kažkada laikė priešais, ir nemažai laiko praleido su startuoliais, aiškindamasis, kaip veikia inovaciniai verslo modeliai.

Pagrindinis S.Nadella'os tikslas – užimti padorias, atitinkančias pasaulinį „Microsoft“ lygį, pozicijas mobiliųjų įrenginių rinkoje. Korporacijos vadovas neseniai pripažino, kad kompanija neturi gerų flagmano klasės telefonų, bet, jo nuomone, situacija vis dar nėra beviltiška: „Keičiame savo požiūrį į telefonų rinką, nebežiūrime į telefonus kaip kažką atskiro.“

Šaltinių teigimu, „Microsoft“ ketina elgtis panašiai kaip „Apple“: padalins išmaniuosius į tris kainų kategorijas ir kasmet išleis vieną arba du modelius kiekvienoje kategorijoje.

Ko laukti iš „Windows 10“?

„Windows 10“ – naujos tarpplatforminės strategijos įsikūnijimas. Ankstesnė sistemos versija, „Windows 8“, buvo nesėkminga. Ji negalėjo naudotojui suteikti vienodų darbo sąlygų stalo kompiuteriuose ir planšetėse bei gąsdino drastiškais naudotojo sąsajos sprendimais. Dėl to prie „Windows 8“ perėjo labai nedaug naudotojų: per porą metų ji sugebėjo užimti vos 13 proc. rinkos.

Tarsi atlygindama moralinę žalą už nevykusią sistemos versiją, „Microsoft“ paskelbė, kad „Windows 8“ licencijos turėtojai galės nemokamai diegti „Windows 10“.

„Windows 10“ turės tapti branduoliu, savotišku atskaitos tašku būsimiems kompanijos produktams ir faktiškai savo pirmtakės klaidų ištaisymu. Išleisdama naują operacinę sistemą „Microsoft“ siekia kelių tikslų – kompanijai būtina susigrąžinti naudotojų pasitikėjimą ir sukurti ne tik patogią vartotojo sąsają, bet ir vieningą skirtingų įrenginių ekosistemą.

Naują operacinę sistemą „Microsoft“ nesikuklindama vadina „labiausiai daugiafunkcine visų laikų platforma“. Kitaip sakant, „Windows 10“ veiks visų rūšių įrenginiuose, priskiriamuose daiktų internetui. Sukurta vieninga programavimo platforma ir vieninga programėlių parduotuvė, todėl programuotojams nereikės kurti dviejų vienos programos versijų skirtingiems įrenginiams.

Naudotojų lygmenyje naujovių daug, visos jos pristatytos dar sausį. Pavyzdžiui, asmeninių kompiuterių naudotojai gaus valdymo balsu asistentę „Cortana“ („Apple“ analogas „Siri“ kol kas veikia tik mobiliuosiuose telefonuose). Be standartinių nuorodų, „Cortana“ galės teikti ir suasmenintą pagalbą, rinkdama duomenis apie naudotoją, bendraudama su juo ir iš esmės tapdama jo asmeniniu asistentu.

„Microsoft“ taip pat pasirūpino nauja naršykle „Microsoft Edge“, kuri pakeis „Internet Explorer“, o naujasis produktas jau sulaukė gausybės apžvalgininkų liaupsių. Sugrįš mygtukas „Start“. Pagaliau veiks „Continuum“ funkcija, leisianti persijungti tarp stalinio kompiuterio ir planšetinio kompiuterio režimų.

Ši naujovė, rodos, įkūnija S.Nadella'os įsivaizdavimą apie idealų ateities mobilųjį įrenginį. „Continuum“ leis paversti telefoną visaverčiu kompiuteriu – tereiks prijungti jį prie išorinio monitoriaus, pelės ir klaviatūros. Jau rudenį galėsime išvysti, kaip „Continuum“ veikia naujame „Microsoft“ flagmane, o vėliau, kitų metų pradžioje, naudotojų laukia „intelektualūs modeliai“, S.Nadella'os manymu, turintys pakeisti namų kompiuterius.

Korporacijos vadovo įsitikinimu, ribos nyksta ir jau greitai išmaniųjų telefonų rinkos, kurios „Microsoft“ taip ir nepavyko užkariauti, pasaulyje tiesiog neliks: kompanijos uždirbs iš platformų, o ne iš įrenginių.

„Windows 10“ pardavimai parodys, ar tokiai ateičiai pasirengę vartotojai.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.